Sport na Kujawach https://www.portalkujawski.pl Sat, 18 May 2024 07:43:12 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Dzisiaj odczuwamy brak politycznych autorytetów https://www.portalkujawski.pl/magazyn/item/19092-dzisiaj-odczuwamy-brak-politycznych-autorytetow https://www.portalkujawski.pl/magazyn/item/19092-dzisiaj-odczuwamy-brak-politycznych-autorytetow Dzisiaj odczuwamy brak politycznych autorytetów

Długotrwały zamęt wewnętrzny byłby pogrzebem państwa polskiego – pisał w 1936 roku w Gazecie Warszawskiej Roman Dmowski, gdy Polska stała przed widmem wojny domowej - Rozbijmy Polskę na autonomiczne ziemie, to ją rychło zlikwidujemy. Rok 1926 dla Romana Dmowskiego był przełomowy, bowiem zmiany w państwie jakie się rozpoczęły sprawiły, że jego rola polityczna w Polsce zaczęła spadać. Jednak tłumiąc emocje w Wielkopolskiej, która była gotowa ruszyć na Warszawę,musiał zdawać sobie z tego sprawę, wyżej postawił jednak byt niepodległej Polski.

 

Gdy mówimy o niepodległej Polsce to postać Romana Dmowskiego odgrywa rolę szczególną, bowiem to jego narracja polityczna w trakcie I wojny światowej przyczyniła się do tego, że Polacy po jej zakończeniu zostali uznani za część obozu zwycięskiego w Wielkiej Wojnie. Dmowski to zatem postać szczególnie zasłużona dla Niepodległej, której utrzymanie tej niepodległości w sposób szczególny leżało na sercu. W latach 20. był dla wielu Polaków wielkim autorytetem politycznym.

 

Fot: Bogusław Białas

 

Jednym z najważniejszych warunków naprawy moralnej życia państwowego jest podniesienie poziomu inteligencji politycznej społeczeństwa. Bo w polityce, zwłaszcza u nas, najwięcej nieuczciwości popełniają ludzie dlatego, że są za głupi, ażeby zrozumieć, co jest uczciwe, a co nieuczciwe. Hasłami, choćby były rzucane najszczerzej, nie umoralni się życia państwowego – pisał w tym samym artykule Dmowski.

 

 

Czy to samo by powiedział o dzisiejszej scenie politycznej? Na pewno brakuje nam dzisiaj takiego autorytetu jakim był w tamtym okresie Roman Dmowski.

 

Za niespełna dwa tygodnie przypadnie 102 rocznica symbolicznej daty odzyskania przez Polskę niepodległości. Zobaczymy czy mimo pandemii będzie to dzień radosnego świętowania, czy coraz bardziej eskalowanej wojny polsko-polskiej.

 

]]>
pl.maul@gmail.com (administrator) Magazyn Sat, 31 Oct 2020 00:45:17 +0100
Jest decyzja środowisko dla pierwszego etapu rozbudowy trasy W-Z https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/19088-jest-decyzja-srodowiskowa-dla-pierwszego-etapu-rozbudowy-trasy-wz https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/19088-jest-decyzja-srodowiskowa-dla-pierwszego-etapu-rozbudowy-trasy-wz Wizualizaja skrzyżowania Gdańskiej z trasą W-Z

W tym tygodniu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla realizacji I etapu rozbudowy trasy Wschód – Zachód. W ramach pierwszego etapu planuje się zrealizowanie odcinka ulicy Kamiennej pomiędzy ulicą Gdańską i Wyszyńskiego – około 1,5 km.

 

Jest to dość istotny odcinek bowiem obejmuje poszerzenie ulicy wraz z powstaniem bezkolizyjnego skrzyżowania z ulicą Sułkowskiego. Cała koncepcja rozbudowy trasy W-Z zakłada standard 2x2 od właściwie Węzła Zachodniego, z budową kolejnego mostu nad Brdą, wiaduktu nad torami kolejowymi przy PESA oraz budowę bezkolizyjnych skrzyżowań z Gdańską, Sułkowskiego i Wyszyńskiego, a także przebudowę Węzła Wschodniego, tak aby skrzyżowanie Kamiennej z Fordońską było również bezkolizyjne. Łącznie będzie to kolo 8,6 km.

