Wiadomości z Dobrcza i Koronowa https://www.portalkujawski.pl Sun, 19 May 2024 00:29:36 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Pierwszy Park&Ride w Bydgoszczy już gotowy. Wystartuje jednak dopiero za kilka miesięcy https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/21752-pierwszy-park-ride-w-bydgoszczy-juz-gotowy-wystartuje-jednak-dopiero-za-kilka-miesiecy https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/21752-pierwszy-park-ride-w-bydgoszczy-juz-gotowy-wystartuje-jednak-dopiero-za-kilka-miesiecy Pierwszy Park&Ride w Bydgoszczy już gotowy. Wystartuje jednak dopiero za kilka miesięcy

Uruchomienie parkingów w modelu Park&Ride planuje się dopiero w połowie 2022 roku, gotową infrastrukturę możemy już jednak zobaczyć na Czyżkówku, gdzie przy Węźle Zachodnim prace inwestycyjne dobiegły końca – teren został już oznakowany odpowiednimi znakami, przy wjeździe pojawiły się szlabany, na start czeka też system sprzedaży biletów.

Na dzisiaj te szlabany są oczywiście podniesione do góry. Widzimy jednak, że system sprzedający bilety na wjeździe podłączony jest do sieci, także zainstalowane są kamery sczytujące numery rejestracyjne pojazdów.

 

Idea Park&Ride zakłada, że w cenę biletu za parkowanie będzie wliczony bilet na komunikację miejską. Czyli po pobraniu biletu z automatu, będziemy mogli na jego podstawie jeździć autobusami i tramwajami. Zapłacimy dopiero przy wyjeździe z parkingu, za czas jaki na nim spędził samochód.

 

 

 

 

Wdrożenie systemu Park&Ride dofinansowane jest z Unii Europejskiej.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 28 Dec 2021 00:17:53 +0100
,,,Cześć zwycięskiemu Powstaniu Wielkopolskiemu” https://www.portalkujawski.pl/region/item/21767-czesc-zwycieskiemu-powstaniu-wielkopolskiemu https://www.portalkujawski.pl/region/item/21767-czesc-zwycieskiemu-powstaniu-wielkopolskiemu ,,,Cześć zwycięskiemu Powstaniu Wielkopolskiemu”

Dzisiejsza 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego jest szczególna, pierwszy raz odbywa się bowiem w randze święta państwowego, co wybrzmiewało w poniedziałek na różnych uroczystościach. Pisaliśmy o tym przed południem relacjonując uroczystości w Kcyni. Centralne obchody odbyły się w Poznaniu z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który formalnie był inicjatorem uznania 27 grudnia za Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego.

 

W Poznaniu, gdzie 27 grudnia 1918 roku, po przemówieniu Ignacego Jana Paderewskiego wybuchło powstanie prezydent Andrzej Duda podkreślał,że to święto to przede wszystkim zasługa oddolnych działań - Inicjatywa tej ustawy powstała na tej ziemi w Poznaniu. Jako inicjatywa oddolna. Tak jak to można powiedzieć, tutaj od pokoleń przyjęto. Ważne idee tworzą się tak po prostu, w zaciszu domowej rozmowy, w zaciszu przyjacielskiego spotkania, gdzie rozmawia się o ważnych sprawach. Bo te sprawy zawsze były w sercach wielkopolaków i w sercu Wielkopolski. Polskie sprawy - mówił prezydent, który wyraźnie podkreślił - Macie prawo domagać się od całej reszty Rzeczypospolitej, by ten hołd powstańcom i Powstaniu Wielkopolskiemu jako wielkiej idei, która w ogromnym stopniu przyczyniła się do odrodzenia się wolnej Polski, aby cała Polska to wydarzenie czciła, jako jednej z najważniejszych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości ponad 100 lat temu.

 


 

 

Prezydent Andrzej Duda docenił również skromność uczestników Powstania Wielkopolskiego, którzy nie uważali się za bohaterów, a jedynie spełniali swój patriotyczny obowiązek wobec Ojczyzny - Tu w Wielkopolsce ludzie mieli podejście pragmatyczne – chcieli do Polski, chcieli wolnej Polski, chwytali za broń kiedy była taka potrzeba, walczyli, zwyciężali. Kiedy wróg był już wypędzony, rozbrojony, odkładali broń i wracali do pracy. Nie uważali tego za wielką chlubę, że stanęli do walki o odzyskanie niepodległości. To także jest wielka chwała, choć dzisiaj historycznie utrudnia to wskazanie bohaterów.

