Wiadomości z Dobrcza i Koronowa https://www.portalkujawski.pl Fri, 17 May 2024 05:59:15 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Wiceminister zdrowia: Szpital w Ciechocinku to decyzja wojewody https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/19562-wiceminister-zdrowia-szpital-w-ciechocinku-to-decyzja-wojewody https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/19562-wiceminister-zdrowia-szpital-w-ciechocinku-to-decyzja-wojewody Wiceminister zdrowia: Szpital w Ciechocinku to decyzja wojewody

Jesienią rozpoczęła się budowa w każdym województwie szpitali tymczasowych, które miały wzmocnić liczbę miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19 w przypadku gdyby większa ich ilość wymagałby hospitalizacji. Regułą stało się lokowanie szpitali tymczasowych w największych miastach, województwo kujawsko-pomorskie jest jednym z wyjątków, gdzie zdecydowano się na odległy od Bydgoszczy Ciechocinek. Ofertę zlokalizowania szpitala w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym złożył prezydent Rafał Bruski.

Z tej oferty jednak nie skorzystano decydując się na Ciechocinek położony właściwe pod Toruniem. Poseł Paweł Olszewski złożył interpelacje, w której pytał o kryteria tej decyzji. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska jednoznacznie wskazał, że ministerstwo nie badało możliwych lokalizacji, pozostawiając decyzje wojewodom - Wybór lokalizacji i obiektu mającego pełnić rolę szpitala tymczasowego każdorazowo leżał po stronie właściwego terytorialnie wojewody. 

 

Ministerstwo postawiło jedynie kryteria jak dostęp do kadry medycznej, którą Ciechocinkowi ma zapewniać charakter miasta uzdrowiskowego; optymalnego dojazdu do lokalizacji, która najlepiej aby znajdowała się w centralnej części województwa oraz możliwości adaptacji i przebudowy obiektu. Zdaniem wiceministra Kraski lokalizacja w Ciechocinku te wymogi spełniła.

 

Ocena ministra Kraski może być równie oceniana, choć trudno uznać, że powiat aleksandrowski leży akurat w centralnej części województwa kujawsko-pomorskiego. Status uzdrowiska może co prawda ułatwiać dostęp do kadry medycznej związanej z uzdrowiskami, ale to jednak w Bydgoszczy działa uczelnia medyczna i tutaj też pracują specjaliści od chorób zakaźnych.

 

Jak zresztą przyznaje wiceminister Kraska, na dzień udzielenia odpowiedzi na interpelację (15 grudnia) - na obecnym etapie możliwe byłoby objęcie opieką pacjentów wymagających hospitalizacji w stanie średnimi lżejszym,wymagających ścisłego nadzoru, tlenoterapii, terapii farmakologicznej oraz rehabilitacji. Uruchomienie stanowisk respiraorowych z intensywną terapią wskazywano jako potencjalny kolejny etap.

 

Poseł Olszewski zapytał, czy w planach jest także szpital tymczasowy w Bydgoszczy. Na chwilę obecną takiego Ministerstwo Zdrowia jednak nie planuje.

 

]]>
Bydgoszcz Sun, 10 Jan 2021 00:33:50 +0100
WOŚP cieszy się wysokim poparciem społecznym https://www.portalkujawski.pl/region/item/19563-wosp-cieszy-sie-wysokim-poparciem-spolecznym https://www.portalkujawski.pl/region/item/19563-wosp-cieszy-sie-wysokim-poparciem-spolecznym WOŚP cieszy się wysokim poparciem społecznym

29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się wyjątkowo 31 stycznia, a nie na początku roku, tak jak to bywało w latach poprzednich, choć zbiórka pieniędzy już ruszyła i jak wynika z najnowszego sprawozdania – zebrano już prawie 5,7 mln zł. Celem 29 Finału jest wsparcie oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

,,Finał z głową”, to hasło 29. Finału WOŚP, które nawiązuje z jednej strony celu zbiórki, ale też wskazywać ma na rozsądek, bo wciąż borykamy się z epidemią COVID-19. Pierwotnie finał miał się odbyć dzisiaj (10 stycznia), ale z uwagi na ogłoszenie obowiązującej do 17 stycznia ,,narodowej kwarantanny”, zdecydowano się go przenieść na koniec stycznia.

