Wiadomości z Dobrcza i Koronowa http://www.portalkujawski.pl Wed, 19 Sep 2018 05:16:28 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Zamieszanie wokół list do sejmiku http://www.portalkujawski.pl/region/item/14042-zamieszanie-wokol-list-do-sejmiku http://www.portalkujawski.pl/region/item/14042-zamieszanie-wokol-list-do-sejmiku Zamieszanie wokół list do sejmiku

Zgodnie z kalendarzem wyborczym rejestracja kandydatów na radnych wojewódzkich powinna się zakończyć w poniedziałek o godzinie 23:59. Praktycznie do chwili obecnej ten proces nie został zakończony. Co możemy jednak zauważyć, to dużą liczbę komitetów, które wystawiły kandydaty – łącznie 12.

W momencie pisania tej publikacji mamy zarejestrowanych ponad 300 kandydatów na radnych wojewódzkich. Termin rejestracji komitetów we wszystkich 6 okręgach mijał w poniedziałek o północy, Państwowa Komisja Wyborcza potraktowała ten termin jednak jako graniczy w kwestii przyjęcia zgłoszeń o rejestrację. Jeżeli później wykryto uchybienia we wnioskach, a takich przypadków było wiele, komitety zostały poproszone o uzupełnienie braków już po tym terminie. Wtorek był zatem kolejnym dniem dużego ruchu w KBW w Toruniu, część komitetów będzie poprawki donosić zapewne jeszcze w środę, stąd też nie możemy ostatecznie podsumować list do Sejmiku Województwa.

 

Jak wspomniano, kandydatów zarejestrowało już 12 komitetów, choć nie wszystkie we wszystkich okręgach. Komplet rejestracji we wszystkich 6 okręgach mają na chwilę obecną komitety: PSL, Razem, PiS-u, Kukiz15 oraz Wolni i Solidarni. Po jednym okręgu brakuje Koalicji Obywatelskiej (PO + Nowoczesna) oraz SLD Lewica Razem.

 

Najwięcej komitetów zarejestrowanych jest w okręgu nr 1 obejmującym Miasto Bydgoszcz – na chwilę obecną 10. Tylko w Bydgoszczy obecnie listę zarejestrował komitet zapowiadający duże zamieszanie na arenie ogólnopolskiej – Bezpartyjni Samorządowcy.

 

Pozostałe komitety z zarejestrowanymi przynajmniej dwoma okręgami w kujawsko-pomorskim: Wolność w Samorządzie (związany z partią Korwina-Mikke), Ruch Narodowy, Zieloni oraz Związek Słowiański.

 

]]>
Regionalne Tue, 18 Sep 2018 22:52:34 +0200
Schreiber: Glosy na PO, PSL i SLD to szósta kadencja marszałka z Torunia http://www.portalkujawski.pl/region/item/14033-schreiber-glosy-na-po-psl-sld-to-szosta-kadencja-marszalka-z-torunia http://www.portalkujawski.pl/region/item/14033-schreiber-glosy-na-po-psl-sld-to-szosta-kadencja-marszalka-z-torunia Schreiber: Glosy na PO, PSL i SLD to szósta kadencja marszałka z Torunia

Przed Operą Nova Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło swoich kandydatów do Sejmiku Województwa z okręgów nr 1, 2 i 5, czyli położonych po zachodniej stronie Wisły. Liderami list będą: w Bydgoszczy radny wojewódzki Michał Krzemkowski, w okręgach północnych radny wojewódzki Marek Witkowski oraz południowych radny powiatu inowrocławskiego Jerzy Gawęda.

 

- My jako Prawo i Sprawiedliwość, jako drużyna Zjednoczonej Prawicy mówimy, że chcemy zrównoważonego rozwoju – mówił poseł Łukasz Schreiber podczas prezentacji kandydatów PiS-u do Sejmiku Województwa. Zrównoważony rozwój ma być alternatywą wobec dotychczasowej polityki, która opierała się w jego opinii na faworyzowaniu okręgu wyborczego marszałka Piotra Całbeckiego.

 

- Każdy głos na Platformę, PSL i SLD, to szósta kadencja marszałka z Torunia. Tak uczy nas doświadczenie i historia To nie tylko marginalizowanie Bydgoszczy, ale całej zachodniej strony województwa kujawsko-pomorskiego – kontynuował poseł Schreiber. Parlamentarzysta wskazał, że dla przykładu z Regionalnego Programu Operacyjnego w perspektywie 2007-2013 (faktyczne rozliczenie nastąpiło w 2016 roku) przypadło na mieszkańca Żnina przypadło około 600 zł, gdy w przypadku mieszkańca Torunia było to już 4,5 tys. zł.

 

W prezentacji udział wzięli również posłowie: Ewa Kozanecka, Tomasz Latos, Bartosz Kownacki oraz wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 

- Nasi kandydaci to mieszanka i doświadczenia w samorządzie, i ludzie którzy po raz pierwszy będą ubiegali się o jakiekolwiek publiczne funkcje. To są wszystko ludzie sprawdzeni, uczciwi i pracowici – mówił o kandydatach Zjednoczonej Prawicy Schreiber.

 

Okręg nr 1 Bydgoszcz:

1.Michał Krzemkowski

2.Anna Jędryka

3.Paulina Wenderlich

4.Bronisław Pastuszewski

5.Teresa Misiewicz

6.Anna-Maria Szymanska

7.Konstanty Dombrowicz

 

Okręg nr 2 (powiaty: bydgoski, sępoleński, świecki i tucholski)

1.Marek Witkowski

2.Jacek Chmarzyński

3.Marzena Litwinowicz

4Wacław Kropiński

5.Elżbieta Kwiatkowska

6.Żaneta Śrubkowska

7.Leszek Kaczyński

 

Okręg nr 5 (powiaty: inowrocławski, mogileński, nakielski i żniński):

1.Jerzy Gawęda

2.Anna Maćkowska

3.Michał Nowacki

4.Maria Zabłocka

5.Stefan Łuczak

6.Adam Banaszak

7.Jolanta Kołodziej

 

- Wybory w województwie kujawsko-pomorskim, a w szczególności w tej części zachodniej zdecydują o tym kto wygra w Polsce. My jako Prawo i Sprawiedliwość, aby nasze ugrupowanie, bo jesteśmy przekonani, że przez te 3 lata pokazaliśmy, że chcemy zmieniać Polskę – mówił poseł Bartosz Kownacki - Traktujemy te wybory jako potwierdzenie tego, że Prawo i Sprawiedliwość ma mandat do tego, żeby zmieniać Polskę.

 

Termin rejestracji kandydatów do sejmiku oraz rad gmin i powiatów minie dzisiaj o północy (poniedziałek), stąd też za kilka godzin będzie znana już ostateczna ich lista.

 

]]>
Regionalne Mon, 17 Sep 2018 18:20:21 +0200