 

Relacja  z uroczystości wojewódzkich w Kcyni: ,,Historia Powstania Wielkopolskiego stała się ogólnopaństwowym dobrem”

 

]]>
Regionalne Mon, 27 Dec 2021 19:56:47 +0100
MPK zapowiada od nowego roku zmiany w rozkładach. Cześć autobusów nie zobaczymy w weekendy https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/21763-mpk-zapowiada-od-noego-roku-zmiany-w-rozkladach-czesc-autobusow-nie-zobaczymy-w-weekendy https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/21763-mpk-zapowiada-od-noego-roku-zmiany-w-rozkladach-czesc-autobusow-nie-zobaczymy-w-weekendy MPK zapowiada od nowego roku zmiany w rozkładach. Cześć autobusów nie zobaczymy w weekendy

Autobusy linii nr 4 od nowego roku nie będą jeździły w soboty i niedzielę, tylko w soboty nie pojadą natomiast autobusy linii nr 3. To nie koniec cięć w ramach optymalizacji w MPK. Podległy miastu Inowrocław przewoźnik w ten sposób szuka oszczędności.

Jeszcze kilka dni temu informowaliśmy, że MPK zdecydowało się całkowicie zawiesić autobusy na 25 grudnia i 1 stycznia. To jednak nie koniec szukania oszczędności.

 

Zmiany zapowiadane od stycznia 2022 roku:

Linia nr 1- zmniejszenie o 4 ilości kursów od poniedziałku do niedzieli – po godzinie 16.

Linia nr 3 –zmniejszenie o 10 ilości kursów w dni powszednie – po godzinie 19. Całkowita likwidacja kursów w soboty.

Linia nr 4 – likwidacja kursów w soboty oraz niedziele i święta.

Linia nr 10 – likwidacja 1 kursu w dni powszednie oraz soboty o godzinie 19:15- kierunek Toruńska-Dworzec PKP.

Linia nr 21 – zmniejszenie ilości kursów w dzień powszedni o 2, soboty o 1 oraz niedziele i święta o 4.

Linia nr 27 – zmniejszenie ilości kursów w dzień powszedni i soboty o 1 oraz niedziele i święta o 2.

 

Inowrocław szuka oszczędności

Przyczyny cięć są przede wszystkim dwie. Z jednej strony finanse Inowrocławia nie są w najlepszej kondycji po wejściu w życie Nowego Ładu. Inowrocław jako pierwsze miasto w regionie wdrożyło też ekologiczny tabor autobusowy, oparty na napędach elektrycznych. Drastyczny wzrost cen prądu uderza zatem w MPK Inowrocław w sposób szczególny.

 

]]>
Inowrocław Mon, 27 Dec 2021 14:17:27 +0100
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca unikanie wychodzenia z domu https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/21762-rcb-zaleca-unikane-wychodzenia-z-domu https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/21762-rcb-zaleca-unikane-wychodzenia-z-domu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca unikanie wychodzenia z domu

Dzisiaj mieszkańcy naszego regionu dostają SMS-y z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z zaleceniem unikania wychodzenia na zewnątrz,z uwagi na zły stan powietrza. Mówiąc prościej – jest to ostrzenie przed smogiem. Jest to chyba pierwsza taka sytuacja.

Stacja Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska przy ulicy Grudziądzkiej wskazuje, że przekroczenie pyłu zawieszonego PM10 wynosi 275% normy unijnej, natomiast PM2,5 226% normy. (dane z pomiaru wykonanego o godzinie 12). Niewiele brakowało, aby stężenie PM10 przekroczyło 300 µg/m3 co oznacza już stan alarmowy. Wcześniejsze odczyty były jeszcze gorsze.

 

Główna przyczyna pogorszenia się jakości powietrza to niskie temperatury, w Bydgoszczy rano notowano -10C, co przekłada się na większe spalanie na potrzeby ogrzewania. Niestety wciąż w Bydgoszczy wiele instalacji ciepłowniczych generuje znaczne zanieczyszczenie do atmosfery.

 

]]>
Bydgoszcz Mon, 27 Dec 2021 12:59:59 +0100
Zdaniem eksperta Omnikron może doprowadzić nawet do miliona hospitalizacji w Polsce https://www.portalkujawski.pl/region/item/21754-zdaniem-eksperta-omnikorm-moze-doprowadzic-nawet-do-miliona-hospitalizacji-w-polsce https://www.portalkujawski.pl/region/item/21754-zdaniem-eksperta-omnikorm-moze-doprowadzic-nawet-do-miliona-hospitalizacji-w-polsce Zdaniem eksperta Omnikron może doprowadzić nawet do miliona hospitalizacji w Polsce

Szacowanie dzisiaj liczby zakażeń omikronem w Polsce, a co za tym idzie liczby hospitalizacji, jest działaniem z pogranicza "fusologii" – powiedział PAP prof. Włodzimierz Gut, wirusolog. Jego zdaniem wszystko zależy od zachowań ludzi, a nie właściwości wirusa, który jest martwy poza organizmem człowieka.

 

 

Prof. Andrzej Horban, główny doradca prezesa Rady Ministrów do spraw Covid-19, przewodniczący Rady Medycznej podkreślił w rozmowie z czwartkową "Rzeczpospolitą", że żarty się skończyły. "Omikron nie jest dostatecznie hamowany przez część szczepionek, przenosi się znacznie łatwiej niż wariant delta, do tego - według badań - po dwóch dawkach szczepienia odporność relatywnie szybko się zmniejsza" - wskazał.

 

"Nie ma wątpliwości, że każdy powinien się zaszczepić, jeśli tego jeszcze nie zrobił. Jeszcze zdąży przed tsunami, może zwiększyć szanse przeżycia – swoją lub innych. Ten, kto nie zaszczepił się trzecią dawką, też powinien jak najszybciej ją przyjąć" - zaapelował.

 

Wskazał, że wciąż 40 proc. społeczeństwa nie zaszczepiło się. "Jeśli mówimy o tym, że ok. 12 mln Polaków się nie zaszczepiło, i wszystkie, powtarzam, wszystkie te osoby zakażą się nowym wariantem, to statystycznie 5–10 proc. z nich trafi do szpitala. Czyli powinniśmy położyć ok. milion osób. Nawet jeśli rozłoży się to w czasie kilku miesięcy, to i tak oznacza to, że możemy potrzebować nie 20 tys. łóżek covidowych, ale 50–60 tys. Nie mówiąc już o tym, skąd weźmiemy lekarzy i pozostały personel medyczny. Omikron jest naprawdę bardzo zakaźny. Liczba zakażeń podwaja się co drugi dzień" - zaalarmował przewodniczący Rady Medycznej.

 

"Jeszcze nie skończyła się jedna fala pandemii, a już nakłada się na nią kolejna" - dodał.

 

Prof. Horban ocenił, że w ciągu trzech do sześciu tygodni nowy wariant może stać się w Polsce dominujący. "W polskich szpitalach leży ok. 20 tys. osób, za chwilę nałożą się na to dziesiątki tysięcy nowych pacjentów. Zabraknie nawet stadionów. Mamy przy tym dzieci. Dzieci są praktycznie nieszczepione, a chorują. Przez to chorują całe rodziny. W końcu stycznia naprawdę będziemy mieli problem. A mówiąc wprost: możliwy jest dramat, jakiego dawno nie widzieliśmy" - stwierdził.

 

Na pytanie, dlaczego w innych państwach więcej osób się zakaża, a mniej umiera, lekarz odparł, że w tych państwach jest więcej osób zaszczepionych. "W tej chwili naprawdę umiera mnóstwo osób. Szpital, w którym pracuję, musi wynajmować miejsca w kostnicach na zewnątrz. Jeśli ludzie się nie zaszczepią, a liczba zakażonych będzie rosnąć tak, jak w innych krajach – a wszystko na to wskazuje, że tak się stanie – nie pozostanie nic innego, jak wprowadzenie twardego lockdownu. Musimy pójść po rozum do głowy. Czasami chce się nam krzyczeć, ale nikt nie słyszy. Szczepienie naprawdę chroni przed śmiercią" - zaznaczył.