 

- 1362 Sztaby, mimo pandemii, bardzo, bardzo wiele osób chciało z nami grać. Pokonaliśmy mnóstwo różnych przeciwności, aby zorganizować Sztaby, i nadal jesteśmy gotowi, jesteśmy w blokach startowych, aby zagrać i zbierać pieniądze, aby ratować zdrowie i życie Polaków – mówi lider WOŚP Jerzy Owsiak. Zbierane już pieniądze, w dość sporej kwocie, to efekt internetowy licytacji, wpłat on-line do wirtualnej skarbonki, także wiele sklepów wystawiło już przed swoimi klientami puszki WOŚP, stąd też 20. finał w praktyce już trwa.

 

Grupa Ciech, której kluczowe zakłady przemysłowe mieszczą się na Kujawach, w ramach pomocy przy organizacji 29. Finału WOŚP przekaże 250 tys. wysokiej jakości maseczek ochronnych.

Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Grupę IQS – aż 84% Polaków ufa Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

 

]]>
Regionalne Sun, 10 Jan 2021 00:10:00 +0100
Holendrzy wchodzą ze swoją siecią marketów do Bydgoszczy https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/19561-holendrzy-wchodza-ze-swoja-siecia-marketow-do-bydgoszczy https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/19561-holendrzy-wchodza-ze-swoja-siecia-marketow-do-bydgoszczy Holendrzy wchodzą ze swoją siecią marketów do Bydgoszczy

Holenderska grupa Spar pod koniec 2019 roku przejęła polską sieć sklepów Piotr i Paweł. W 2020 roku rozpoczął się proces rebrandingu marketów Piotr i Paweł na nową markę EuroSpar. Na przełomie 2020 i 2021 roku pod markę EuroSpar przeszły dwa markety w Bydgoszczy.

 

Mowa o sklepach przy ulicy Nakielskiej 86 (Galeria Miedzyń) oraz Grzymały-Siedleckiego 20.

 

Intensywnie pracujemy nad konwersją sklepów Piotr i Paweł pod markę SPAR – sfinalizowaliśmy już ponad 70% tego procesu. Aktywnie zwiększamy także zasięg naszej sieci, która osiągnęła liczbę 225 placówek. Jesteśmy w trakcie rozmów z kolejnymi partnerami detalicznymi, których zachęcamy, aby do nas dołączyli. Jesteśmy przekonani, że inwestycja w Polsce ma dobre, wieloletnie perspektywy. Od początku założyliśmy, że zwróci się ona w okresie długoterminowym i rozumiemy, jakie koszty musimy ponieść, zanim do tego dojdzie. Ekspansja na tak dużym rynku jak Polska wymaga czasu i odpowiednich zasobów. Polska to dla nas bardzo ważny rynek ze względu na jego potencjał – podkreśla Wayne Hodson, prezes zarządu Wasz Sklep SPAR.

 

Marka Spar powstała w 1932 roku, jej założycielem jest Adriaana na Wella, pierwszą siedzibą było miasto Zoetermeer. Początkowo De Spar było zrzeszeniem sprzedawców, aby osiągnąć obecnie ekspansję na 48 krajów świata w tym także Chiny, czy kraje afrykańskie. Najwięcej sklepów sieć Spar posiada w Wielkiej Brytanii ponad 2,6 tys. Obecnie siedzibą jest Amsterdam. W Polsce siedzibami są: Sky Tower we Wrocławiu oraz siedziba w Poznaniu.

 

Ekspansja zagranicznego kapitału

Najbardziej widoczna w Bydgoszczy jest sieć Biedronka należąca do portugalskiej marki Jeronimo Martins, która posiada ponad 30 sklepów w mieście. W ostatnich latach dużą ekspansję zrobił też niemiecki Lidl, który posiada około 15 sklepów nad Brdą, ponadto w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym mieści się centrum dystrybucyjne tej sieci. Na razie tylko 5 sklepów otworzyła kolejna niemiecka sieć Aldi. Francuski Auchan posiada obecnie dwa duże centra handlowe przy Rondzie Grunwaldzkim i w Fordonie. W 2020 roku z kolei został zamknięty sklep brytyjskiej sieci Tesco.

