Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczKoronawirus osłabił krzyżacką armię i na Kujawy nie ruszy

Koronawirus osłabił krzyżacką armię i na Kujawy nie ruszy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo czwartek, 11 czerwiec 2020 19:30

Gdy przed wiekiem Europa borykała się z epidemią grypy hiszpanki, szczególnie obawiano się, czy nie nie osłabi to polskiej armii będącej w stanie wojny z bolszewikami. Siły krzyżackie na tyle osłabił koronawirus, że w tym roku na Kujawy nie uderzą.

 

Teraz bardziej na poważnie – co roku odbywały w lipcu się rekonstrukcje Bitwy pod Koronowem (bitwa faktycznie odbyła się w październiku), w tym roku to wydarzenie się nie odbędzie z uwagi na epidemię COVID-19. Podobną decyzję podjęli organizatorzy corocznej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, będącą jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek turystyki historycznej w Polsce.

 

Przygotowanie rekonstrukcji bitwy wraz z towarzyszącym jarmarkiem to miesiące przygotowań, ostateczne decyzje musiały zapaść w marcu, gdy perspektywa epidemiczna nie była zbyt optymistyczna.

 

W październiu 1410 roku krzyżacy chcieli odmienić los wojny po przegranej batalii pod Grunwaldem, szykując się do uderzenia na Kujawy, przede wszystkim na siedzibę Władysława Jagiełły Inowrocław. Na bardzo silny opór trafili pod Koronowem, gdzie po przegranej bitwie ich zamiary legły w gruzach.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Interesy partii są ważniejsze od interesów narodowych (komentarz)

    W poniedziałek mieliśmy do czynienia w Polsce do rzeczy niebywałej i do tej pory niespotykanej – mieliśmy do czynienia bowiem z pseudodebatami - w podobnym czasie dwaj pretendenci do pełnienia najważniejszej funkcji w państwie zamiast debatować między sobą, debatowali sami ze sobą w dwóch różnych częściach kraju. Do dzisiaj trwa spór między sympatykami, która z tych pseudodebat była ważniejsza, ale tak naprawdę trzeba spojrzeć na to co się zdarzyło jak na coś bardzo przykrego.

  • Prezydent Duda: Ostatnie 5 lat to dobry czas dla polskiej rodziny i polskiego bezpieczeństwa

    Podczas dzisiejszego wiecu w Białej Podlaskiej w województwie lubelskim, prezydent Andrzej Duda zachęcał Polaków do tłumnego udziału w drugiej turze, zachęcając, aby frekwencja była jeszcze większa niż w pierwszej turze, która odbyła się 28 czerwca. Prezydenta apelował o pomoc w dostaniu się do lokalu wyborczego tym, którzy mają trudności w przemieszczaniu się.

Wiadomości z regionu