 

Pytany o te słowa prof. Horbana doświadczony wirusolog prof. Gut powiedział, że w jego ocenie najważniejszą kwestią są ludzkie zachowania.

 

"Jeżeli przychodzi do nas jakiś szczep wirusa i on się szerzy, to każde wychwycenie i objęcie izolacją chorego, a kwarantanną osób z kontaktu, to przerwanie krążenia dla danego wirusa. Czy to będzie delta czy omikron, nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Do Polski docierają praktycznie wszystkie szczepy wirusa i te nowe, które docierają, w pewnym momencie zaczynają dominować wśród zakażeń. To normalne" - powiedział w rozmowie z PAP prof. Gut.

 

Zdaniem prof. Guta szacowanie dzisiaj, ile osób zakazi się omikronem w Polsce i ile w konsekwencji trafi do szpitali jest działaniem "z pogranicza +fusologii+".

 

Prof. Gut wskazał, że prof. Horban "wie, że będzie karnawał, że Sylwester będzie luźny" i na tej podstawie "wnioskuje zapewne, że będziemy mieli całkiem przyzwoity skok zakażeń".

 

"Szczepienie nie uchroni nikogo przed zakażeniem, bo przed zakażeniem chroni ściana, czyli wszystkie bariery fizyczne. Szczepionka przygotowuje na zakażenie, aby nie dopuścić do ciężkiego czy śmiertelnego rozwoju choroby" - ocenił prof. Gut.

 

Zdaniem doświadczonego wirusologa nie właściwości konkretnego wariantu SARS-CoV-2 są istotne dla przebiegu epidemii, ale ludzkie zachowania, bo "wirus jest poza organizmem człowieka martwy".

 

W wywiadzie udzielonym PAP 20 grudnia prof. Gut wyjaśniał, że "wariant omikron nie ominie odporności poszczepiennej". "Ona jest bowiem odpornością na chorobę, a nie na zakażenie" - mówił.

 

Przyznał wówczas, że te kraje, w których teraz wprowadzany jest lockdown w związku z nowym wariantem SARS-CoV-2, chcą wpłynąć na współczynnik szerzenia się wirusa. Nie biorą jednak - w jego ocenie - pod uwagę, że świat jest dziś otwarty i jak znów wypuści się ludzi z domów, to potencjał zakażenia będzie dokładnie taki sam, albo niewiele niższy.

 

"Liczby zakażeń to tylko statystyki. Od dawna podkreślam, że trzeba patrzeć na obciążenie służby zdrowia. Ono np. w Holandii wcale nie wygląda tragicznie. (...) Nie ma absolutnie żadnych podstaw, aby podważać skuteczność szczepionek, ale histeria jest" - wskazał prof. Gut.

 

Wyjaśnił, że ci, którzy twierdzą bądź sądzą, iż szczepienia powstrzymują zakażanie, są w oczywistym błędzie.(PAP)

 

Autor: Tomasz Więcławski

 

twi/ mhr/

 

]]>
Regionalne Mon, 27 Dec 2021 12:59:25 +0100
,,Historia Powstania Wielkopolskiego stała się ogólnopaństwowym dobrem” https://www.portalkujawski.pl/nakielski/item/21761-historia-powstania-wielkopolskiego-stala-sie-ogolnopanstwowym-dobrem https://www.portalkujawski.pl/nakielski/item/21761-historia-powstania-wielkopolskiego-stala-sie-ogolnopanstwowym-dobrem ,,Historia Powstania Wielkopolskiego stała się ogólnopaństwowym dobrem”

103 lata temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie, po tym gdy 27 grudnia 1918 roku po przemówieniu Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w tym mieście Niemcy wywołali zamieszki, w rezultacie, których miasto zbrojnie przejęli Polacy. Tegoroczne obchody są szczególne, bowiem pierwszy raz obchodzimy dzisiaj oficjalnie Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego.

