Wiadomości z Dobrcza i Koronowa https://www.portalkujawski.pl Sun, 19 May 2024 18:37:22 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Bydgoszczanie nie mogą zdrowiem płacić za toruński imperializm https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/22904-bydgoszczanie-nie-moga-zdrowiem-placic-za-torunski-imperializm https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/22904-bydgoszczanie-nie-moga-zdrowiem-placic-za-torunski-imperializm Collegium Medicum

Dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika utrzymanie w posiadaniu Collegium Medicum wraz z bydgoskimi szpitalami uniwersyteckimi to kwestia pozostania w rankingu światowym oraz uzyskiwania wyższych dotacji, można powiedzieć zatem, że jest to pewien aspekt mocarstwowości, bowiem gdyby powstał na bazie CM Uniwersytet Medyczny, wówczas najprawdopodobniej toruński uniwersytet szybko znalazłby się w cieniu Politechniki Bydgoskiej.

Od pewnego czasu społeczność bydgoska z niepokojem patrzy na zamiar konsolidacji szpitali Jurasza i Biziela, władze UMK chowają głowę w piasek, unikając debaty chociażby z Radą Miasta Bydgoszczy. Nie przyjście żadnego przedstawiciela tej uczelni na sesję bydgoskiego samorządu pokazuje symbolicznie, że UMK nie czuje specjalnych związków z bydgoskim samorządem, a Collegium Medicum i bydgoskie szpitale traktowane są trochę jak dla Stanów Zjednoczonych bazy marynarki wojennej u wybrzeży Japonii, które niosą tylko dla amerykańskiego rządu koszty, są to jednak koszty utrzymania statusu mocarstwa światowego. Dla UMK bydgoska infrastruktura jest konieczna dla statusu uniwersytetu badawczego i miejsca w światowych rankingach, choć miejsce powyżej tysięcznego miejsca w rankingu U.S. News brzmi bardziej jak jakaś megalomania, niż wizerunek centrum uniwersyteckiego.

 

Analizując dokumenty finansowe obu szpitali można wnioskować, że w 2022 roku przyniosą one łącznie UMK ponad 20 mln zł straty, z jednej strony nie dziwi to, że toruński uniwersytet chce niwelować stratę obniżając koszty, działalność szpitali jest jednak tak specyficzna, że trzeba wszystko wyważyć, bo zbyt daleko idące oszczędności przekładają się na koszty zdrowotne dla społeczności lokalnej. Trzeba jednak zauważyć, że podległy Miastu Bydgoszczy Szpital Miejski w tych samych realiach odnotowuje niewielkie, ale zawsze zyski.

 

Od wielu lat się toczy dyskusja co należy wyżej stawiać – pozycję UMK w rankingu (główny argument ministerstwa odpowiedzialnego za szkolnictwo wyższe w Polsce przeciwko utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy na bazie Collegium Medicum), czy potrzeby zdrowotne bydgoszczan i Polaków, bowiem utworzenie w Bydgoszczy Uniwersytetu Medycznego, przy jednoczesnym powołaniu wydziału lekarskiego na UMK pozwoliłoby zwiększyć kształcenie lekarzy w Polsce. Wydawało się, że w pandemii, gdy doświadczyliśmy, że największym problem był nie niedobór respiratorów i innego sprzętu, ale braki kadrowe, spojrzymy na tę sprawę inaczej. Niestety wciąż wyżej stawiano w rządzie ,,mocarstwowość UMK”. Dzisiaj następstwem tego jest to, że próbuje się nas postawić przed faktami dokonanymi w kontekście konsolidacji szpitali.

 

]]>
Bydgoszcz Thu, 23 Jun 2022 00:26:39 +0200
Wciąż nie znamy ofert na obsługę połączeń regionalnych na kolei https://www.portalkujawski.pl/region/item/22906-wciaz-nie-znamy-ofert-na-obsluge-polaczen-regionalnych-na-kolei https://www.portalkujawski.pl/region/item/22906-wciaz-nie-znamy-ofert-na-obsluge-polaczen-regionalnych-na-kolei Wciąż nie znamy ofert na obsługę połączeń regionalnych na kolei

Jeszcze o przynajmniej tydzień opóźnione zostało otwarcie ofert w przetargu na obsługę połączeń kolejowych w kujawsko-pomorskim od grudnia bieżącego roku do grudnia 2030 roku, mówimy zatem o wieloletnim kontrakcie. Jest to już kolejna informacja o przesunięciu terminu otwarcia ofert, powoli wchodzimy w okres, gdzie każdy tydzień opóźnienia będzie mógł budzić niepokój, że w grudniu ponownie pasażów spotkają problemy z rozkładami.

Przetarg wieloletni ogłoszono w maju (w ramach drugiego podejścia, pierwszy przetarg ogłoszony był we wrześniu ubiegłego roku i z powodu błędów formalnych został unieważniony), z planem otwarcia i ujawnienia ofert 8 czerwca. W tym tygodniu ustalono nowy termin otwarcia na poniedziałek 27 czerwca, ale z racji tego, że to kolejna prolongata terminu, nie można wykluczyć, że otwarcie nastąpi dopiero w lipcu.

 

Samo otwarcie ofert nie kończy postępowania, będzie trzeba je przeanalizować, być może pojawi się kontrola Urzędu Zamówień Publicznych, czy odwołania niezadowolonych z rozstrzygnięcia oferentów, to może opóźnić moment wyboru ofert nawet o kilka miesięcy. Spójrzmy chociażby na to jak prowadzone jest postępowanie dla odcinka Bydgoszcz – Toruń, gdzie otwarcia ofert miały miejsce w ubiegłym roku, natomiast umowy podpisywano dopiero w maju, ale też nie we wszystkich wypadkach, wykonawca odcinka w ramach obwodnicy Torunia uznał, że od momentu złożenia przez niego oferty do podpisania na tyle wzrosły koszty, że wycofał się on z postępowania.

Przetarg został podzielony na cztery pakiety, czyli teoretycznie tylu przewoźników mogłoby jeździć po kujawsko-pomorskich torach (obecnie przewozy regionalne obsługują dwie spółki: Polregio i Arriva).

 

Pierwszy pakiet (z elektryfikacją) zakłada przewozy na trasie: województwo łódzkie – Włocławek – Toruń – Bydgoszcz; na trasie województwo wielkopolskie (na Poznań) – Inowrocław – Toruń. Po 2025 roku możliwe są też przewozy na trasie Bydgoszcz – Toruń – Jabłonowo Pomorskie (pod warunkiem elektryfikacji odcinka od Torunia Głównego na wschód).

 

Drugi pakiet (z elektryfikacją) to przewozy od granicy województwa wielkopolskiego (na Piłę) przez Nakło do Bydgoszczy oraz z Bydgoszczy do Torunia, a także z Bydgoszczy do Inowrocławia.

 

Trzeci pakiet (bez elektryfikacji) to przewozy: Bydgoszcz – Tuchola – Chojnice; Bydgoszcz – Laskowice – Grudziądz oraz Wierzchucin – Szlachta;

 

Czwarty pakiet (bez elektryfikacji) to linia Toruń – Jabłonowo Pomorskie – Brodnica; Brodnica – Grudziądz; Toruń – Grudziądz; Bydgoszcz - Chełmża oraz Toruń – Sierpc;

 

Przetarg zapowiadany od 2019 roku

Województwo Kujawsko-Pomorskie jest pierwszym, które zdecydowało się już teraz ogłosić wieloletni przetarg, unijne przepisy przejściowe pozwoliły do 2030 roku powierzyć przewozy bezprzetargowo, z czego skorzystały prawie wszystkie województwa, Województwo Podlaskie planuje przetarg dopiero od grudnia 2024 roku.

 

Przetarg dla naszego województwa miał obowiązywać od grudnia 2020 roku, ale nie zdążono go rozpisać, przez co trzeba było na rok zawrzeć umowy awaryjne, co wywołało uciążliwy dla pasażerów chaos. W 2021 roku przetarg ogłoszono dopiero jesienią, nie udało się go rozstrzygnąć do grudnia, przez co mieliśmy powtórkę z chaosem i awaryjnymi umowami. Po uwagach Krajowej Izby Odwoławczej, na początku 2022 roku przetarg unieważniono z powodu błędów formalnych. Opisywane właśnie postępowanie przetargowe jest drugim podejściem.

 

]]>
Regionalne Wed, 22 Jun 2022 18:41:39 +0200
Prezydent uhonorował twórcę bydgoskich rzeźb https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/22909-prezydent-uhonorowal-tworce-bydgoskich-rzezb https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/22909-prezydent-uhonorowal-tworce-bydgoskich-rzezb Prezydent uhonorował twórcę bydgoskich rzeźb

Jego rzeźby stały się już stałym elementem bydgoskiego krajobrazu – mowa o Michale Kubiaku, który obchodzi właśnie jubileusz 50. lecia działalności artystycznej. Prezydent Rafał Bruski z tej okazji przyznał mu Medal Prezydenta Miasta, najwyższe odznaczenie jakie może przyznać prezydent Bydgoszczy. Kilka lat temu Kubiaka uhonorowano też w Alei Bydgoskich Autografów przy ulicy Długiej.

Dzieła Michała Kubiaka tworzące Bydgoszcz to przede wszystkim postać wybitnego kryptologa Mariana Rejewskiego, który siedzi na ławeczce na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Śniadeckich. Kubiak uhonorował też swoją rzeźbą jednego z wybitniejszych bydgoszczan ostatniego czasu, twórcę Filharmonii Pomorskiej Andrzeja Szwalbe, jego rzeźbę możemy oglądać przed gmachem Filharmonii. Na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Pomorskiej zobaczyć możemy też rzeźbę Wędrowca, może trochę niepozorną, ale to też dzieło Kubiaka. Ostatnia jego bydgoska rzeźba stanęła nad samą Brdą, nieopodal Mostu Staromiejskiego na bulwarach pojawiła się postać Flisaka Czakiego, rzeźbę ufundowaną głównie przez węgierski MSZ dla upamiętnienia węgierskiego kartografa Floriana Czakiego, który jako pierwszy opracował koncepcję budowy Kanału Bydgoskiego. Rzeźbę flisaka także wykonał Kubiak.

 

- 50 lat pracy twórczej to piękny i wyjątkowy jubileusz. Jak podziękować za pięćdziesiąt lat artystycznej pracy, której znacząca część związana jest z Bydgoszczą i ma ogromny wpływ na kształtowanie jej wizerunku i charakteru? - mówił prezydent Rafał Bruski podczas wersnisarzu wystawy poświęconej Kubiakowi w siedzibie Fundacji Fotografistka, ul. Pomorska 68A/1, Bydgoszcz. Ekspozycję będzie może oglądać do 7 października br.

 

Michał Kubiak urodził się w 1946 roku w Bydgoszczy. W 1972 roku z wyróżnieniem ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu, po studiach powrócił jednak do Bydgoszczy gdzie przez kolejne dziesiątki lat tworzy.

 

]]>
Bydgoszcz Wed, 22 Jun 2022 17:24:16 +0200
Związki zawodowe stają w obronie spalarni https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/22907-zwiazki-zawodowe-staja-w-obronie-spalarni https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/22907-zwiazki-zawodowe-staja-w-obronie-spalarni Związki zawodowe stają w obronie spalarni

W wspólnym oświadczeniu działające w grupie Ciech SA związki zawodowej skrytykowały działania, które dążą do blokowania budowy przy zakładach Soda Mątwy spalarni śmieci. Zdaniem związkowców jest to działanie ze szkodą dla pracowników Ciechu, ale też dla lokalnego środowiska. Pod tym oświadczeniem podpisał się m.in. były radny powiatowy PiS-u Daniel Sendor, reprezentujący w tym wypadku NSZZ Solidarność.

Podpisanie się władz Inowrocławia pod listem intencyjnym w sprawie budowy spalarnia odpadów przy zakładach Ciechu na Mątwach spotkało się z krytyką polityków Solidarnej Polski oraz części mieszkańców. Głos w obronie pracodawcy zabrali teraz związkowcy z Ciech-u, którzy przyrównują działania krytyczne wobec inwestycji do działań, dywersyjnych, które nie rzadko mają podłoże politycznej”.