 

Decyzja środowiskowa umożliwia zlecenie projektów architektoniczno-budowlanych, na co są zabezpieczone środki w budżecie miasta. Nie ma na razie zabezpieczonego finansowania dla samych prac budowlanych, ale opracowanie projektów ułatwić może pozyskanie dofinansowania zewnętrznego np. z Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej.

 

]]>
Bydgoszcz Sat, 31 Oct 2020 00:02:50 +0100
Bydgoszczanie ruszyli na cmentarze https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/19090-bydgoszczanie-ruszyli-na-cmentarze https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/19090-bydgoszczanie-ruszyli-na-cmentarze Bydgoszczanie ruszyli na cmentarze

Po godzinie 15 premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że od soboty do poniedziałku włącznie będą zamknięte cmentarze, aby uniknąć gromadzenia się na nich dużych skupisk ludności. W efekcie w piątkowy wieczór pod cmentarzami zrobiło się dość tłoczno, w szczególności jeżeli chodzi o ruch drogowy w ich obrębie i obłożenie miejsc parkingowych.

 

Pierwotnie ZDMiKP spodziewając się większego ruchu planował wprowadzić od soboty reorganizację ruchu w obrębie cmentarzy, co zapowiadano od kilku dni. Piątkowa decyzja rządu okazała się jednak dla wszystkich zaskoczeniem.

 

Więcej o decyzji rządu - Od soboty do poniedziałku cmentarze będą zamknięte

]]>
Bydgoszcz Fri, 30 Oct 2020 19:51:46 +0100
Od soboty do poniedziałku cmentarze będą zamknięte https://www.portalkujawski.pl/region/item/19087-od-soboty-do-poniedzialku-cmentarze-beda-zamkniete https://www.portalkujawski.pl/region/item/19087-od-soboty-do-poniedzialku-cmentarze-beda-zamkniete Od soboty do poniedziałku cmentarze będą zamknięte

Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w sobotę, w niedzielę (Wszystkich Świętych), oraz w poniedziałek (dzień zaduszny) wszystkie nekropolie w Polsce będą zamknięte. Ma to związek z wciąż rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19.

 

- Dla mnie to wielki smutek i przygnębienie bo też chciałem odwiedzić grób mojego ojca i siostry, bo to jest zakorzenione w naszej tradycji – mówił premier Mateusz Morawiecki, dodając, że z uwagi na zagrożenie dla zdrowia i życia musimy z tej tradycji chwilowo zrezygnować.

 

Na konferencji premier zaapelował do seniorów o pozostanie w domach, do pracodawców o wdrażanie gdzie to tylko możliwe pracy zdalnej oraz do Polaków o obniżenie chwilowe temperatury światopoglądowej. Dzisiaj odnotowano rekordowy wzrost zakażeń – 21 tys. i 629 nowych przypadków, z tego 1954 w naszym województwie. Jak przyznaje wojewoda Mikołaj Bogdanowicz mamy obecnie największy przyrost w Polsce.

 

- Seniorzy muszą pozostać w domu, nie spotykać się w dziećmi i wnukami – apelował premier Mateusz Morawiecki - Mój apel do kierowników i pracodawców – tam gdzie możecie zostawcie pracowników na pracy zdalnej.

Administracja rządowa zamierza przejść w maksym stopniu na pracę zdalną.

 

Premier przedstawił statystyki, z których wynika, że 23,2% zgonów to osoby powyżej 85 roku życia, ale szczególnie narażona grupa ryzyka to osoby od 70 roku życia.

 

- Od spraw światopoglądowych ważniejsze jest dzisiaj zdrowie naszych ludzi – apelował premier.

 

]]>
Regionalne Fri, 30 Oct 2020 15:40:09 +0100
Służebność: przesyłu, gruntowa, drogi, osobista, mieszkaniowa https://www.portalkujawski.pl/polecane/item/19086-sluzebnosc-przesylu-gruntowa-drogi-osobista-mieszkaniowa https://www.portalkujawski.pl/polecane/item/19086-sluzebnosc-przesylu-gruntowa-drogi-osobista-mieszkaniowa Służebność: przesyłu, gruntowa, drogi, osobista, mieszkaniowa

Istnieją w życiu sytuacje, w których nasze prawo może zostać obciążone innym prawem, by korzystanie z tego drugiego było możliwe. Mowa o służebności. Co to takiego? Wyjaśniamy!

Służebność – czym jest?

Służebność to ograniczone prawo rzeczowe, któremu poświęcono w kodeksie cywilnym cały dział III.

Kodeks cywilny rozróżnia 3 rodzaje służebności:

  • służebności gruntowe,

  • służebności osobiste,

  • służebność przesyłu.

 

Służebność a ograniczone prawa rzeczowe

„Ograniczone prawa rzeczowe zapewniają uprawnionemu tylko pewien zakres uprawnień względem danej rzeczy. Służebność to jedno z nich. Poza służebnością, innymi ograniczonymi prawami rzeczowymi są: użytkowanie, zastaw, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, hipoteka” – wyjaśnia ekspert z https://www.aasadlabiznesu.pl/

 

Służebność gruntowa

Istota służebności gruntowej została opisana w artykule 285 k.c. W myśl tego przepisu nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości. Polega to na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może w określonym zakresie korzystać z nieruchomości obciążonej a właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w pewnym zakresie, czyli jego prawo własności zostaje ograniczone i nie może wykorzystywać części uprawnień, które wynikają z treści prawa własności.

Przykładami służebności gruntowej jest służebność: przechodu, pobierania wody ze studni, światła (niesadzenia wysokich drzew w okolicy, tzw. służebność bierna), prawo przepędu bydła, oparcia budynku o budynek itp.

 

Służebność gruntowa drogi koniecznej

Najczęstszą formą służebności gruntowej jest służebność drogi koniecznej. Może się zdarzyć tak, że właściciel nieruchomości nie będzie miał dostępu do drogi publicznej ze swojej działki. Wówczas może żądać od właściciela nieruchomości sąsiedniej odpłatnego ustanowienia służebności drogowej.

Wysokość wynagrodzenia ustala sąd zasięgając opinii biegłego. Aby ustanowić służebność, najpierw należy wyznaczyć drogę konieczną. Wyznacza się ją biorąc pod uwagę jak najmniejsze obciążenie nieruchomości, przez którą będzie droga konieczna przechodzić.

 

Służebność osobista

Zgodnie z art. 296 k.c. nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej (służebność osobista). Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj służebności jest ściśle związany z osobą. Jak w przypadku nieruchomości gruntowej, prawo otrzymywał grunt, tutaj to samo prawo może otrzymać osoba. Oznacza to, że służebność drogi można przypisać konkretnej osobie. Służebności osobistej nie można zbyć. To prawo związane tylko z osoba, na której rzecz zostało ustanowione i wygasa ze śmiercią tej osoby (nie można przenieść go na kogoś innego).

 

Służebność mieszkania

Najczęściej spotykaną formą służebności osobistej jest służebność mieszania.

Służebność ta daje prawo do dożywotniego zamieszkiwania. Warto uregulować te kwestie w umowie, ale nawet w przypadku jej braku, przyjmuje się, że osoba mająca służebność mieszkaniową może przyjąć do tego mieszkania także małżonka i małoletnie dzieci. Prawo nie wyklucza tu przebywania również innych osób, pod warunkiem, że są utrzymywane przez osobę korzystającą z prawa lub są jej potrzebne do prowadzenia gospodarstwa domowego.

 

Służebność przesyłu

Jest to w porównaniu do poprzednich, najnowszy rodzaj służebności. Dzięki niej nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią określone urządzenia przesyłowe, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń.

Ustawodawca ma tu na myśli tylko takie przedsiębiorstwo, które przesyła płyny, parę wodną, gaz, prąd i inne sygnały (np. telekomunikacyjne). Warto podkreślić, że tu służebność jest związana z samym przedsiębiorstwem i wygasa najpóźniej w momencie jego likwidacji.

 

Ustanowienie służebności – jak wygląda?

Sposoby powstania służebności obrazuje poniższa tabela

 

Wygaśnięcie służebności

Prawo przewiduje różne sytuacje, w których dochodzi do zakończenia służebności:

  • upływ terminu, na który umowa została zawarta,

  • gdy służebność utraciła swoje znaczenie,

  • gdy służebność na skutek zmiany sytuacji jest już uciążliwa, a nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej,

  • niewykonywanie prawa przez 10 lat,

  • śmierć osoby uprawnionej do służebności osobistej,

  • gdy osoba posiadająca służebność stała się właścicielem nieruchomości obciążonej.