 

Dzisiaj obchody tego święta odbywają się w różnych miejscach naszego regionu. Szczególne świętowanie rozpoczęło się rano w kcyńskiej farze, nieopodal granicy województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, gdzie po Mszy Świętej na kcyńskim cmentarzu, gdzie znajduje się pomnik-mogiła Powstańców Wielkopolskich odbyły się uroczystości z udziałem wojewody wielkopolskie i kujawsko-pomorskiego. Zostaną one zapamiętane na długo za sprawą kilkunastostopniowego mrozu. Były to bodajże pierwsze uroczystości w randze wojewódzkiej.

 

Od lat 27 grudnia organizowano lokalne uroczystości, które co roku też relacjonowaliśmy. Dlatego dzisiejsze świętowanie w randze święta państwowego podkreślano jako coś szczególnego - Doczekaliśmy się ważnego momentu – Powstanie Wielkopolskie, rocznica jego wybuchu ma rangę święta państwowego. To zwieńczenie wielopokoleniowej już działalności związanej z kultywowaniem o tym zrywie niepodległościowym – mówił na kcyńskim cmentarzu, burmistrz tego miasta Marek Szaruga - Z pewnością dzięki temu Powstanie Wielkopolskie zaistnieje jeszcze szerzej w świadomości Polaków.


Na Pałukach i Kujawach kultywowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim jest czymś ważnym, środowiska w to zaangażowane to często potomkowie uczestników tego powstania. Było to jednak bardziej święto lokalne, stąd też ustanowienie ustawowo Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskie sprawia, że jest to święto wszystkich Polaków, a na pewno w większej świadomości, o czym w Kcyni mówił wojewoda wielkopolski.

 

- W tym roku, po raz pierwszy, rocznicę tej zbrojnej demonstracji, która pokazała mocarstwom wolę Polaków, świętuje cała nasza Ojczyzna. To niezwykle ważne, że historia powstania, które miało kluczowe znaczenie dla kształtu Odrodzonej Polski stała się ogólnopaństwowym dobrem – zaznaczał wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, który mocno wspierał zabiegi o uznanie 27 grudnia za święto państwowe.

 

 

- Kcynia była ważnym miejscem na mapie Powstania Wielkopolskiego. Tutaj – w noc sylwestrową doszło do pierwszych walk, 1 stycznia Kcynia została oswobodzona. Ale to nie był koniec przedsięwzięć w tym miejscu – tutaj powstał ważny szpital polowy dla powstańców, a kluczowe walki, które pochłonęły wiele ofiar, miały miejsce 3 lutego – mówił o przebiegu powstania w Kcyni, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który przypomniał też, jaką cenę za to zapłacili w przyszłości - Powstańcy wielkopolscy to nie tylko rok 1918 i 1919, to lata okresu międzywojennego i pamiętny wrzesień 1939 roku, gdzie właśnie powstańcy wielkopolscy w pierwszej kolejności byli wyłapywani przez Niemców i najczęściej likwidowani, mordowani.

 

Wśród zamordowanych przez Niemców w 1939 roku był związany z Kcynią Józef Antkowiak. Podczas dzisiejszej uroczystości na kcyńskim cmentarzu, jego potomkowie odsłonili pamiątkową tablicę.

 

 

 


 

Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego Sejm RP uchwalił 2 października bieżącego roku, na wniosek Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Głowa państwa w uzasadnieniu wskazuje, że jest to odpowiedź na apel wielu środowisk, które o to zabiegały. Dzisiaj te środowiska, czyli osoby które w poprzednich latach dbały, aby upamiętniać ważne momenty Powstania Wielkopolskiego, mogą mieć ogromne powody do satysfakcji.

 

]]>
Krajna i Pałuki Mon, 27 Dec 2021 12:31:02 +0100
Naukowcy z Politechniki Bydgoskiej w Sejmie o wątpliwościach wobec przebiegu drogi S-10 https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/21755-naukowcy-z-politechniki-bydgoskiej-w-sejmie-o-watpliwosciach-wobec-przebiegu-drogi-s10 https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/21755-naukowcy-z-politechniki-bydgoskiej-w-sejmie-o-watpliwosciach-wobec-przebiegu-drogi-s10 Naukowcy z Politechniki Bydgoskiej w Sejmie o wątpliwościach wobec przebiegu drogi  S-10

W ubiegły poniedziałek (20 grudnia) odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi Ekspresowej S-10. Było to kolejne już posiedzenie tego zespołu, tym razem w większości zdominowane dyskusją o przebiegu odcinka Emiliaowo – Solec Kujawski.