 

,,Naszym celem nadrzędnym jest nie tylko dobro Załogi Ciech Soda Polska, gwarancja zatrudnienia, pewność istnienia na rynku Sodowym ale również, a może na tym samym poziomie, dbanie o środowisko i nie szkodzenie wszystkim mieszkańcom naszego regionu oraz jego rozwój” - napisali w oświadczeniu przedstawiciele związków zawodowych. Zdaniem sygnatariuszy tego listu, budowa instalacji pozwolić ma na uzyskanie ekologicznego ciepła, które mogłoby ogrzewać w sezonie grzewczym część mieszkań w Inowrocławiu, tym samym ograniczając stosowanie bardziej szkodliwych dla środowiska paliw.

 

Pod tym listem podpisały się m.in. organizacje: Międzyzakładowego Związku Zawodowego Soda Mątwy oraz NSZZ Solidarność. Na czele Solidarności w Ciech Soda Polska stoi Daniel Sendor, radny powiatu bydgoskiego, który kilka tygodni temu odszedł z Prawa i Sprawiedliwości, do niedawna szef struktur tej partii w Inowrocławiu.

 

]]>
Inowrocław Wed, 22 Jun 2022 16:46:51 +0200
Wykonywał Hondą niebezpieczne manewry na płycie Starego Rynku. Jego dane trafiły do policji https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/22903-wykonywal-honda-niebezpieczne-manewry-na-plycie-starego-rynku-jego-dane-trafily-do-policji https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/22903-wykonywal-honda-niebezpieczne-manewry-na-plycie-starego-rynku-jego-dane-trafily-do-policji Wykonywał Hondą niebezpieczne manewry na płycie Starego Rynku. Jego dane trafiły do policji

W nocy z niedzieli na poniedziałek dyżurny monitoringu miejskiego zobaczył popis głupoty, ulicą Grodzką na płytę Starego Rynku wjechał kierujący Hondą, który zaczął po niej ,,driftować”, czy jak to inni mawiają latać bokiem. Kierujący wpadał celowo w poślizgi z dużą prędkością, po czym odjechał w kierunku ulicy Focha.

 

Nagrania z tego incydentu, które pozwoliły ustalić numer rejestracyjny pojazdu zostały skierowane do Komendy Miejskiej Policji, zatem kierujący pojazdem może mieć teraz problemy z drogówką. Wachlarz możliwych kar jest tutaj bardzo szeroki, bo może się zacząć od pouczenia, a skończyć na skierowaniu sprawy do sądu, gdzie za powodowanie zagrożenia w przestrzeni publicznej sąd może nawet zatrzymać prawo jazdy i zakazać prowadzenia pojazdów w ruchu lądowym.

 

Do zdarzenia doszło po godzinie 3 w nocy.

]]>
Bydgoszcz Wed, 22 Jun 2022 11:56:17 +0200
Producent Pegasusa: Naszym celem jest ochrona życia https://www.portalkujawski.pl/region/item/22901-producent-pegasusa-naszym-celem-jest-ochrona-zycia https://www.portalkujawski.pl/region/item/22901-producent-pegasusa-naszym-celem-jest-ochrona-zycia Producent Pegasusa: Naszym celem jest ochrona życia

Ponad 5 państw należących do Unii Europejskiej posiada licencję na oprogramowanie szpiegowskie Pegasus – wynika z wyjaśnień Chaim Gelfanda, przedstawiciela izraelskiej firmy NSO Group. Gelfand był w swoich wypowiedziach bardzo powściągliwy, stąd też wciąż pozostaje nam poruszenie się w sferze domysłów, bowiem o klientach NSO Group nie chciał już rozmawiać. We wtorek w Parlamencie Europejskim obradowała specjalna komisja śledcza ds. Pegasusa.

- Nasze oprogramowanie służy ochronie życia – wielokrotnie podkreślał w Parlamencie Europejskim Chaim Gelfand z NSO Group, Podkreślał on, że Pegasus powstał głównie do walki z terroryzmem, do zapobiegania zamachom, ale też do ścigania ciężkich przestępstw jak pedofilia. Jednocześnie zaznaczał, że nie każdy rząd może uzyskać dostęp do Pegasusa, ale jedynie zweryfikowane pod względem przestrzegania karty praw podstawowych.


