Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczZerwał obrady Rady Miejskiej, w parlamencie zamierza walczyć o standardy demokracji

Zerwał obrady Rady Miejskiej, w parlamencie zamierza walczyć o standardy demokracji

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Dobrcz i Koronowo sobota, 24 sierpień 2019 00:12
Zerwał obrady Rady Miejskiej, w parlamencie zamierza walczyć o standardy demokracji Fot: UM Koronowo

Na początku roku Rada Miejskiej w Koronowie znalazła się w patowej sytuacji i nie mogła funkcjonować, bowiem doszło do sytuacji której wystąpienia nie przewidziano w ustawie. Sprawcą całego zamieszania był przewodniczący Rady Gminy Stanisław Gliszczyński, do jesieni burmistrz Koronowa.

 

Stanisław Gliszczyński w najbliższych wyborach będzie kandydował do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej. Na czwartkowej konferencji prasowej lider listy Tadeusz Zwiefka zapowiedział - Najważniejszym problemem z jakim przyjdzie nam się zmierzyć jest walka o demokratyczne państwo prawa.

 

Jak to się jednak ma do postawy Gliszczyńskiego?

Pod koniec stycznia do porządku obrad sesji Rady Miejskiej grupa radnych chciała zgłosić wniosek o odwołanie Gliszczyńskiego z funkcji przewodniczącego. Patrząc na sprawę z boku można odnieść wrażenie, że była to próba zemsty politycznej stronników nowego burmistrza, którzy mogli chcieć upokorzyć go odbierając mu nawet funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej. Z racji tego, że został on na tą funkcję wybrany kilka tygodni wcześniej, nie było racjonalnych powodów do odwoływania go.

 

Nawet taka sytuacja jednak nie może usprawiedliwiać zrywania obrad oraz demolowania funkcjonowania samorządu lokalnego. Na początku sesji Gliszczyński wygłosił oświadczenie, iż nie czuje się na siłach prowadzić dalej obrad po czym wyszedł. Następnie wiceprzewodniczący rady złożyli rezygnacje z funkcji. W takiej sytuacji nie można było kontynuować obrad. Zwołanie nowej sesji leżało w kompetencji przewodniczącego Gliszczyńskiego który przeszedł na zwolnienie lekarskie. Żeby zmienić przewodniczącego trzeba byłoby zwołać nową sesję, a to uczynić mógł jedynie przewodniczący. Polskie prawo nie przewiduje wystąpienia takiej sytuacji, więc koronowski samorząd został zaszantażowany i sparaliżowany, bowiem nie można było podejmować żadnych uchwał.

 

5 lutego w Tryszczynie zebrała się grupa radnych w celu znalezienia kompromisowego wyjścia z tej sytuacji. Udało się przekonać Gliszczyńskiego do zwołania sesji w dniu 11 lutego. W czasie tego posiedzenia podjęto próbę jego odwołania, ale w tajnym głosowaniu się obronił.

 

Było to zachowanie bardzo nieodpowiedzialne, stąd też dziwić może, że kilka miesięcy po tych wydarzeniach, Gliszczyński kandyduje z list formacji, która zapowiada ustami lidera listy walkę ze ,,zdegenerowaną władzą”.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

  • Eurostat: Więcej zgonów w czasie pandemii w Europie i w Polsce

    Pomiędzy marcem a czerwcem br. w 26 krajach UE, dla których dostępne są dane, odnotowano o 168 tys. zgonów więcej niż średnio w tym okresie w minionych latach - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Eurostatu.

    Etykiety: covid19
  • Jako społeczność wojewódzka sfinansujemy transport i montaż pomnika w Gruzji

    Władysław Raczkiewicz – prezydent RP na uchodźstwie w latach 1939-1947, to postać ciesząca się szczególną czcią w Toruniu, jego pomnik znajduje się przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego, jego imieniem także nazwano salę obrad Sejmiku Województwa. Jego popiersie ma stanąć także w gruzińskim Kutaisi w prowincji Imeretia, w miejscu jego urodzin. Będzie to dar od narodu polskiego dla gruzińskiego, bowiem wykonanie i montaż pomnika zapłacą Polacy.

Wiadomości z regionu