 

Czy służebność jest dziedziczna?

„Służebność osobista, jak wcześniej wspomniano, jest prawem niezbywalnym i nawet po śmierci danej osoby, nie jest dziedziczona. Zatem nie można nabyć służebności osobistej poprzez przyjęcie spadku. Inaczej wygląda sytuacja z służebnością gruntową. Jest ona związana z gruntem, a nie osobą i jeśli po śmierci danej osoby, dana nieruchomość wejdzie do masy spadkowej, to wraz ze wszystkimi prawami, a także ograniczonymi prawami rzeczowymi, jak też służebności gruntowe” – tłumaczy analityk finansowy z Aasa dla Biznesu, firmy oferującej pożyczki na start i rozwój działalności.

 

Z regulacjami dotyczącymi służebności warto zapoznać się przed zakupem nieruchomości,  bowiem może ona w znaczący sposób ograniczyć nasze prawo własności. Nawet jeżeli nie będzie to bardzo dotkliwe, lepiej wiedzieć o takich kwestiach. Dodatkowo w sytuacjach problemowych, lepiej uregulować umownie z sąsiadem służebności i zagwarantować sobie sąsiedzki spokój.

 

]]>
Polecane Fri, 30 Oct 2020 15:20:42 +0100
Zmiana organizacji ruchu przed inowrocławskimi cmentarzami https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/19085-zmiana-organizacji-ruchu-przed-inowroclawskimi-cmentarzami https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/19085-zmiana-organizacji-ruchu-przed-inowroclawskimi-cmentarzami Zmiana organizacji ruchu przed inowrocławskimi cmentarzami

W dniach 30 października - 3 listopada przed inowrocławskimi cmentarzami wprowadzona jest tymczasowa organizacja ruchu, co ma związek z przewidywanym większym ruchem z okazji święta zmarłych. W tym roku na nekropoliach nie będą jednak odprawiane Msze Święte z uwagi na pandemię COVID-19.

 

ul. K. Libelta
Ruch jednokierunkowy od ul. Karola Marcinkowskiego do ul. Metalowców. Jednostronny zakaz zatrzymywania od drogi do PKS do ul. Metalowców.

 

ul. Metalowców

Jednostronny zakaz zatrzymywania na odcinku od ulicy Karola Marcinkowskiego w kierunku ul. Karola Libelta, po północnej stronie jezdni.

 

ul. Młyńska

Jednostronny zakaz zatrzymywania na odcinku od ulicy Karola Marcinkowskiego w kierunku ul. Orłowskiej.

 

ul. Cmentarna

Ruch jednokierunkowy od ul. Karola Marcinkowskiego do ul. Orłowskiej. Zakaz zatrzymywania się po lewej stronie ulicy (po stronie cmentarza), na odcinku ul. Karola Marcinkowskiego do Orłowskiej.

 

ul. Karola Marcinkowskiego

Na odcinku za skrzyżowaniem z ul. Karola Libelta do cmentarza obowiązywać będzie obustronny zakaz zatrzymywania się  pojazdów za wyjątkiem istniejących zatok postojowych. Natomiast jadąc od cmentarza  do ul. Metalowców obowiązywać będzie jednostronny zakaz zatrzymywania się – po prawej stronie ww. ulicy. 

 

ul. Marulewska

Od skrzyżowania z ul. Kasztanową i Lipową do ronda przy cmentarzu będzie obowiązywał obustronny zakaz zatrzymywania się pojazdów. Dla kierunku ruchu do ul. Długiej wprowadzono tymczasowy przystanek komunikacji publicznej zlokalizowany za skrzyżowaniem z ul. Tulipanową.

 

ul. Kątna

Ruch jednokierunkowy na całej długości drogi od ulicy Lipowej do ulicy Marulewskiej oraz jednostronny zakaz zatrzymywania się.

