Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczBudowa linii kolejowej do Koronowa: Wniosek do Kolej Plus ma być złożony, ale samorządy jeszcze nie dogadane

Budowa linii kolejowej do Koronowa: Wniosek do Kolej Plus ma być złożony, ale samorządy jeszcze nie dogadane

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo środa, 12 sierpień 2020 13:13
Dworzec w Koronowie Dworzec w Koronowie

Data 26 sierpnia to ostateczny termin złożenia wniosków o dofinansowanie inwestycji kolejowej z rządowego programu Kolej Plus, który zakłada rządowe wsparcie na poziomie 85% wartości inwestycji, pozostałe 15% będą musiały pokryć samorządy, choć być może będą mogły być to środki z Unii Europejskiej w nowej perspektywie, której negocjacje jeszcze się nie zakończyły. Wszystko wskazuje, że w województwie kujawsko-pomorskim złożony będzie najprawdopodobniej tylko jeden wniosek.

Mowa o budowie linii kolejowej z Maksymilianowa do Koronowa, wraz z modernizacją linii kolejowej pomiędzy Koronową i Tucholą. Zastępca burmistrza Koronowa Piotr Kazimierski poinformował nas, że sam wniosek o udział w programie Kolej Plus jest już właściwie gotowy, trwają jedynie konsultacje z przedstawicielami PKP PLK. Na odbywającym się w lipcu spotkaniu samorządowców przyjęto, że Koronowo powinno być liderem projektu.

 

Do dzisiaj zainteresowane samorządy nie podpisały jeszcze porozumienia o współpracy, którego liderem byłoby Koronowo. Takie porozumienie jest jednak niezbędne do złożenia wniosku. Chęć podpisania porozumienia jednoznacznie deklaruje powiat bydgoski oraz gmina Gostycyn, niezainteresowanie wyraził natomiast tylko powiat tucholski, wskazując na trudną sytuację finansową (samorząd ten objęty jest programem naprawczym finansów publicznych). Koronowo czeka natomiast na stanowisko dwóch miast: Bydgoszczy i Tucholi, które do tej pory się nie określiły w kwestii przystąpienia do przedsięwzięcia.

 

Samo złożenie wniosku nie wiąże się z kosztami, ale następnie będzie trzeba opracować studium inwestycyjne, które powinno powstać do listopada 2021 roku. Nie opracowanie tego dokumentu uniemożliwi ujęcie danej inwestycji na liście

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

  • Wojewoda: Sytuacja jest bardzo poważna

    W środę w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 1216 nowych zachorowań na COVID-19, w poniedziałek było to 1,5 tys. - Sytuacja jest bardzo poważna – powiedział na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

  • Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż wyzdrowieć innym Apel wojewody Mikołaja Bogdanowicza

    Terapia osoczem może uratować życie pacjentom chorym na koronawirusa. Wiele osób potrzebuje takiej pomocy. Osocza nie da się wyprodukować. Mogą je oddać tylko ozdrowieńcy, którzy wytworzyli przeciwciała, dzięki którym sami wygrali z chorobą. Niestety, z powodu ogromnego zapotrzebowania na ten drogocenny lek, osocza zaczyna brakować. W związku z tym, z ważnym apelem wystąpił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Wiadomości z regionu