Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSikorski o sukcesach Pesy na rynkach wschodnich

Sikorski o sukcesach Pesy na rynkach wschodnich

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 20 marzec 2013 13:59

Dzisiaj w Sejmie minister Radosław Sikorski przedstawia informację o zadaniach polityki zagranicznej na lata 2013. Szef polskiej dyplomacji odniósł się tutaj do sukcesów bydgoskiej Pesy i krakowskiego Tinesa na rynku rosyjskim.

 

Minister Radosław Sikorski chwalił się, że w ubiegłym roku obrót handlowy z Rosją wzrósł o 10%, z tego sam eksport o 16%. Swój wkład w ten wynik ma bydgoska Pesa, która dla Kaliningradu wyprodukowała tramwaj 121NaK. Warto wspomnieć, że przed przekazaniem tego zamówienia, był on testowany na bydgoskich i toruńskich torach.

 

Polskie rynki konsekwencje wzmacniają swoją pozycję na rynkach zewnętrznych. Eksport wzrósł o 4%. Polski eksport uzyskuje nareszcie profil globalny – mówił Sikorski – Polskie firmy uczestnicząc w rozbudowie metra w Petersburgu. Bydgoska Pesa dostarcza tramwaje do Królewca.

Pesa w tym roku dostarczy Kolejom Rosyjskim także pociąg inspekcyjny. W przeszłości bydgoska firma realizowała także zamówienia dla Białorusi i Ukrainy.

 

Sikorski zapowiedział, że wraz z Ministerstwem Gospodarki będzie wspierał polskich przedsiębiorców, którzy szukają swojej szansy na rynkach zagranicznych. Przedsiębiorcy towarzyszą wyjazdom przedstawicielom MZS w wyjazdach zagranicznych – mówił minister Sikorski. W roku 2013 polscy przedsiębiorcy wezmą udział w wyjazdach do Australii, Indii i Nowej Zelandii.

 

Wystąpieniu ministra Radosława Sikorskiego przysłuchiwał się prezydent Bronisław Komorowski.

 

Ciekawostka:

Odległość drogowa z Bydgoszczy do Królewca to 301 km (autostradą A1) bądź 297 (po trasie planowanej trasy S5), czyli o około 50 km więcej niż do Warszawy, a 250 km mniej niż do Krakowa.

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu