Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBiałe Błota i dług, o którym prawie zapomniano

Białe Błota i dług, o którym prawie zapomniano

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 04 grudzień 2019 18:04

Przez kilka lat gmina Białe Błota pobierała od Rejonowego Zarządu Infrastruktury (wojsko) podatek od nieruchomości za tereny zajmowane przez lotnisko. W 2014 roku Sąd Administracyjny orzekł, że nie było podstaw do pobierania podatku, ale przez kolejne lata gmina kwestionowała te zobowiązania, najwidoczniej licząc, że temat jako rozejdzie się po kościach, a odsetki rosły. Teraz sprawa powraca i jest właściwie już na etapie egzekucyjnym.

 

Pierwszy raz o temacie opinia publiczna dowiedziała się jesienią 2014 roku, gdy zwołano w tej sprawie nadzwyczajne posiedzenie Rady Gminy. Dowiedzieliśmy się wówczas, że od 2005 roku gmina Białe Błota i Bydgoszcz niesłusznie pobierały podatek od wojska. Władze Bydgoszczy postanowiły jednak już w momencie, gdy pojawiły się wątpliwości, dogadać polubownie z RZI i oddać nadpłatę w ratach. Białe Błota do orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, czyli do 2014 roku pobierały podatki. W 2014 roku RZI zobowiązania gminy szacowało na 4,1 mln zł plus odsetki.

 

Mijały kolejne lata, RZI skierowało sprawę do sądu oczekując zwrotu nadpłaconego podatku. Wojsko argumentowało to faktem, iż odpuszczenie sprawy byłoby działaniem na szkodę Skarbu Państwa. W ostatnim czasie, jak się dowiadujemy, uprawomocnił się niekorzystny dla Białych Błot wyrok.

 

W ostatni piątek listopada obradowały połączone komisje Rady Gminy (ze zdziwieniem odbieramy nieopublikowanie do dzisiaj protokołu dźwiękowego z tego posiedzenia w Biuletynie Informacji Publicznej), w trakcie którego mówiono o tym problemem. Jest to sytuacja trudna z tego powodu, że zobowiązań wobec RCI nie ujęto chociażby w projekcie budżetu na 2020 rok. Zobowiązania, jak się dowiadujemy, mogą przekraczać 7 mln zł. Dla porównania – w projekcie budżetu zaplanowano 24,8 mln zł na inwestycje, gdyby zatem trzeba dokonać spłaty w przyszłym roku, to oznaczałoby drastyczne cięcia budżetowe.

 

Do sprawy wrócimy, temat zapewne będzie jednym z istotniejszych punktów budżetowej sesji Rady Gminy.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy zdobyli pierwszy medal – w Bydgoszczy widać jednak niedosyt

  To była noc wioślarskich emocji, gdy według czasu japońskiego dzień się rozpoczynał. Zgodnie ze starym zwyczajem w nowej siedzibie RTW Lotto Bydgostii zawodnicy, w tym także młodzi, którzy być może w przyszłości będą olimpijczykami, trenerzy, działacze oraz prezydent Rafał Bruski wspólnie kibicowali. Wszyscy szczególnie liczyli na dobre występy zawodników RTW Lotto oraz Zawiszy.

 • Biskup i nasze wioślarki w finale

  Noc z soboty na niedziele w Tokio była istotna z uwagi na rywalizację wioślarzy, którzy stanowią główny trzon w reprezentacji kujawsko-pomorskiego na Igrzyskach Olimpijskich. Dobrze tej nocy spisała się dwójka podwójna mężczyzn i kobieca osada W4 – będą oni w środę walczyć już o medale.

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Wariant Delta zaczyna w Polsce dominować

  Wariant Delta staje się w Polsce dominujący. Ma 60 proc. udziału w liczbie zakażeń w ciągu miesiąca i 80 proc. w tym tygodniu - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

  Etykiety: covid19
 • 70 proc. mieszkańców UE zaszczepionych już przynajmniej jedną dawką. Polska w ogonie

  W krajach Unii Europejskiej 70 proc. dorosłej populacji otrzymało już przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19, a w pełni zaszczepionych jest 57 proc. Te statystyki plasują UE w światowej czołówce, a niekwestionowanymi liderami szczepień są w tej chwili Malta, Dania, Irlandia i Holandia. Polska plasuje się raczej w dole stawki, jednak co istotne – tempo szczepień w ostatnich tygodniach u nas zwalnia, podobnie jak w całej Europie. Dlatego coraz więcej państw bierze pod uwagę wprowadzenie przymusu szczepień albo ograniczenia swobód dla osób niezaszczepionych.

Wiadomości z regionu