Jesteś tutaj: HomeBydgoszczIPN rozpoczyna dzisiaj kolejne ekshumacje

IPN rozpoczyna dzisiaj kolejne ekshumacje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 15 październik 2018 00:20
IPN rozpoczyna dzisiaj kolejne ekshumacje Archiwum

Na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej, który zyskał już miano ,,bydgoskiej Łączki” dzisiaj rozpoczną się kolejne prace ekshumacyjne prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej. Ich celem jest odnalezienie szczątek osób pomordowanych w okresie stalinizmu, za działalność antykomunistyczną.

Ostatni raz archeolodzy z IPN byli przy ulicy Kcyńskiej w czerwcu. Wówczas udało się odnaleźć szczątki trzech, które w toku dalszych prac udało się zidentyfikować. W czwartek 4 październiku, w Pałacu Prezydenckim miała miejsce uroczystość odczytania not identyfikacyjnych 21 bohaterów podziemia antykomunistycznego. Wśród nich znalazły się trzy osoby odkryte na ,,bydgoskiej Łączce”: Ludwik Augustyniak, Florian Dutkiewicz i Tadeusz Ośko. Więcej piszemy o tym – Trzy ofiary komunistów odzyskały tożsamość

 

Rozpoczynające się dzisiaj ekshumacje, będą kontynuacją poszukiwań bohaterów podziemia antykomunistycznego, którzy zostali w bestialski sposób zakopani przez katów, bez prawa do pogrzebu. Przewiduje się, że przy ulicy Kcyńskiej w Bydgoszczy, znajduje się znacznie więcej szczątków bohaterów.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy zdobyli pierwszy medal – w Bydgoszczy widać jednak niedosyt

  To była noc wioślarskich emocji, gdy według czasu japońskiego dzień się rozpoczynał. Zgodnie ze starym zwyczajem w nowej siedzibie RTW Lotto Bydgostii zawodnicy, w tym także młodzi, którzy być może w przyszłości będą olimpijczykami, trenerzy, działacze oraz prezydent Rafał Bruski wspólnie kibicowali. Wszyscy szczególnie liczyli na dobre występy zawodników RTW Lotto oraz Zawiszy.

 • Biskup i nasze wioślarki w finale

  Noc z soboty na niedziele w Tokio była istotna z uwagi na rywalizację wioślarzy, którzy stanowią główny trzon w reprezentacji kujawsko-pomorskiego na Igrzyskach Olimpijskich. Dobrze tej nocy spisała się dwójka podwójna mężczyzn i kobieca osada W4 – będą oni w środę walczyć już o medale.

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Wariant Delta zaczyna w Polsce dominować

  Wariant Delta staje się w Polsce dominujący. Ma 60 proc. udziału w liczbie zakażeń w ciągu miesiąca i 80 proc. w tym tygodniu - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

  Etykiety: covid19
 • 70 proc. mieszkańców UE zaszczepionych już przynajmniej jedną dawką. Polska w ogonie

  W krajach Unii Europejskiej 70 proc. dorosłej populacji otrzymało już przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19, a w pełni zaszczepionych jest 57 proc. Te statystyki plasują UE w światowej czołówce, a niekwestionowanymi liderami szczepień są w tej chwili Malta, Dania, Irlandia i Holandia. Polska plasuje się raczej w dole stawki, jednak co istotne – tempo szczepień w ostatnich tygodniach u nas zwalnia, podobnie jak w całej Europie. Dlatego coraz więcej państw bierze pod uwagę wprowadzenie przymusu szczepień albo ograniczenia swobód dla osób niezaszczepionych.

Wiadomości z regionu