Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczKrzyżacy pod Koronowem walczyli dzielnie, ale Polaków nie pokonali

Krzyżacy pod Koronowem walczyli dzielnie, ale Polaków nie pokonali

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo niedziela, 27 lipiec 2014 20:06

W roku pańskim 1410 po porażce Zakonu Krzyżackiego pod Grunwaldem morale znacznie upadły. Rycerze krzyżaccy nie spodziewali się, że równie ciężka walka czeka ich pod Koronowem, gdzie Polacy zgromadzili siły, które zadały Krzyżakom kolejny wielki cios. 604 lata po tym wydarzeniu rycerze polscy ponownie stanęli przeciwko krzyżackim. Historii stało się jednak zadość i Polacy pod Koronowem nie dali szans krzyżackiemu rycerstwu.

Rok 1410 kojarzony jest głównie z Grunwaldem, ale znaczenia bitwy stoczonej pod Koronowem nie można lekceważyć. Pod Koronowem walczyło około 4 tys. rycerzy krzyżackich pod wodzą Michała Küchmeistera von Sternberga, zaś siły polskie liczyły tylko 2 tys. zbrojnych. Polacy odnotowali jednak niewielkie straty, Krzyżaków zginęło zaś około tys., a sam Küchmeister dostał się do niewoli. Oznaczało to koniec zbrojnej ofensywy krzyżackiej, a kilka miesięcy później na mocy pokoju w Toruniu zakończyła się wojna polsko-krzyżacka.

 

Co roku latem odbywa się Festyn Cysterski i inscenizacja bitwy pod Koronowem. W tym roku walczono na dość małym polu, obok piechurów zobaczyliśmy też kilku rycerzy konnych, do tego od czasu do czasu pojawiały się dość huczne ostrzały artyleryjskie. Samą inscenizacje mogło obejrzeć kilka tysięcy osób.

 

Festyn Cysterski trwał dwa dni, po za licznymi stoiskami, w tym z regionalnym rękodziełem, do Koronowa zawitali m.in. rzymscy legioniści.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Senator Ryszard Bober zarażony COVID-19

    Portal Onet.pl poinformował, że zarażenie COVID-19 potwierdzono o senatora Ryszarda Bobera, który w Senacie reprezentuje okręg grudziądzki. Z powodu potwierdzonych przypadków zarażenia COVID-19, przesunięto obrady Senatu i Sejmu.

    Etykiety: Ryszard Bober
  • 14 tys. mandatów za brak maseczek

    Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już prawie 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w prawie 6 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu