Sport na Kujawach https://www.portalkujawski.pl Sat, 18 May 2024 17:11:12 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Cały czas walczymy o Business Link https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/1238-caly-czas-walczymy-o-busienss-link https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/1238-caly-czas-walczymy-o-busienss-link

Internauci z Bydgoszczy i Torunia najaktywniej walczą o lokalizację Business Linku w swoich miastach. Gród Kazimierza Wielkiego w ostatnim czasie nadrobił znacznie stratę do Torunia, który jednak cały czas wygrywa o około 100 głosów.

 

Obecnie funkcjonują cztery Business Linki w Polsce. Wspierane są one z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i umożliwiają założenie działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. Wykupując pakiet startowy za 500 złotych przedsiębiorca może zarejestrować działalność pod prestiżowym adresem, korzystać z bezpłatnych szkoleń, biur, porad prawnych i doradca finansowego. Ponadto można liczyć na duże rabaty przy wynajmie biura (nawet za 200 zł miesięcznie) oraz sal konferencyjnych.

 

Funkcjonowanie takiej jednostki jest zatem ważne dla rozwoju innowacyjnej gospodarki nad Brdą. Zachęcamy osoby które jeszcze nie zagłosowały na Bydgoszcz do uczynienia tego oraz do włączenia w inicjatywę swoich znajomych.

 

Swój glos można w serwisie Facebook - www.facebook.com/questions/531714680193960/

]]>
Bydgoszcz Wed, 06 Mar 2013 20:09:41 +0100
W Bydgoszcz wkomponuje się wesołe miasteczko https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/1237-w-bydgoszcz-wkomponuje-sie-wesole-miasteczko https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/1237-w-bydgoszcz-wkomponuje-sie-wesole-miasteczko

Tak jak przed rokiem nad Brdą pojawi się Europejski Festiwal Rozrywki, który na kilka dni zmieni wizerunek centrum Bydgoszczy. Na Rybim Rynku pojawi się ,,Diabelski Młyn”, odwiedzić będzie można także Jarmark Wielkanocny.

Europejski Festiwal Rozrywki rozpocznie się 23 marca i potrwa 2 tygodnie. Po za wspomnianym ,,Diabelskim Młynem” pojawi się także ,,Rollercoaster”, tor saneczkowy, zamek strachów oraz symulator lotów kosmicznych 4D.

 

Równolegle odbywać będzie się Jarmark Wielkanocny, gdzie nabyć będziemy mogli między innymi tradycyjne rękodzieła i sery z całego świata.

]]>
Bydgoszcz Wed, 06 Mar 2013 18:01:45 +0100
Fotoradar ukryty między śmieciami https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/1235-fotoradar-ukryty-miedzy-smieciami https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/1235-fotoradar-ukryty-miedzy-smieciami

O Inowrocławiu zrobiło się dość głośno, między innymi w serwisie internetowym stacji TVN24. Wszystko za sprawą fotoradaru, który dla niepoznaki przypominał kosz na śmieci.

Radar umiejscowiony był przy ulicy Poznańskiej, pomiędzy workami ze śmieciami. Po zainteresowaniu się radarem przez redakcję TVN24 komendant straży przyznał, że był to nie fortuny incydent, a od funkcjonariuszy odpowiedzialnych za niego wyciągnięte zostaną konsekwencje.

 

W ostatnim czasie formacja Straży Miejskiej spotyka się z dużą krytyką. W Bydgoszczy podjęto nieudaną próbę likwidacji tej jednostki (zebrano ponad 20 tys. podpisów), Straż Miejska w Grudziądzu próbuje zlikwidować z kolei Ruch Palikota. W Inowrocławiu z takim wnioskiem do władz miasta wystąpił Marcin Wroński, uzyskał jednak odpowiedź negatywną.

 

Główny zarzut wobec Straży Miejskiej jaki kierują kierowcy, to polowanie na nich, w celu wyrobienia założeń budżetów gmin o wpływach z mandatów. W Bydgoszczy czarę goryczy przelały wypisywane lawinowo mandaty za złe parkowanie w centrum miasta, w Inowrocławiu wczorajszy incydent nie wpłynie na pewno na wizerunek strażników. Tematem dość gorącym są także mandaty za złe parkowanie pod Szpitalem Powiatowym, gdzie w godzinach szczytu często brakuje miejsc, gdzie pacjenci i ich rodzinny mogli by zostawić pojazd.

]]>
Inowrocław Wed, 06 Mar 2013 13:11:34 +0100
Polsce brakuje gospodarki innowacyjnej https://www.portalkujawski.pl/region/item/1234-polsce-brakuje-gospodarki-innowacyjnej https://www.portalkujawski.pl/region/item/1234-polsce-brakuje-gospodarki-innowacyjnej

Gospodarka naszego kraju znajduje się w okresie stagnacji. Wpływa to negatywnie na rynek pracy i niesie wiele problemów społecznych, jak chociażby tych związanych z demografią. Nie jesteśmy wstanie konkurować chociażby z chińczykami w kosztach pracy, naszą siłą mogła by być innowacja, w tej materii znajdujemy się jednak w ogonie Europy.

Z danych Eurostatu z lat 2008-2010 wynika, że najbardziej innowacyjna w Unii Europejskiej była gospodarka Niemiec, przed Luksemburgiem i będącej po za wspólnotą Islandią. Polska znalazła się dopiero na 31 miejscu, przed Bułgarią, a za Łotwą, Rumunią, Węgrami, Litwą.

 

Ciekawą publikacją był - Raport o Innowacyjności Polskiej Gospodarki 2011 - Go Global. Jego autorzy podjęli bowiem trud poszukania mocnych i słabych stron polskiej innowacyjności.

 

Mocnymi stronami polaków zawsze była przedsiębiorczość oraz umiejętność zrobienia czegoś z niczego. Przykładem tego jest pojazd pancerny jaki zbudowali powstańcy warszawscy z kotłów. O tym, że jesteśmy narodem przedsiębiorczym świadczą z kolei sukcesy jakie odnoszą polscy emigranci za granicą, gdzie państwa dają dużo lepsze warunki rozwoju dla przedsiębiorców niż Polska.

 

Z raportu wynika, że polskie uczelnie kształcą kompetentną kadrę i talenty. Niestety nie kształcą już innowacji, nie potrafią należycie wykształcić umiejętności realizowania konkretnych celów.

 

W szkołach i na uczelniach promuje się indywidualizm, podczas gdy najważniejsza jest praca w grupie – czytamy w raporcie.

 

Kolejna kwestia zabijająca polską innowację to rozbudowana administracja i dość często zmieniające się rozporządzenia - W kulturze urzędników tkwi ślepe trzymanie się litery prawa, nawet jeżeli oznacza to działania wbrew zdrowemu rozsądkowi. Do tego dochodzi coraz większa ilość prawa tworzonego corocznie w postaci ustaw i rozporządzeń Rady Ministrów

 

Z raportu można wyczytać, że w europie środkowej więcej rozporządzeń i ustaw tworzą tylko politycy na Łotwie, pozostałe kraje są daleko za nami.

 

Autorzy raportu zwracają także uwagę na problemy kulturowe - Polska kultura została ukształtowana przez klęski, w przeciwieństwie do kultury niemieckiej czy rosyjskiej. Największe emocje budzą w nas porażki – wokół nich budujemy tożsamość narodową. To zdecydowanie przeszkadza innowacyjności. Nawet ci, którzy odnoszą sukcesy, czują się jak bąki, czyli owady, o których fizycy mówią, że nie mają prawa latać, ale jakimś dziwnym zrządzeniem losu jednak latają.

 

Pojawia się także zarzut braku debat w kraju na ważne problemy i małej świadomości obywateli w tych tematach - Większość problemów przekracza często możliwość ich zrozumienia nawet przez wykształconych obywateli – stąd też - media powinny nie tylko stymulować i tworzyć warunki dla debat na wysokim poziomie, ale też odpowiednio przygotowywać obywateli do takiego dyskursu.

Raport został opracowany przez ekspertów Uczelni Vistula z okazji II Kongresu Innowacyjnej Gospodarki.

 

Na zakończenie dwa cytaty z raportu:

Pieniądze to nie wszystko… Prawdziwi innowatorzy najczęściej przedkładają satysfakcję z odkrycia, możliwość zmierzenia się z wyzwaniem czy konkurowania z najlepszymi ponad korzyść finansową

 

Apel do mediów:

Pokazujcie więcej prawdziwych polskich Nauczycieli!

 

Ten ostatni pod refleksje weźmie redakcja Portalu Kujawskiego.

 

Dla zainteresowanych, cały raport do pobrania poniżej.

]]>
Regionalne Wed, 06 Mar 2013 12:51:01 +0100
Rząd chce ponownie przekazać WZL do Bumaru https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/1233-rzad-chce-ponownie-przekazac-wzl-do-bumaru https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/1233-rzad-chce-ponownie-przekazac-wzl-do-bumaru

W 2011 roku po licznych protestach rząd zdecydował się odstąpić od zamiaru włączenia Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy do koncernu zbrojeniowego Bumar. Związkowcy mają jednak obawy, że ten zamiar powrócił, a nienajlepsza kondycja finansowa koncernu sprawia, że pojawia się u nich obawa o miejsca pracy.

 

Interwencje w imieniu związkowców z WZL w Bydgoszczy podejmuje posłanka Anna Bańkowska która wystosowała do premiera Donalda Tuska interpelacje - Umieszczenie przedsiębiorstw remontujących sprzęt wojskowy w jednej grupie z zakładami produkcyjnymi o tym samym profilu jest nie tylko nielogiczne ze względu na różny charakter prowadzonej działalności, ale powoduje wręcz konflikt interesów. Zakłady remontowe poprzez remonty, naprawy i serwisowanie sprzętu użytkowanego przez MON przedłużają jego żywotność, co nie leży w interesie koncernu zbrojeniowego jakim jest BUMAR, któremu zależy na zamówieniach i sprzedaży nowego uzbrojenia. Ponadto kondycja finansowa Grupy BUMAR budzi niepokój, zważywszy na doniesienia medialne odnośnie nieudanych kontraktów i konieczności pomocy finansowej ze strony rządu – czytamy w interpelacji.

 

Posłanka podkreśla także, że Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2, które blisko współpracują z amerykańskimi firmami przy serwisowaniu myśliwców F-16 i samolotów transportowych C-130 Herkules odnotowuje zyski. Z tego powodu planowane jest podniesienie zatrudnienia.

]]>
Bydgoszcz Wed, 06 Mar 2013 11:56:36 +0100