Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzetarg na odbiór odpadów na razie bez rozstrzygnięcia. Ile będziemy płacić za śmieci?

Przetarg na odbiór odpadów na razie bez rozstrzygnięcia. Ile będziemy płacić za śmieci?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 04 grudzień 2019 10:07

Dokładnie przed tygodniem radni uchwalili, że od stycznia będziemy płacić 22 zł za odbiór odpadów komunalnych. Wysokość stawki została oszacowana o wyłonione w przetargu oferty firm, które będą odbierać z naszych posesji odpady. Już po tej sesji rozstrzygnięcie tego przetargu zostało jednak unieważnione.

 

Sprawa zatem się komplikuje – Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie firmy Komunalnik z Wrocławia, unieważniając rozstrzygnięcie przetargu oraz nakazując bydgoskiemu ratuszowi ponowne rozpatrzenie ofert.

 

PHU Komunalnik złożyło oferty w trzech sektorach (miasto na potrzeby przetargu podzielono na 9 sektorów). W sektorze nr II, gdzie wygrała firma Remondis o ponad 3 mln tańszą, w sektorze IV o ponad 5 mln zł tańszą, natomiast w sektorze V o blisko 5 mln tańszą. Ratusz wykluczył wszystkie trzy oferty z uwagi na rażącą niską cenę.

 

Jak informował zastępca prezydenta Michał Sztybel – 51% stawki stanowią koszty odbioru odpadów. Zatem, gdyby w po ponownym przeanalizowaniu ofert wybrano Komunalnika, to koszty systemu powinny spaść, co powinno przełożyć się na obniżkę stawek.

 

Sztybel publicznie mówił, że oferta tej firmy nie dawała gwarancji, że usługa będzie wykonywana należycie. Także niektórzy radni opozycji z dystansem podchodzili do tego przedsiębiorstwa, radna Grażyna Szabelska z PiS podnosiła złe doświadczenia innych samorządów ze współpracy z Komunalnikiem. Prawo o zamówieniach publicznych nie zawsze musi jednak wszystkich satysfakcjonować.

 

Ratusz: Wybór tańszej oferty może skutkować obniżką o około 70 groszy

- Jeżeli w tych sektorach w wyniku ponownego rozpatrzenia ofert wybrana zostanie firma Komunalnik deklarujemy, że zostanie przedłożona Radzie Miasta propozycja obniżki obniżenia miesięcznej stawki dla mieszkańca o ok. 70 groszy – komentuje orzeczenie KIO zastępca prezydenta Michał Sztybel - Niestety szkodliwy zapis w ustawie o utrzymaniu czystości  i porządku w gminach wpłynął na wzrost kosztów dla mieszkańca aż o 5 zł miesięcznie. Zmiana przez Rząd tego przepisu pozwoliłaby natychmiastowo obniżyć stawkę. W tej sprawie Rada Miasta Bydgoszczy skierowała apel do Premiera Mateusza Morawieckiego, by prawo chroniło bydgoszczan i powodowało, że mieszkańcy nie będą opłacać kosztów związanych z nieruchomościami niezamieszkałymi (sklepy, pawilony handlowe).

 

Warte obejrzenia

 • Polacy zdobyli pierwszy medal – w Bydgoszczy widać jednak niedosyt

  To była noc wioślarskich emocji, gdy według czasu japońskiego dzień się rozpoczynał. Zgodnie ze starym zwyczajem w nowej siedzibie RTW Lotto Bydgostii zawodnicy, w tym także młodzi, którzy być może w przyszłości będą olimpijczykami, trenerzy, działacze oraz prezydent Rafał Bruski wspólnie kibicowali. Wszyscy szczególnie liczyli na dobre występy zawodników RTW Lotto oraz Zawiszy.

 • Biskup i nasze wioślarki w finale

  Noc z soboty na niedziele w Tokio była istotna z uwagi na rywalizację wioślarzy, którzy stanowią główny trzon w reprezentacji kujawsko-pomorskiego na Igrzyskach Olimpijskich. Dobrze tej nocy spisała się dwójka podwójna mężczyzn i kobieca osada W4 – będą oni w środę walczyć już o medale.

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Wariant Delta zaczyna w Polsce dominować

  Wariant Delta staje się w Polsce dominujący. Ma 60 proc. udziału w liczbie zakażeń w ciągu miesiąca i 80 proc. w tym tygodniu - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

  Etykiety: covid19
 • 70 proc. mieszkańców UE zaszczepionych już przynajmniej jedną dawką. Polska w ogonie

  W krajach Unii Europejskiej 70 proc. dorosłej populacji otrzymało już przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19, a w pełni zaszczepionych jest 57 proc. Te statystyki plasują UE w światowej czołówce, a niekwestionowanymi liderami szczepień są w tej chwili Malta, Dania, Irlandia i Holandia. Polska plasuje się raczej w dole stawki, jednak co istotne – tempo szczepień w ostatnich tygodniach u nas zwalnia, podobnie jak w całej Europie. Dlatego coraz więcej państw bierze pod uwagę wprowadzenie przymusu szczepień albo ograniczenia swobód dla osób niezaszczepionych.

Wiadomości z regionu