]]>
Inowrocław Fri, 30 Oct 2020 15:14:25 +0100
W internecie trwa zbiórka na rzecz wsparcia rodziny zmarłego na służbie ratownika medycznego https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/19084-w-internecie-trwa-zbiorka-na-rzecz-wsparcia-rodziny-zmarego-na-sluzbie-ratownika-medycznego https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/19084-w-internecie-trwa-zbiorka-na-rzecz-wsparcia-rodziny-zmarego-na-sluzbie-ratownika-medycznego W internecie trwa zbiórka na rzecz wsparcia rodziny zmarłego na służbie ratownika medycznego

Grzegorz Piórkowski pracował w bydgoskim pogotowiu ratunkowym, swoją służbę pełniąc na motocyklu. Motocykle umożliwiają w godzinach szczytu szybsze dotarcie do potrzebujących oraz udzielenie im pomocy zanim dojedzie karetka. W środę 32-letni Grzegorz Piórkowski jechał na sygnałach do wezwania, na Rondzie Skrzetuskim doszło do wypadku z jego udziałem, w wyniku którego po akcji reanimacyjnej zmarł.

Z ustaleń policji wynika, że winę za zdarzenie ponosi 67-letnia kierująca, która nie ustąpiła pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu. To ma jednak znaczenie drugorzędne, bowiem życia zmarłemu się już nie przywróci. W internecie prowadzona jest zbiórka pieniędzy na wsparcie dla najbliższej rodziny zmarłego. Do tej pory wpłacono już ponad 135 tys. zł. Akcję można wesprzeć pod linkiem - https://zrzutka.pl/wr6455

 

]]>
Bydgoszcz Fri, 30 Oct 2020 14:29:49 +0100
Codziennie pomagają najbardziej potrzebującym. W poniedziałek popłynęły w ich kierunku wyzwiska https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/19083-codziennie-pomagaja-najbadziej-potrzebujacym-w-poniedzailek-poplynely-w-ich-kierunku-wyzwiska https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/19083-codziennie-pomagaja-najbadziej-potrzebujacym-w-poniedzailek-poplynely-w-ich-kierunku-wyzwiska Codziennie pomagają najbardziej potrzebującym. W poniedziałek popłynęły w ich kierunku wyzwiska

W czasie pandemii nieocenioną rolę w Bydgoszczy odgrywają księża misjonarze z Bazyliki, to w tym miejscu bowiem wielu potrzebujących otrzymuje każdego dnia jedyny ciepły posiłek. Pomoc Bazylika świadczyła od dawna, ale w okresie pandemii liczba zgłaszających się po pomoc wzrosła. Również ostatni okres – o czym się specjalnie nie mówi – stał się wyzwaniem. W tej materii społeczność Bazyliki wyręcza administrację publiczną.

W Bazylice pomoc otrzymać może każdy, bowiem tam nikt nie pyta o sympatie i poglądy polityczne. Wiosną, gdy Polska znalazła się w lockdownie, działalnością Bazyliki zainteresowały się największe media ogólnopolskie. W tym wypadku to środowisko kościelne okazało się doskonałą promocją Bydgoszczy.

 

W ostatni poniedziałek doszło pod kościołem jednak do scen, o których wszyscy powinniśmy chcieć zapomnieć jak najszybciej. Setki, a może tysiące osób skandowało pod schodami bazyliki wyzwiska. Gdy grupa młodych, w tym osoby zaangażowane w niesienie pomocy, modliły się na różańcu, pod ich adresem poleciały wyzwiska m.in. ,,zamknij ryj”. Kilka dni wcześniej na fasadzie bazyliki doszło do małego aktu wandalizmu. Ta sytuacja powinna dać nam wszystkim do myślenia, że zmierza to wszystko w złym kierunku.

 

{youtube}4m_1IKF_oc0{/youtube}

]]>
Bydgoszcz Fri, 30 Oct 2020 14:13:17 +0100
Toruń największym ogniskiem COVID-19 w województwie https://www.portalkujawski.pl/magazyn/item/19081-torun-najwiekszym-ogniskiem-covid19-w-wojewodztwie https://www.portalkujawski.pl/magazyn/item/19081-torun-najwiekszym-ogniskiem-covid19-w-wojewodztwie Toruń największym ogniskiem COVID-19 w województwie

Po mediach społecznościowych przewija się wniosek toruńskiej radnej Katarzyny Chłopeckiej, która wnioskuje o zorganizowanie specjalnej Mszy Świętej, w celu powierzenia Torunia Matce Bożej i ustania epidemii COVID-19. Wniosek jak można się spodziewać bywa niekiedy komentowany z ironią, ale jak się okazuje sprawa w Toruniu jest dość poważna.