Gelfand mówił, że jeżeli pojawiają się wątpliwości czy nie dochodzi np. do walki z opozycją albo dziennikarzami, wówczas NSO Group może zawnioskować do klienta o audyt i kontrolę, gdy klient odmówi takiej kontroli, izraelska firma ma blokować dostęp do Pegasusa. Gelfand potwierdził, że kilku państwom zablokowano dostęp do tego narzędzia.

 

Na samym początku debaty Chaim Gelfand dał do zrozumienia, że nie będzie odpowiadał na pytania o tożsamość klientów, europosłowie próbowali mimo to dopytywać które państwa stosują Pegasusa w Unii Europejskiej, ale odpowiedzi nie uzyskali. Przedstawiciel NSO odnosił się już jednak do pytań o statystykę, nie był co prawda wstanie z pamięci odpowiedzieć ile państw Unii Europejskiej używa Pegasusa (odpowiedź szczegółową obiecał udzielić na piśmie), ale przyznał, że jest ich więcej niż 5. Padały też pytania wobec ilu państw UE wszczęto kontrolę jeżeli chodzi o podejrzenia łamania zasad stosowania Pegasusa oraz ilu państwom UE wyłączono dostęp do systemu. Gelfand stwierdził, że być może taką statystyczną odpowiedź udzieli na piśmie, ale po konsultacji z szefostwem firmy NSO Group.

 

Głos w tej dyskusji zabrał też europoseł z kujawsko-pomorskiego Radosław Sikorski, który pytał co może zrobić, jeżeli podejrzewa, że mógł stać się ofiarom Pegasusa. Gelfand poinformował, że takie osoby mogą się zwracać do jego firmy, która ma weryfikować czy nie dochodzi do nadużycia.

 

W Polsce o Pegasusie zrobiło się głośno na początku roku, gdy Citizen Lab przy Uniwersytecie w Torronto stwierdził, że przy wykorzystywaniu Pegasusa miała być inwigilowana m.in. prokurator Ewa Wrzosek i senator Krzysztof Brejza, który w momencie gdy miano stosować wobec niego Pegasusa był szefem kampanii Koalicji Obywatelskiej. Chaim Gelfand do tych przypadków się nie odniósł.

]]>
Regionalne Wed, 22 Jun 2022 11:12:47 +0200
Biziel prognozuje 15 mln stratę, Jurasz kilku milionową https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/22896-biziel-prognozuje-15-mln-strate-jurasz-kilku-milionowa https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/22896-biziel-prognozuje-15-mln-strate-jurasz-kilku-milionowa Biziel prognozuje 15 mln stratę, Jurasz kilku milionową

Jutro w Sejmie zbierze się Komisja Zdrowia, aby dyskutować o kontrowersyjnym pomyśle konsolidacji szpitali Biziela i Jurasza, do którego dążą władze toruńskiego UMK, bez konsultacji z mieszkańcami Bydgoszczy. Kluczowym elementem w tej dyskusji jest też sytuacja finansowa obu bydgoskich szpitali, którymi od wielu lat zarządza toruński uniwersytet. Przyglądamy się jej bliżej.

Szpital Uniwersytecki im. Biziela w Bydgoszczy, który generuje większe straty rok 2021 zakończył 9,4 mln zł straty, natomiast prognoza na rok bieżący (na podstawie Raportu o sytuacji ekonomicznej szpitala 2021) to strata na poziomie prawie 15 mln zł. Wskaźnik zadłużenia szpitala wyniósł pod koniec 2021 roku 67,85%, czyli współczynnik zadłużenia wobec aktywów. Tak wysoki wskaźnik nie jest zalecany.

 

Jeżeli chodzi o Szpital Uniwersytecki im. Jurasza to dysponujemy wieloletnim raportem finansowym, ale dopiero z 2020 roku. Z tego dokumentu dowiadujemy się, że na 2021 rok planowano ponad 11 mln zł straty, a na bieżący 6,4 mln zł straty. Wskaźnik zadłużenia aktywów w 2020 roku był bardzo wysoki, wyniósł 201%.

 

Dla porównania podległy bydgoskiemu samorządowi Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Bydgoszczy uzyskał w 2021 roku ponad 0,5 mln zł zysku.

]]>
Bydgoszcz Wed, 22 Jun 2022 07:16:35 +0200