Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUniwersytetem Medycznym posłowie zajmą się jeszcze przed świętami

Uniwersytetem Medycznym posłowie zajmą się jeszcze przed świętami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 05 grudzień 2019 00:22

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że w związku z rozpoczęciem nowej kadencji Sejmu RP, od nowa rozpocznie się proces legislacyjny obywatelskiego projektu ustawy w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy im. Ludwika Rydygiera. I czytanie projektu zaplanowano na 2 posiedzenie Sejmu, czyli jeszcze w grudniu.

Możliwe są tak naprawdę dwa scenariusze – pierwszy skierowania projektu do prac w komisjach, gdzie jak pokazuje doświadczenie poprzedniej kadencji, może utkwić nawet na kilka lat, bądź możliwe jest przegłosowanie wniosku o odrzucenie projektu już po I czytaniu, czyli zamknięcie tematu raz na zawsze jeszcze przed świętami. Możliwa jest jeszcze praktycznie trzecia opcja, czyli tuż przed rozpoczęciem posiedzenia zapadnie decyzja o przeniesieniu debaty na któreś z kolejnych posiedzeń Sejmu, już w 2020 roku.

 

Zapewne czeka nas w najbliższych dniach dość ciekawa dyskusja lokalnie na temat tego projektu. Kluczowe będą jednak rozmowy kuluarowe naszych posłów w Warszawie.

 

Posiedzenie rozpocznie się w przyszły czwartek – 12 grudnia, ale jest dość nietypowo rozplanowane, bowiem potem planowana jest przerwa do 19 i 20 grudnia. Harmonogram obrad Prezydium Sejmu ustali dopiero tuż przed posiedzeniem, więc dopiero w przyszłym tygodniu dowiemy się kiedy odbędzie się I czytanie. Istnieje możliwość, że sama debata odbędzie w przyszły czwartek, ale głosowanie nad ewentualnym wnioskiem o odrzucenie inicjatywy dopiero 19 albo 20 grudnia.

 

Projekt obywatelski poparło ponad 160 tys. obywateli (wymóg ustawowy dla wniesienia projektu obywatelskiego to 100 tys.). Do Sejmu trafił on na początku 2016 roku, ale z uwagi na to, że w poprzedniej kadencji nie udało się zakończyć procesu legislacyjnego, to w nowej kadencji prowadzony jest on od początku. Jeżeli do końca rozpoczętej już kadencji nie uda się uchwalić tej ustawy, to projekt przepadnie.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy zdobyli pierwszy medal – w Bydgoszczy widać jednak niedosyt

  To była noc wioślarskich emocji, gdy według czasu japońskiego dzień się rozpoczynał. Zgodnie ze starym zwyczajem w nowej siedzibie RTW Lotto Bydgostii zawodnicy, w tym także młodzi, którzy być może w przyszłości będą olimpijczykami, trenerzy, działacze oraz prezydent Rafał Bruski wspólnie kibicowali. Wszyscy szczególnie liczyli na dobre występy zawodników RTW Lotto oraz Zawiszy.

 • Biskup i nasze wioślarki w finale

  Noc z soboty na niedziele w Tokio była istotna z uwagi na rywalizację wioślarzy, którzy stanowią główny trzon w reprezentacji kujawsko-pomorskiego na Igrzyskach Olimpijskich. Dobrze tej nocy spisała się dwójka podwójna mężczyzn i kobieca osada W4 – będą oni w środę walczyć już o medale.

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Wariant Delta zaczyna w Polsce dominować

  Wariant Delta staje się w Polsce dominujący. Ma 60 proc. udziału w liczbie zakażeń w ciągu miesiąca i 80 proc. w tym tygodniu - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

  Etykiety: covid19
 • 70 proc. mieszkańców UE zaszczepionych już przynajmniej jedną dawką. Polska w ogonie

  W krajach Unii Europejskiej 70 proc. dorosłej populacji otrzymało już przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19, a w pełni zaszczepionych jest 57 proc. Te statystyki plasują UE w światowej czołówce, a niekwestionowanymi liderami szczepień są w tej chwili Malta, Dania, Irlandia i Holandia. Polska plasuje się raczej w dole stawki, jednak co istotne – tempo szczepień w ostatnich tygodniach u nas zwalnia, podobnie jak w całej Europie. Dlatego coraz więcej państw bierze pod uwagę wprowadzenie przymusu szczepień albo ograniczenia swobód dla osób niezaszczepionych.

Wiadomości z regionu