Dzisiaj przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, która podważyła niepodległość Rzeczypospolitej, która najpierw zniknęła na kilka lat z map, a później przez kilkadziesiąt kolejnych pozbawiona była suwerenności. Warto, abyśmy w tę okrągłą rocznicę refleksji nie zakończyli na 1 września, ale również zastanowili się nad tym co wydarzyło się w kolejnych dniach, gdy koszmar wojny zawitał na Kujawy.
Przeglądając na stare pocztówki i fotografie natkniemy się na motyw flisaków spławiających drewno Brdą. Dzisiaj rzeka nie służy już transportowi drewna, ale flisacy nadal mają co robić, bowiem Brda jest jednym z większych magazynów drewna w naszym regionie. Woda dla sosny jest bardzo skutecznym, a jednocześnie naturalnym konserwantem.
W sobotę rano, w obecności szefa sztabu krajowego Lewicy Roberta Biedronia, komitet zarejestrował 24 kandydatów do Sejmu RP w okręgu bydgoskim. Lewica jest trzecim komitetem, który zarejestrował kandydatów, po Prawie i Sprawiedliwości oraz Konfederacji.
Historia ta rozpoczyna się w Czechosłowacji, na Karpatach w miejscowości znanej Kralo Nad Tisza, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Magda Weisberger wywodzi się z żydowskiej rodziny, po wybuchu wojny jej rodzina znalazła się w trudnej sytuacji, ojcu z uwagi na pochodzenie zakazano prowadzić działalności gospodarczej i skierowano go do pracy przymusowej.
W dniach 1- 8 grudnia trwa Europejski Tydzień Autyzmu, którego celem jest zwrócenie uwagi na wyjątkowość osób objętych spektrum autyzmu, w celu z jednej strony wyrażenia solidarności z osobami ze spektrum, ale też budowania większej świadomości społecznej. Warto wspomnieć o tym tygodniu, także z tego powodu, że mieliśmy w regionie kilka akcentów.
Dzisiaj w wieku 66-lat zginął w wypadku drogowym Janusz Dziecioł, któremu sławę przyniósł występ w pierwszej polskiej edycji reality show Big Brother. Zdobyta sława pozwoliła mu zostać posłem VI i VII kadencji Sejmu z okręgu toruńsko-włocławskiego.