Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczNa pola Tuszyńskie pod Koronowem po raz kolejny najadą Krzyżacy

Na pola Tuszyńskie pod Koronowem po raz kolejny najadą Krzyżacy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo czwartek, 24 lipiec 2014 16:53

Po raz XII odbędzie się w najbliższy weekend Jarmark Cysterski wraz z inscenizacją Bitwy pod Koronowem z 1410 roku. Wydarzenia historycznie ważnego, gdyż zatrzymującego Krzyżaków zmierzających w kierunku południowym, czyli także na Bydgoszcz.

 

W tym roku gród na polach Tuszyńskich będzie wyglądał nieco skromniej, z powodu konieczności rozbiórki jego dużej części. Pod względem ilości atrakcji impreza ma być jednak znacznie bardziej ciekawa. Na jarmarku wystawić się ma bowiem ponad 45 wystawców, co patrząc na lata poprzednie będzie rekordem.

 

- W sobotę zostanie oficjalnie przekazana władza rycerzom – wyjaśnia nam jeden z organizatorów imprezy Maciej Makowski.

 

Tego dnia odbędzie się też turniej bojowy ,,jeden na jednego”, mecz piłki rycerskiej, czy pokaz legionu rzymskiego ,,RAPAX”.

 

- Wieczorem odbędzie się inscenizacja spalenia wioski, co może być bardzo widowiskowe – zaprasza Makowski.

 

- W niedzielę rycerze udadzą się z rana na strażacką mszę do Bazyliki – zapowiada Maciej Makowski. Msza odprawiona zostanie o godzinie 11:00.

 

- Po raz pierwszy na naszym festiwalu będzie stał dom kucharzy polskich z tradycyjnym polskim jadłem – dodaje Makowski.

 

Bitwa będąca kulminacyjnym elementem festiwalu odbędzie się o godzinie 16:00. Najprawdopodobniej w tym roku zobaczymy na niej rycerzy konnych. Po bitwie planowane są kaskaderskie pokazy rycerzy konnych.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Senator Ryszard Bober zarażony COVID-19

    Portal Onet.pl poinformował, że zarażenie COVID-19 potwierdzono o senatora Ryszarda Bobera, który w Senacie reprezentuje okręg grudziądzki. Z powodu potwierdzonych przypadków zarażenia COVID-19, przesunięto obrady Senatu i Sejmu.

    Etykiety: Ryszard Bober
  • 14 tys. mandatów za brak maseczek

    Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już prawie 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w prawie 6 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu