Jesteś tutaj: HomeSportZa miesiąc Bydgoszcz stanie się szachową stolicą Polski

Za miesiąc Bydgoszcz stanie się szachową stolicą Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Sport niedziela, 21 marzec 2021 18:34

Pandemia COVID-19 to trudny czas dla sportu, tymczasem trwają przygotowania do 78. Mistrzostw Polski w szachach mężczyzn oraz 73. Mistrzostw Polski w szachach kobiet. Obie imprezy rozpoczną się 28 kwietnia w Bydgoszczy. Honorowy patronat objął premier Mateusz Morawiecki.

- Jesteśmy dzisiaj w okresie najlepszym dla polskich szachów od czasów międzywojnia – powiedział na konferencji prasowej zapowiadającej zawody minister Łukasz Schreiber, który ma za sobą karierę juniorską w szachach - Zdaje sobie sprawę, że dla tych co żyją na co dzień szachami, dla nich oczywiste są wielkie sukcesy polskich szachy, ale nie jest to oczywiste dla wszystkich


Schreiber wskazał, że szachowe Mistrzostwa Polski - W Bydgoszczy odbyły się raz w latach 80. - tylko mężczyzn. Tym razem również elita kobiet stanie na starcie.


Mistrzostwa w dniach 28 kwietnia – 8 maja będą odbywać się w hotelu Holiday Inn, z powodu pandemii bez udziału publiczności, ale Polski Związek Szachowy zapowiada profesjonalną transmisję w internecie, zawody będą komentować arcymistrzowie szachowi. Prezes PZszach arcymistrz Radosław Jedynak wskazał, że w tym roku dzięki sponsorom będą bardzo wysokie nagrody pieniężne, zwycięzcy wśród kobiet i mężczyzn zarobią po 60 tys. zł.

 

Arcymistrzyni Monika Soćko wyraziła radość, że jeżeli chodzi o nagrody, kobiety i mężczyźni zostaną potraktowani tak samo, bowiem często było tak, że wśród kobiet pula nagród była niższa.

 

- Pierwszy raz w Bydgoszczy grała ponad 20 lat temu – był tutaj open bardzo silny, bardzo go mile wspomina, dobrze zagrałam – wspomniała Soćko.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021