 

Jeżeli chodzi o dwie największe galerie handlowe w Bydgoszczy – Zielone Arkady są częścią grupy ECE Projektmanagement, zaś Focus Mall należy do Atrium European Real Estate zarejestrowanej na Jersey, wysepce pomiędzy Francją i Wielką Brytanią, traktowanej niekiedy jako raj podatkowy. Grupa Altrum została w 2019 roku przejęta natomiast przez izraelską grupę Gazit-Globe z siedzibą w Tel Awiw.

 

Jeżeli chodzi o rodzimy kapitał to około 20 sklepów posiada Bydgoska Spółdzielnia Spożywców BSS, w ostatnich latach ekspansję prowadził też POLOmarket – po podziale kapitału 5 sklepów zostało pod marką Polomarketu zaś 3 sklepami dysponuje Dino.

 

]]>
Bydgoszcz Sat, 09 Jan 2021 17:11:08 +0100
,,Wirus z nami nie wygrywa, ale my z nim też nie „ (raport) https://www.portalkujawski.pl/magazyn/item/19560-wirus-z-nami-nie-wygrywa-ale-my-z-nim-tez-nie https://www.portalkujawski.pl/magazyn/item/19560-wirus-z-nami-nie-wygrywa-ale-my-z-nim-tez-nie ,,Wirus z nami nie wygrywa, ale my z nim też nie „ (raport)

Kluczowe pytanie jakie się dzisiaj pojawia to – czy wkrótce zobaczymy trzecią falę zakażeń na COVID-19 w Polsce. Ostatni okres to początkowo spadek liczby aktywnych przypadków, obecnie jesteśmy na etapie stabilizacji, w której wskaźnik R oscyluje w zależności od województwa w okolicach 1 (gdy jest on poniżej 1 epidemia się zwija, powyżej rozwija). Pojawienie się trzeciej fali skutkowałoby ponownym gwałtownym wzrostem zakażeń i ogromnymi trudnościami dla systemu ochrony zdrowia. Ryzyko jej wystąpienia zwiększa stwierdzona w Wielkiej Brytanii mutacja COVID-19, która potrafi rozpowszechniać się o 70% szybciej.

W najbliższym tygodniu dowiemy się czy czeka nas poluzowanie restrykcji, bowiem w przyszłą niedzielę 17 stycznia powinna zakończyć się narodowa kwarantanna. W skali kraju średnia liczba dziennych zakażeń dla okresu 29 grudnia – 4 stycznia wynosiła 23, co kwalifikuje kraj do strefy żółtej, jedynie część powiatów znajdowałaby się w strefie czerwonej restrykcji. W naszym województwie ten wskaźnik wyniósł 41, przez co musimy się liczyć, że jeżeli nawet dojdzie od poniedziałku 18 stycznia do poluzowania restrykcji, to w naszym województwie mogą być one wciąż wyższe.

 

 

 

 

Pod koniec 2020 roku ruszyły też w Polsce pierwsze szczepienia, choć jak przyznał minister Michał Dworczyk, którego premier desygnował do koordynowania programu szczepień, na dobre ruszyły one dopiero w poniedziałek, bo okres świąteczno-noworoczny rządzi się swoimi prawami. Do piątku 8 stycznia zaszczepiono pierwszą dawką szczepionki Pfiznera blisko 199 tys. Polaków, z tego prawie 148 tys. szczepień wykonano od poniedziałku do piątku. Stwierdzono przy tym 31 lekkich nieplanowanych odczynów poszczepiennych. Jak wynika z danych, które przedstawia rząd, pierwsza dawka szczepionki daje 65% odporności przeciwko COVID-19. Realizowany w Polsce program zakłada szczepienie dwoma dawkami. Więcej o programie szczepień pisaliśmy we wtorek po specjalnym posiedzeniu Komisji Zdrowia - Polska mogłaby szczepić szybciej, ale problemem jest dostępność szczepionek

 

Dzień później – 6 stycznia – Unia Europejska zatwierdziła do użytkowania drugą szczepionkę wyprodukowaną przez Modernę. Polska również planuje użyć tego specyfiku, który podobnie jak Pfiznera opiera się na mRNA, ale w najbliższych miesiącach będzie dominował w szczepieniach specyfik Pfiznera.

 

W najbliższym tygodniu – 15 stycznia – rozpoczną się zapisy w ramach powszechnych szczepień przeciwko COVID-19, które ruszą 25 stycznia. Początkowo mają być szczepione osoby powyżej 65 roku życia.

- Wirus z nami nie wygrywa, ale my z nim też nie. Jest pewne status quo – tak w rozmowie z PAP, sytuacje z ostatniego tygodnia ocenia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

 

]]>
Magazyn Sat, 09 Jan 2021 14:20:39 +0100
Szopiński: 201 tys. zł dla Portu Lotniczego Bydgoszcz to kwota niewystarczająca https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/19557-szopinski-201-tys-dla-portu-lotniczego-bydgoszcz-to-kwota-niewystarczajaca https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/19557-szopinski-201-tys-dla-portu-lotniczego-bydgoszcz-to-kwota-niewystarczajaca Szopiński: 201 tys. zł dla Portu Lotniczego Bydgoszcz to kwota niewystarczająca

Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii, który obowiązywał pierwotnie do środy 6 stycznia, został wydłużony do przynajmniej do 13 stycznia, co poważnie ogranicza możliwość funkcjonowania Portu Lotniczego Bydgoszcz. Odbywają się co prawda pojedyncze loty do Wielkiej Brytanii (kraj ten nie ogranicza bowiem przylotów z Polski), ale jedynie w jedną stronę. Przypomnijmy, że wsparcie rządowe dla bydgoskiego lotniska w związku z pandemią to zaledwie 201 tys. zł.

O tej kwocie wielokrotnie pisały media, niekiedy wskazując wręcz na absurdalność tej kwoty. Kilka dni temu informowaliśmy, że większościowy udziałowiec – Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego chce przeznaczyć 12 mln na dokapitalizowanie. Oficjalne tłumaczenie rządu, to ograniczenia w pomocy publicznej narzucone przez Komisję Europejską, która miała pozwolić jedynie na pokrycie strat za okres od marca do czerwca.

 

Poseł interpeluje przedstawiając argumenty

W tym temacie pojawiło się w ostatnich miesiącach przynajmniej kilka interpelacji poselskich. Poseł Jan Szopiński nie traktuje jednak po wyjaśnieniach ministrów, za sprawę zamkniętą, w grudniu ponownie upomniał się o potrzebę wyższego wsparcia dla Portu Lotniczego Bydgoszcz - O ile porty centralne, takie jak Lotnisko Chopina w Warszawie oraz główny przewoźnik Polskie Linie Lotnicze LOT SA, ma otrzymać pomoc finansową rządu w wysokości 3 mld zł w związku ze światowym kryzysem, to porty regionalne nie mogą liczyć na podobnie skuteczne wsparcie ze strony samorządów, bo mają one dużo mniejsze, także proporcjonalnie, środki oraz mniejsze możliwości zadłużania się – czytamy w interpelacji.

 

Szopiński wskazuje również wątpliwą argumentację co do tego, czy pomoc powinna obejmować okres tylko do czerwca, przedstawiając jako argument statystyki – w czerwcu, w pierwszym miesiącu po tzw. locdownie liczba obsłużonych pasażerów była o 81% mniejsza niż w czerwcu 2019 roku, listopad z powodu zawieszenia lotów przez przewoźników przyniósł spadek o 94% w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku. Najlepiej wypadł sierpień, w którym spadek dynamiki wyniósł tylko 38%. Jedną z głównych przyczyn spadku jest wycofanie się na nieokreślony czas niemieckich linii lotniczy Lufthansa, które przez lata poszerzały ofertę dla Bydgoszczy - Wszystkie spadki liczby operacji lotniczych oraz liczby odprawianych pasażerów mają bezpośrednie przełożenie zarówno na wyniki ekonomiczne, jak też na zakres realizowanych usług przewozowych. W tej sytuacji, kwota 201.000 zł, jaką otrzymał Port Lotniczy Bydgoszcz SA tytułem strat poniesionych w 2020 r. z powody kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią COVID-19 jest zdecydowanie niewystarczająca – ocenia poseł Szopiński.

 

Pozostaje nam czekać na odpowiedź.

 

]]>
pl.maul@gmail.com (administrator) Bydgoszcz Sat, 09 Jan 2021 09:54:58 +0100