Jesteś tutaj: HomeKoronowo i Pruszcz610 lat temu pod Koronowem Krzyżacy dostali łupnia

610 lat temu pod Koronowem Krzyżacy dostali łupnia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo sobota, 10 październik 2020 16:13

10 października 1410 roku rozegrała się bitwa pod Koronowem – dokładnie we wsi Wilcze. Bitwa ta miała miejsce kilka tygodni po osławionym Grunwaldzkie, ale to starcie pod Koronowem przesądziło ostatecznie o losach wojny - jeżeli się weźmie pod uwagę niebezpieczeństwo, zapał i wytrwałość w walce, zwycięstwo walczących tutaj należy stawiać wyżej od grunwaldzkiego. […] wielkość i rozgłos tego zwycięstwa można najlepiej ocenić po tym, że po wspomnianej bitwie Krzyżacy i ich dowódcy przez wiele lat nie odważyli się nigdy podjąć słusznej walki z Polakami lub wszcząć wojny, poprzestając jedynie na drobnych utarczkach – pisał w kronikach Jan Długosz.

W tym roku inscenizacja bitwy pod Koronowem nie odbyła się z powodu pandemii COVID-19, ale o tym wydarzeniu pamiętamy, stworzyliśmy okolicznościowy klip, który dedykujemy zmarłemu w ubiegłym roku malarzowi Romanowi Puchowskiemu – autorowi dwóch obrazów poświęconych bitwie pod Koronowem, który starał się promować to wydarzenie historyczne.

 

 

Bieżący rok jest szczególny także z tego powodu, że w styczniu w Koronowie świętowano 100 rocznicę powrotu miasta do Polski. Tak jak w 1410 roku koronowianie dali odpór żywiołowi germańskiemu, tak też XIX i XX wieku dbali o to, aby duch polski na tych ziemiach nigdy nie zginał, sprzeciwiając się germanizacyjnym żywiołom. Styczeń 1920 roku był natomiast upragnionym powrotem do Polski.

 

Warte obejrzenia

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Odważna teza mogąca wyjaśniać przyczyny chaosu na kujawsko-pomorskiej kolei

    W niemal każdej publikacji poświęconej zamieszaniu związanego z cięciami połączeń regionalnych podkreślamy, że główną przyczyną niekorzystnych dla mieszkańców decyzji jest nagłe odejście od planu przeprowadzanie wieloletniego przetargu. Zamiast tego podjęto się ,,na ostatnią” chwilę negocjacji z przewoźnikami, umów jednorocznych, gdzie pozycja negocjacyjna województwa była słaba, stąd też Polregio i Arriva mogli żądać wyższych stawek. Wciąż nie wyjaśniono dlaczego zrezygnowano z przetargu, ciekawą tezę w tym temacie przedstawia publicysta kolejowy Karol Trammer.

    Etykiety: kolej Karol Trammer
  • Protesty rolników – najpopularniejszymi materiałami w 2020 roku

    Portal Kujawski dość duży nacisk kładzie na multimedia, stąd też wiele naszych publikacji ubogaconych jest o dodatkową relacje filmową. Prezentujemy najpopularniejsze materiały z minionego 2020 roku.

Wiadomości z regionu