Wiadomości z Dobrcza i Koronowa https://www.portalkujawski.pl Sun, 19 May 2024 14:16:07 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Kupcy uważają, że Długiej nie służą pędzące samochody https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8934-kupcy-uwazaja-ze-dlugiej-nie-sluza-pedzace-samochody https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8934-kupcy-uwazaja-ze-dlugiej-nie-sluza-pedzace-samochody

W ubiegłym tygodniu poruszaliśmy problem braku respektowania zakazu parkowania na ulicy Długiej. Przedstawiciele Stowarzyszenia Bydgoska Starówka za główny problem uważają jednak pędzące tą ulicą samochody, które powodują z jednej strony niebezpieczeństwo dla pieszych oraz psują klimat starówki.

Podobny problem z pędzącymi samochodami występuje na ulicy Pod Blankami, o czym również pisaliśmy. Kierowcy lubią wykorzystywać obie ulice jako skrót do ominięcia korków na Zbożowym Rynku. Charakter ulicy Długiej jest jednak nieco inny, gdyż chodniki zostały zaprojektowane na niej pod charakter deptaku. Bydgoska Starówka od wielu lat podejmuje wysiłki na rzecz ożywienia ulicy Długiej. Coraz częściej goszczą na niej również uliczne targowiska. Wykorzystywanie ulicy jako skrótu nie współdziała jednak zbytnio z tymi planami.

 

Kupcom podoba się pomysł, aby postawić fizyczną przeszkodę uniemożliwiającą wjazd na Długą od strony Placu Kościeleckich. Przez większą część dnia obowiązuje na tym wjeździe zakaz ruchu (w godzinach 11:00-17:00 i 20:00 – 7:00). Wielu kierowców (głównie na rejestracjach spoza Bydgoszczy) go nie respektuje. Stąd też fizyczna barierka wyeliminowałaby kierowców, którzy wykorzystują Długą typowo jako skrót. Dojazd do Długiej będzie nadal możliwy ulicami poprzecznymi, chociażby Jana Kazimierza.

 

W marcu w naszym mieście gościł na zaproszenie Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Komunikacji Miejskiej architekt Radosław Gajda. Prezentował on pogląd, iż w Polsce centra handlowe cieszą się większym zainteresowaniem, gdyż te pierwsze są dobrze rozplanowane przez architektów. W przypadku organizacji życia handlowego na ulicach nie zwraca się zbytnio uwagi na ten aspekt. Na zachodzie Europy trend jest już zupełnie inny, niegdyś bardzo ruchliwa ulica Kopenhagi Stroget dzisiaj jest najpopularniejszym w mieście deptakiem. Również inny charakter w przeszłości miała słynna Times Square w Nowym Jorku. Regularny ruch samochodowy, nie będzie się jednak nigdy wkomponowywał w handlowy charakter ulicy.

 

]]>
Bydgoszcz Wed, 27 Apr 2016 00:06:42 +0200
Skwer Pomorskiego Okręgu Wojskowego budzi kontrowersje https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8933-skwer-pomorskiego-okregu-wojskowego-budzi-kontrowersje https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8933-skwer-pomorskiego-okregu-wojskowego-budzi-kontrowersje

Na początku roku Rada Miasta Bydgoszczy jednogłośnie przyjęła uchwałę o ustanowieniu na Osiedlu Leśnym skweru upamiętniającego Pomorski Okręg Wojskowy. Decyzję radni podjęli na wniosek Rady Osiedla. Pojawiają się jednak głosy, że radni tym samym propagują ustrój komunistyczny.

Kilka tygodni temu Sejm przyjął ustawę, która ma skutecznie doprowadzić do zlikwidowania patronów ulic i skwerów, którzy nawiązują do totalitarnego systemu komunistycznego. Instytut Pamięci Narodowej wzywa samorządy do dekomunizacji przestrzenni publicznej od wielu lat. Te apele są jednak niezbyt chętnie słuchane przez samorządowców, również w Bydgoszczy mamy wielu takich patronów. Nowe przepisy dadzą wojewodzie narzędzie do wydawania zarządzeń zastępczych za ociągające się samorządy.

 

- Następuje pewna dwoistość sytuacji. Sejm podejmuje ustawę o dekomunizacji ulic prawie jednogłośnie, a jednocześnie Rada Miasta nadaje nazwę Pomorskiego Okręgu Wojskowego – uważa Tadeusz Antkowiak ze Stowarzyszenia Chełminiacy, reprezentujące osoby represjonowane w czasach PRL. Radni decyzję honorującą POW podjęli 27 stycznia. Wśród samorządowców Pomorski Okręg Wojskowy zawsze był odbierany pozytywnie.

 

Zdaniem Antkowiaka problemem jest niska świadomość społeczna na temat tego, czym tak naprawdę dla historii Polski był POW utworzony w 1945 roku – Ludowe Wojsko Polskie nigdy nie powoływało się na ciągłość tradycji wojskowej z okresu międzywojennego – dodaje Antkowiak. Przypomina on, iż POW stoi m.in. za siłową pacyfikacją protestów w Poznaniu 1945 roku oraz za internowanie w późniejszych czasach działaczy Solidarności. Człon Chełminiacy pojawia się w nazwie stowarzyszenia nie bez powodu, gdyż tworzą go osoby które w 1982 roku były internowane w obozie wojskowym w Chełmie, z naruszeniem wówczas obowiązującego w Polsce prawa. Wobec osób odpowiedzialnych za więzienie opozycjonistów sądy prowadzą nadal procesy.

 

- Utworzony w 1945 roku Pomorski Okręg Wojskowy był ważnym elementem opresji wobec narodu polskiego – ocenia dr Marek Szymaniak z IPN – Pytanie jest takie, do jakie tradycji wojskowej chcemy się odwoływać? - pyta.

 

Zdaniem Szymaniaka obecna nazwa skweru to nawiązanie do tradycji wojskowej Ludowego Wojska Polskiego. IPN uważa, że powinniśmy się bardziej skupić na tradycji Wojska Polskiego z okresu II Rzeczypospolitej, żołnierzy broniących Polski w 1939 roku i Armii Krajowej.

 

- Funkcjonowanie w dzisiejszej rzeczywistości ulic takich jak Teodora Duracza to obraza osób walczących o niepodległość – powiedział dr Szymaniak.

 

Swój sprzeciw wobec upamiętnianiu POW wyraża również NSZZ Solidarność i Stowarzyszenie Represjonowanych w PRL ,,Przymierze" Jana Raczyckiego. Tadeusz Antkowiak poinformował, że zwrócił się na piśmie do Rady Miasta Bydgoszczy o zmianę patrona. W imieniu Rady odpowiedź udzielił przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Jakub Mendry, który wyraził się niezbyt wobec wniosku. Pomorski Okręg Wojskowy został rozwiązany w 2011 roku.

 

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 26 Apr 2016 22:23:41 +0200
We Wróblach oddano hołd pomordowanym w Katyniu braciom Grabskim https://www.portalkujawski.pl/kruszwica/item/8936-we-wroblach-oddano-hold-pomordowanych-w-katyniu-braciom-grabskim https://www.portalkujawski.pl/kruszwica/item/8936-we-wroblach-oddano-hold-pomordowanych-w-katyniu-braciom-grabskim

W niedzielę we wsi Wróble w gminie Kruszwica odbyły się uroczystości poświęcone rocznicy dokonanej na rozkaz Józefa Stalina przez NKWD zbrodni katyńskiej. Szczególnie pamiętano o Kazimierzu i Stefanie Grabskim, oficerom Wojska Polskiego, którzy urodzili się we Wróblach.

 

Obaj walczyli w kampanii wrześniowej, w październiku dostali się do niewoli sowieckiej. Osadzono ich w obozie w Starobielsku. Zginęli zamordowani wiosną 1940 roku w Charkowie. Kazimierz walczył również w 1920 roku w wojnie polsko-bolszewickiej.

 

Obchody zorganizowało sołectwo Wróble wraz z Fundacją Modrak, przy wsparciu Koła Gospodyń. Gościem specjalnym był Krzysztof Grabski, ostatni żyjący bratanek ofiar, który przybliżył ich losy.

 

Kazimierz Marian Grabski, drugi syn Mariana Grabskiego i Joanny z Brzeskich - Grabskiej urodził się 12 października 1897 r. we Wróblach.

Był w czynnej służbie wojskowej od 1919 r. i jako rotmistrz kawalerii służył w 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. oraz w kampanii wrześniowej 1939 r.. Za swoją postawę został odznaczony Krzyżem Zasługi i Krzyżem Walecznych.

 

Stefan Marian Grabski, trzeci syn Mariana Grabskiego i Joanny z Brzeskich - Grabskiej urodził się 5 maja 1899 r. we Wróblach. Był oficerem rezerwy, od 1921 r. jako podporucznik kawalerii służył w 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r.

 

 

Po powitaniu gości przez sołtys Annę Graczyk i prezes Fundacji Modrak Dominikę Robakowską, uczestnicy udali się na plac, gdzie posadzono dęby pamięci braci Grabskich. Przemarsz odbywał się w asyście wojska, harcerzy i straży pożarnej. W uroczystości uczestniczył również wicebumistrz Kruszwicy Bartosz Krajniak.

 

W 2010 roku Kazimierz Krajniak został pośmiertnie awansowany do stopnia majora kawalerii, zaś Stefan porucznika kawalerii.

 

]]>
Kruszwica Tue, 26 Apr 2016 21:10:34 +0200
W Inowrocławiu powstaje uczelnia wyższa https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/8932-w-inowroclawiu-powstaje-uczelnia-wyzsza https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/8932-w-inowroclawiu-powstaje-uczelnia-wyzsza

Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że w październiku rok akademicki zainauguruje Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Księcia Kazimierza Kujawskiego w Inowrocławiu. Potencjał akademicki Inowrocławia zauważyły bowiem władze Toruńskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości.

Inicjatywa utworzenia uczelni wyższej zyskała duże wsparcie w inowrocławskim ratuszu. Stąd też władze toruńskiej uczelni zdecydowały się zmienić nazwę i skupić się głównie na Kujawach. WSP im. Księcia Kazimierza Kujawskiego będzie uczelnią niepubliczną, która chce wstępnie zaoferować studentom kierunki licencjackie: logistyk, kosmetolog i kryminolog. Jak się chwali WSP, będzie to jedyna szkoła niepubliczna oferująca kierunek kryminologia w Polsce. Już dzisiaj trwa rekrutacja na rok akademicki 2016/2017. Zajęcia odbywać się w obiektach Gimnazjum nr 2.

 

W Inowrocławiu działa również filia Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

 

]]>
Inowrocław Tue, 26 Apr 2016 17:47:45 +0200
Bydgoszcz stanie w opozycji do rządu Beaty Szydło? https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8931-bydgoszcz-stanie-w-opozycji-do-rzadu-beaty-szydlo https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8931-bydgoszcz-stanie-w-opozycji-do-rzadu-beaty-szydlo

Niemal pewne jest, że jutrzejsza sesja Rady Miasta Bydgoszczy rozpocznie się od politycznej awantury, którą znamy z relacji sejmowych. Koalicja PO – SLD Lewica Razem będzie chciała, aby Rada Miasta przyjęła stanowisko, w którym staje w konflikcie pomiędzy rządem i Trybunałem Konstytucyjnym, po jednej ze stron.

 Jak ustaliliśmy główny zapis proponowanego projektu stanowiska ma brzmieć - Rada Miasta Bydgoszczy zaleca Prezydentowi Miasta Bydgoszczy, aby wszystkie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, również te, które nie zostaną ogłoszone w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, uwzględniane były w działalności Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz innych miejskich jednostek.

 

Podobne stanowiska przyjęły już samorządy Warszawy i Łodzi, gdzie podobnie jak w Bydgoszczy rządzi Platforma Obywatelska. Spór o Trybunał Konstytucyjny trwa od początku nowej kadencji parlamentu. Zwolennicy PiS uważają, że rząd postępuje właściwie, przy okazji postulując o potrzebę ograniczenia roli TK, jak to ma miejsce również w europejskich krajach. Z kolei przeciwnicy rządu uważają, że takie działanie jest zagrożeniem dla demokracji i powołują się chociażby na ostatnią dyrektywę Parlamentu Europejskiego, która negatywnie ocenia sytuację prawną w Polsce. Zdania Polaków są w tej sprawie dość mocno podzielone.

 

W ostatnim czasie najwięcej uwagi poświęcane jest wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, który negatywnie ocenił przyjętą przez Sejm ustawę o TK. Wyrok ten nie został jednak przez rząd opublikowany w dzienniku urzędowym, czego domaga się od rządu opozycja.

 

Na temat sporu wokół TK można by się rozpisywać szeroko. Środowe głosowanie będzie miało przede wszystkim wymiar polityczny i ewentualne przyjęcie stanowiska (na co się arytmetycznie zanosi) oznaczać będzie stanięcie Bydgoszczy po stronie Trybunały Konstytucyjnego w tym sporze.

 

Warto żeby samorządowcy zastanowili się, czy angażowanie Miasta Bydgoszczy w krajową politykę, nie zaszkodzi miastu w zabieganiu o duże inwestycje i projekty prorozwojowe.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 26 Apr 2016 17:24:03 +0200
Na jakie fundusze unijne już dzisiaj możemy liczyć https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8930-na-jakie-fundusze-unijne-juz-dzisiaj-mozemy-liczyc https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8930-na-jakie-fundusze-unijne-juz-dzisiaj-mozemy-liczyc

Proces przygotowania do wydatkowania przez polskie samorządy funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego i innych unijnych programów trwa, choć jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, z powodu nieprzyjęcia jeszcze Strategii ZIT wszystko się opóźnia. Wydział Funduszy Europejskich Urzędu Miasta wie już jednak wstępnie jakie środki dostaniemy bezkonkursowo.

