Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWkrótce polska premiera międzynarodowego spektaklu o Europie

Wkrótce polska premiera międzynarodowego spektaklu o Europie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 19 luty 2020 00:22

,,My, Europa, Uczta narodów” - to tytuł spektaklu, którego premiera miała miejsce 6 lipca na Festiwalu Teatralnym w Awinionie. Jest to dzieło wyjątkowe, bowiem powstaje w kooperacji 24 teatrów z całej Europy, w tym Teatr Polski w Bydgoszczy. Powoli czas na polską premierę, która odbędzie się, jak łatwo się domyśleć w Bydgoszczy. Reżyserem jest Francuz Roland Auzeta.

 

W spektaklu wystąpi 11 aktorów, jedyną Polką jest Dagmara Morwiec-Matuszak, związana z bydgoskim Teatrem Polskim. Spektakl pokazywać, że Europa to nie tylko brukselska biurokracja i zbiór umów handlowych w ramach wspólnego, ale też emocjonalna wspólnota wielu kultur.

 

Premiera w Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbędzie się 21 marca.

 

Sejmik zajmie się dotacją

Koszt wystawienia tego spektaklu to prawie 183 tys. zł. 66,6 tys. zł przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w poniedziałek radni wojewódzcy zdecydują o przyznaniu 50 tys. zł dotacji na ten cel. Pozostałe koszty Teatr Polski wypracuje sam. W poniedziałek radni zdecydują również o dotacji w wysokości 30 tys. zł na Festiwal Prapremier, który odbędzie się na przełomie września i października. Projekt uchwały dotyczący przekazania wsparcia na Teatr Polski wart jest zatem 80 tys. zł.

 

Materiał Teatru Polskiego w Bydgoszczy:

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

 • W Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA

  25 listopada to dla kolejarzy szczególny dzień, tego też dnia PESA Bydgoszcz przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 nowych pociągów Elf2, które pasażerów mają wozić już od soboty. Zamówienie w głównej mierze sfinansuje Unia Europejska, w ramach niewykorzystanych przez województwo środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Uroczystego przekazania pociągów dokonano na stacji Toruń Główny.

Wiadomości z regionu