Konkret jaki się pojawił na tym posiedzeniu to informacja ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, że umowy z wykonawcami dla wszystkich odcinków w przebiegu Bydgoszcz – Toruń powinny być podpisane do marca. Jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to prace budowlane powinny rozpocząć się w przyszłym roku. Na posiedzeniu pojawiła się też dyskusja szczegółowa o odcinku Emiianowo – Solec Kujawski, która bardziej miała charakter dysputy akademickiej, bowiem z uwagi na zaawansowanie prac zmiany przebiegu odcinka nikt nie bierze pod uwagę.

 

W czasie tego posiedzenia działający w imieniu społeczności Solca Kujawskiego inżynier Andrzej Hoffman przedstawił swój wariant przebiegu odcinka Emilianowo – Solec Kujawski, który ma być mniej inwazyjny dla naturalnych źródlisk, ale też spełniać oczekiwania firmy Drobex, która wyraża niezadowolenie wybranym do realizacji wariantem.

 

- Jeżeli doszłoby do zmiany przebiegu i przesunięcia w kierunku jaki pan pokazał, to musielibyśmy zrobić nową inwentaryzację przyrodniczą, co miałoby wpływ na studium korytarzowe, które nie uwzględniało tego - mówił łączący się zdalnie z zespołem Sebastian Borowiak, dyrektor GDDKiA w Bydgoszczy - Po drugie utrata części zakontraktowanych środków i czasu, w którym jesteśmy zobowiązani wybudować drogę.

 

- Jak wiemy droga krajowa nr 10 jest specyficzną drogą, bardzo dużo zdarzeń drogowych z udziałem osób, które ponoszą śmierć – podkreślał Borowiak.

 

Hoffmanowi towarzyszyła Elżbieta Wysocka, która od dawna zabiega o zmianę przebiegu tego odcinka S-10 - Ta droga ma być budowana na lata, nie dla nas, nie teraz, a pewnie też do końca świata – stwierdziła, po czym dodała - To, że ta droga powstaje dopiero teraz, to jeżeli przesuniemy ją o rok to nic tak wielkiego się nie stanie. Nie takie rzeczy przesuwano.


W praktyce korekta studium korytarzowego i nowe decyzje środowiskowe to lekko licząc 1,5 roku opóźnienia. Zanim rozpisano przetargi na cały odcinek Bydgoszcz – Toruń około roku trwało postępowanie środowiskowe I instancji, następnie 1,5 roku II instancji. Zatem od momentu złożenia wniosku o decyzję środowiskową (styczeń 2019) do momentu podpisania umów (zakładając, że nastąpi to w marcu) miną ponad 3 lata.

 

Profesorowie również preferują wariant Hoffmana

Następnie głos zabrali w imieniu Politechniki Bydgoskiej, łączący się zdalnie profesorowie Maciej Kumor i Andrzej Sadurski.

 

- Siły natury, które są ukryte w ziemi, są potężniejsze od naszych mocy umysłowych, i rysunkowych i wykonawczych - wskazał prof. Kumor, który wyjaśnił, że problemy z wodami podziemnymi sprawia obecnie chociażby węzeł Stryszek (Bydgoszcz Południe). Dlatego oboje zarekomendowali przebieg w przebiegu jaki wcześniej referował inżynier Andrzej Hoffman.

 

 

Przedstawiciel GDDKiA odnosząc się do opinii naukowców Politechniki Bydgoskiej wyjaśnił, że ich argumenty były znane Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która blisko 1,5 roku analizowała decyzję środowiskową. Przypomniał on, że GDOŚ zmodyfikował decyzję środowiskową I instancji, nakładając na wykonawcę odcinka szereg wymogów środowiskowych, w tym zapewnienie nietykalności źródlisk.

 

]]>
Bydgoszcz Mon, 27 Dec 2021 09:46:45 +0100