Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy w godzinę ,,W” zawyły syreny i silniki

W Bydgoszczy w godzinę ,,W” zawyły syreny i silniki

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 02 sierpień 2020 19:24
W Bydgoszczy w godzinę ,,W” zawyły syreny i silniki Fot: Bogusław Białas

W sobotę 1 sierpnia przypadła 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – o godzinie 17:00 na chwilę w chwili zadumy stanęła cała Polska. W Bydgoszczy oficjalne uroczyści tradycyjnie odbyły się na Osiedlu Leśnym, dość ciekawie było natomiast w centrum miasta.

 

Na Starym Rynku odbyły się uroczystości w ramach akcji ,,Bydgoszcz pamięta” - postawiono barykadę, której pilnowali rekonstruktorzy z mundurach z epoki. Doszło nawet do inscenizacji walk. Ważną częścią tego widowiska było również śpiewanie i granie na instrumentach pieśni powstańczych. Wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem obecnych na Starym Rynku przechodniów którzy robili sobie zdjęcia.

 

Można było podziwiać ,,Bydgoskie Klasyki' z różnych epok, przyozdobione w biało-czerwone flagi . Około godziny 17 wyruszyły one wraz z motocyklami ulicą Mostową robiąc hałas, potęgując efekt syren alarmowych, przypominających, że dokładnie 64 lata wcześniej wybuchło Powstanie Warszawskie.

 

 

 

W nocy przed rocznicą bydgoscy harcerze przyozdobili pomniki biało-czerwonymi szarfami.

 

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu