Jesteś tutaj: HomeKoronowo i Pruszcz610 lat temu pod Koronowem Krzyżacy dostali łupnia

610 lat temu pod Koronowem Krzyżacy dostali łupnia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo sobota, 10 październik 2020 16:13

10 października 1410 roku rozegrała się bitwa pod Koronowem – dokładnie we wsi Wilcze. Bitwa ta miała miejsce kilka tygodni po osławionym Grunwaldzkie, ale to starcie pod Koronowem przesądziło ostatecznie o losach wojny - jeżeli się weźmie pod uwagę niebezpieczeństwo, zapał i wytrwałość w walce, zwycięstwo walczących tutaj należy stawiać wyżej od grunwaldzkiego. […] wielkość i rozgłos tego zwycięstwa można najlepiej ocenić po tym, że po wspomnianej bitwie Krzyżacy i ich dowódcy przez wiele lat nie odważyli się nigdy podjąć słusznej walki z Polakami lub wszcząć wojny, poprzestając jedynie na drobnych utarczkach – pisał w kronikach Jan Długosz.

W tym roku inscenizacja bitwy pod Koronowem nie odbyła się z powodu pandemii COVID-19, ale o tym wydarzeniu pamiętamy, stworzyliśmy okolicznościowy klip, który dedykujemy zmarłemu w ubiegłym roku malarzowi Romanowi Puchowskiemu – autorowi dwóch obrazów poświęconych bitwie pod Koronowem, który starał się promować to wydarzenie historyczne.

 

 

Bieżący rok jest szczególny także z tego powodu, że w styczniu w Koronowie świętowano 100 rocznicę powrotu miasta do Polski. Tak jak w 1410 roku koronowianie dali odpór żywiołowi germańskiemu, tak też XIX i XX wieku dbali o to, aby duch polski na tych ziemiach nigdy nie zginał, sprzeciwiając się germanizacyjnym żywiołom. Styczeń 1920 roku był natomiast upragnionym powrotem do Polski.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

  • Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż wyzdrowieć innym Apel wojewody Mikołaja Bogdanowicza

    Terapia osoczem może uratować życie pacjentom chorym na koronawirusa. Wiele osób potrzebuje takiej pomocy. Osocza nie da się wyprodukować. Mogą je oddać tylko ozdrowieńcy, którzy wytworzyli przeciwciała, dzięki którym sami wygrali z chorobą. Niestety, z powodu ogromnego zapotrzebowania na ten drogocenny lek, osocza zaczyna brakować. W związku z tym, z ważnym apelem wystąpił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

  • Tej wojny nikt nie wygra – wszyscy natomiast stracimy

    To jest wojna – skandują uczestnicy protestów przeciwko orzeczeniu TK na ulicach, którym odpowiada w imieniu Polski konserwatywnej Robert Bąkiewicz (lider Marszu Niepodległości) – my do tej wojny przystępujemy. Każdego dnia dochodzi do coraz większej eskalacji, kolejne osoby z poczuciem misji ruszają w bój.

    Etykiety: aborcja

Wiadomości z regionu