W ostatnim tygodniu (22-29 października) w Toruniu stwierdzono 1301 przypadków zachorowań na COVID-19, co stanowi 16,7% wszystkich zachorowań w województwie, gdy torunianie stanowią mniej niż 10% populacji województwa. W nieporównywalnie większej Bydgoszczy tych zachorowań w ostatnim tygodniu było o 57 więcej. Na niedomiar złego w ostatnich dniach w Toruniu notuje się najwięcej zachorowań.

 

Jak spojrzymy na zachorowalność w ciągu 14 dni (15 – 22 października) na 10 tys. mieszkańców to w Toruniu ten wskaźnik wynosi dla tego okresu 96, zaś dla Bydgoszczy 61. Kryterium dla wprowadzenia czerwonej strefy wynosi 12 zachorowań na 10 tys. mieszkańców – w Toruniu jest teraz jest przekroczone 8-krotnie.

 

Faktyczna liczba zakażonych jest jednak kilka razy większa, jak przyznają epidemiolodzy średnio może być to 4-5 krotnie więcej, a co za tym idzie możemy spekulować, że na 10 tys. mieszkańców Torunia zakażonych jest przynajmniej 400-500 osób, czyli mniej więcej co dwudziesta osoba.

 

]]>
Magazyn Fri, 30 Oct 2020 09:53:58 +0100
Radni nie dorośli do trybu zdalnego. Polecamy przejście na hybrydowy https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/19074-radni-nie-dorosli-do-trybu-zdalnego-polecamy-przejscie-na-hybrydowy https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/19074-radni-nie-dorosli-do-trybu-zdalnego-polecamy-przejscie-na-hybrydowy Radni nie dorośli do trybu zdalnego. Polecamy przejście na hybrydowy

Prognozy dotyczące epidemii pokazują, że do normalnego trybu prowadzenia obrad Rady Miasta przez najbliższe miesiące nie powróci się. Rozwój techniki i tymczasowe regulacje prawne pozwalają obradować zdalnie, ale jak się okazuje nie dorosła do tego część radnych – w środę byliśmy świadkami zakrzykiwania przemawiających radnych, zakłócania gwizdami, ktoś wpadł na pomysł, aby puścić nawet Rotę Marii Konopnickiej. Podejrzewam, że takich zachowań nie dopuszczają się licealiści na lekcjach on-line, tutaj mamy dorosłe osoby, po kilkadziesiąt lat na karku, które pełnią funkcje publiczne.

 

Takie obradowanie tylko ośmiesza bydgoski samorząd. Jestem zresztą zwolennikiem opinii, że korzystanie ze zdalnych możliwości technicznych wymaga szczególnego podejścia, przede wszystkim większego consensusu między radnymi. Jest to dobre rozwiązanie, gdy trzeba podjąć pilne uchwały, gdy jednak dochodzi od kłótni, to technika niezbyt się sprawdza.

 

Przejdźmy na tryb hybrydowy

Dla uniknięcia tego typu sytuacji w przyszłości, zważywszy na prognozy epidemiczne, pozwalam sobie publicznie zaproponować przejście od kolejnego miesiąca na tryb hybrydowy, w podobny sposób jak funkcjonuje obecnie Sejm RP. Miejscem zabierania głosu byłaby mównica na sali sesyjnej oraz stanowiska prezydium RM oraz miejsca zajmowane przez prezydentów. Element zdalny ograniczałby się jedynie do głosowania.

 

Do ratusza przychodzili by zatem tylko radni mający zabrać głos, w uzgodnieniu ze służbami sanitarnymi można ustalić też limit osób na sali sesyjnej.

 

Mogłoby to przynieść dodatkowe korzyści, w postaci większej dyscypliny wypowiedzi. Obecnie bowiem każdy radny może zabrać głos w każdym temacie, coraz więcej wypowiedzi jednak właściwie nic do wypowiedzi nie wnosi. W trybie hybrydowym mimo wszystko wymusiłoby to prezentowania wypowiedzi w imieniu klubów. Tak jak to ma od wielu lat miejsce w Sejmi.

 

Tak wyglądały środowe obrady Rady Miasta w trybie zdalnym:

{youtube}zK_WaJgc_ok{/youtube}

 

]]>
Bydgoszcz Fri, 30 Oct 2020 07:11:09 +0100