Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczKoronawirus osłabił krzyżacką armię i na Kujawy nie ruszy

Koronawirus osłabił krzyżacką armię i na Kujawy nie ruszy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo czwartek, 11 czerwiec 2020 19:30

Gdy przed wiekiem Europa borykała się z epidemią grypy hiszpanki, szczególnie obawiano się, czy nie nie osłabi to polskiej armii będącej w stanie wojny z bolszewikami. Siły krzyżackie na tyle osłabił koronawirus, że w tym roku na Kujawy nie uderzą.

 

Teraz bardziej na poważnie – co roku odbywały w lipcu się rekonstrukcje Bitwy pod Koronowem (bitwa faktycznie odbyła się w październiku), w tym roku to wydarzenie się nie odbędzie z uwagi na epidemię COVID-19. Podobną decyzję podjęli organizatorzy corocznej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, będącą jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek turystyki historycznej w Polsce.

 

Przygotowanie rekonstrukcji bitwy wraz z towarzyszącym jarmarkiem to miesiące przygotowań, ostateczne decyzje musiały zapaść w marcu, gdy perspektywa epidemiczna nie była zbyt optymistyczna.

 

W październiu 1410 roku krzyżacy chcieli odmienić los wojny po przegranej batalii pod Grunwaldem, szykując się do uderzenia na Kujawy, przede wszystkim na siedzibę Władysława Jagiełły Inowrocław. Na bardzo silny opór trafili pod Koronowem, gdzie po przegranej bitwie ich zamiary legły w gruzach.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Dr Sutkowski: Przebieg trzeciej fali pandemii w 70-80% zależy od nas samych

    Pandemia koronawirusa narasta, trzecia fala się wznosi i na tej fali dryfujemy, patrząc z niepokojem w przyszłość - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Obecną sytuację w Polsce przyrównał do okrętu w czasie sztormu, gdzie niezbędna jest praca całej załogi.

    Etykiety: covid19
  • Poziom Bałtyku będzie rósł coraz szybciej i powodował ekstremalne zjawiska

    Wzrost poziomu Morza Bałtyckiego nie będzie zauważalny gołym okiem, ale spowoduje większą częstotliwość ekstremalnych zjawisk. – W okresach letnich na wybrzeżu Bałtyku możemy się spodziewać coraz silniejszych burz, a jesienią i zimą coraz groźniejsze będą wezbrania sztormowe, co będzie powodowało zalania najniżej położonych obszarów – mówi prof. dr hab. Szymon Malinowski, naukowiec z UW i PAN. Powodem wzrostu poziomu wód w morzach i oceanach jest globalne ocieplenie klimatu wywołane przede wszystkim nadmierną emisją gazów cieplarnianych.

Wiadomości z regionu