Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW większości parafii procesje będą symboliczne

W większości parafii procesje będą symboliczne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 10 czerwiec 2020 19:55

11 czerwca przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywana Bożym Ciałem. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, kojarzący się w tradycji z procesji ulicami parafii. W tym roku z uwagi na epidemię COVID-19 procesje w Bydgoszczy będą raczej symboliczne, na zasadzie obejścia z Najświętszym Sakramentem wokół świątyni.

Nie ma jednakowego stanowiska polskiego Kościoła w kwestii tego jak powinny wyglądać czwartkowe procesje, stąd też w diecezjach może wyglądać to różnie. Zarówno prymas oraz przewodniczący Episkopatu apelują, aby w trakcie procesji zachować środki bezpieczeństwa epidemicznego, czyli stosować np. do obowiązku noszenia masek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w procesji może wziąć maksymalnie 150 osób.

 

W przypadku Diecezji Bydgoskiej bp. Jan Tyrawa zaleca, aby procesje odbywały się wokół kościoła, aby zrezygnować z procesji ulicami parafii. Jest to jednak jedynie zalecenie, a decyzję podejmują proboszczowie, w zdecydowanej większości dostosowując się do rekomendacji. W sąsiedniej Archidiecezji Gnieźnieńskiej prymas abp. Wojciech Polak już takiej rekomendacji nie wydał.

 

Tradycyjna procesja odbędzie się w bydgoskim śródmieściu w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa – procesja przejdzie ulicami: Plac Piastowski, Sowińskiego, Mazowiecka, Sienkiewicza i Śniadeckich.

 

Święto Bożego Ciała przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Arriva: Pod pozorem oszczędności funduje się chaos

  W poniedziałek jako pierwsi poinformowaliśmy wręcz o rewolucyjnej zmianie na kujawsko-pomorskich torach. Marszałek Piotr Całbecki na sesji Sejmiku Województwa zakomunikował, że od 12 grudnia zakończy się współpraca województwa z Arrivą. Linie bez elektryfikacji ma przejąc Polregio, ale jak się przyznano, na dzisiaj nie posiada taboru. Taki obrót wydarzeń z zaskoczeniem odbiera Arriva.

  Etykiety: kolej
 • Skok na kasę zjednoczył radnych na sejmiku

  Nie codziennie zdarza się, że radni Sejmiku Województwa głosują niemal jednomyślnie. Okazją do działania ponad podziałami politycznymi była możliwość przyznania sobie około 60% podwyżek diet. Radni tłumaczyli to tym, że ostatni raz diety były podnoszone kilkanaście lat temu. Padła też deklaracja, że podwyżek nie będzie przez kolejne 20 lat, ale za kilka lat o tej deklaracji opinia publiczna może zapomnieć.

Wiadomości z regionu