Dzisiaj obradowała Komisja Przedsiębiorczości i Rozwoju Miasta. Podczas tego posiedzenia Jarosław Korpal z Wydziału Funduszy Europejskich mówił o zbliżających się o środkach, o które już dzisiaj zabiega Bydgoszcz.

 

W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Bydgoszcz otrzymać ma bezkonkursowo 20 mln euro na mobilność miejską i promowanie strategii niskoemisyjnych. Te pieniądze mają zostać wydatkowane na przebudowę istniejących torowisk tramwajowych, budowę buspasów (na Grunwaldzkiej, Wałach Jagiellońskich, Gdańskiej oraz parkingów w systemie park and ride.

 

Bydgoszcz bezkonkursowo chciałaby uzyskać również wsparcie dla budowy linii tramwajowej wzdłuż ulicy Kujawskiej, połączenia tramwajowego pomiędzy ulicami Fordońską i Toruńską, przebudowy torowisk na ulicy Chodkiewicza. Te przedsięwzięcia zapisano również w strategii ZIT.

 

Niedawno Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs dla miast prezydenckich. Bydgoszcz liczy na 30 mln zł na budowę drugiego etapu Trasy Uniwersyteckiej (pomiędzy ulicami Wojska Polskiego i al. Jana Pawła II). Wartość całej inwestycji szacuje się na 50 mln zł, stąd też głównie chcemy ją sfinansować ze środków unijnych.

 

Do końca kwietnia ratusz złoży wniosek do realizowanego na szczeblu krajowym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na rozbudowę ulicy Grunwaldzkiej. Kilka dni temu rozpisano już przetargi na realizację tej inwestycji. Miasto liczy na ok. 70% dofinansowania, czyli ponad 100 mln zł.

 

Ze środków unijnych rozważane jest również pozyskanie funduszy na rewitalizacje terenów zieleni na Wzgórzu Wolności i Wzgórzu Dąbrowskiego. Na chwilę obecną ratusz rozważa wstępnie zabieganie o te fundusze. Jeżeli jednak pieniądze uda się zdobyć, to zostaną zrewitalizowane przy tej okazji schody przy ulicy Kujawskiej, z które z uwagi na zły stan, dzisiaj są nieczynne.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 26 Apr 2016 17:09:14 +0200
ZDMiKP sceptyczny wobec bezpłatnego parkowania w soboty https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8925-zdmikp-sceptyczny-wobec-bezplatnego-parkowania-w-soboty https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8925-zdmikp-sceptyczny-wobec-bezplatnego-parkowania-w-soboty

Wczoraj radnym Rafał Grzegorzewski z Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przestawił analizy dotyczące skutków do jakich może prowadzić może zniesienie w soboty strefy płatnego parkowania. Była to zatem kontynuacja dyskusji rozpoczętej na Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przed miesiącem. Bydgoszcz jest jednym z niewielu dużych miast w Polsce, gdzie w soboty w centrum trzeba kupować bilety parkingowe.

Wielu radnych zainteresowało się tym tematem głównie z chęci wsparcia lokalnego handlu, który w rywalizacji z dużymi centrami handlowymi znajduje się na przegranej pozycji. Radni PiS uważają, że minimalne koszty jakie poniesie miasto, z tytułu sprzedawanych biletów parkingowych, zwróci się budżetowi w postawi wyższych podatków, od zarobków bydgoskich kupców.

 

Jak ocenił wczoraj Rafał Grzegorzewski, koszt rezygnacji z pobierania opłat parkingowych w sobotę byłby mniejszy niż wstępnie zakładano. Szacuje się go na około 580 tys. zł. W skali budżetu miasta powyżej 1 mld zł, tak kwota nie stanowiłaby procentowo zbyt wiele. Część radnych wyraziło nawet sugestię, iż w zamian można by wydłużyć czas funkcjonowania strefy płatnego parkowania w dni powszednie o godzinę, do godziny 18:00. Jak szacuje Grzegorzewski, ta godzina w skali roku dałaby ok. 550 tys. zł.

 

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej reprezentowany przez Rafała Grzegowskiego pomysł ocenia jednak negatywnie, opierając się głównie o wyniki analizy ruchowej. Grzegorzewski przewiduje, że zwolnienie z opłat parkingowych w soboty będzie generował utrudnienia w ruchu. Cała strefa staromiejska według analiz będzie zapełniona samochodami.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 26 Apr 2016 10:44:36 +0200