Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWkrótce za śmieci możemy płacić mniej. Ważna zapowiedź ministra

Wkrótce za śmieci możemy płacić mniej. Ważna zapowiedź ministra

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 20 sierpień 2020 00:07
Wkrótce za śmieci możemy płacić mniej. Ważna zapowiedź ministra Fot: Ministerstwo Klimatu

W środę wiceminister klimatu Jacek Ozdoba zapowiedział zmiany w przepisach dotyczących gospodarki odpadami. Szczególnie ważna wydaje się zapowiedź zmiany zapisów o maksymalnej stawce dla nieruchomości niezamieszkałych, co według wyliczeń bydgoskiego ratusza pozwoli obniżyć stawki nawet o 5 zł od mieszkańca Bydgoszczy miesięcznie.

 

Jak tłumaczył minister Jacek Ozdoba na konferencji prasowej w Warszawie, jego propozycje mają na celu uelastycznienie systemu. Wśród jego propozycji znajduje się kwestia, o którą zabiegali samorządowcy, w tym prezydent Bydgoszczy, a mianowicie podniesienie maksymalnej opłaty od pomnika przy nieruchomości niezamieszkałej. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu - Obecna granica ustawowa stawek opłat za pojemniki nie wystarcza do pokrycia kosztów, które generowane są w systemie przez nieruchomości niezamieszkałe. Skutkiem tego jest konieczność dopłacania do tych kosztów ze środków pozyskiwanych od mieszkańców lub rezygnacja z obsługi nieruchomości niezamieszkałych przez gminę. Nowe ustawowe stawki maksymalne mają wyeliminować ten problem.

 

Ten problem występować ma w Bydgoszczy, gdzie mieszkańcy nieruchomości zamieszkałych, muszą dopłacać do kosztów odbioru odpadów od nieruchomości niezamieszkałych, w przypadku których obowiązuje maksymalna ustawowa stawka od pojemnika.

 

Na razie są to propozycje Ministerstwa Klimatu, które muszą przejść przez cały proces legislacyjny i na samym końcu uzyskać podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Dopiero po tym, będzie można zmienić regulaminy w samorządach. Według zastępcy prezydenta Bydgoszczy Michała Sztybla, zmiana tego zapisu w ustawie pozwoli obniżyć stawki w Bydgoszczy o 5 zł od osoby miesięcznie.

 

Ministerstwo chce również podnieść kary za nielegalne wyrzucanie śmieci np. do lasu. Propozycja zakłada karanie zaśmiecania mandatem do 5 tys. zł.

 

Warte obejrzenia

  • Zawisza zagra w III lidze!

    33 kolejka IV ligi, a zarazem ostatnia w swoich wynikach okazała się zaskakująca, ale podsumować można ją stwierdzeniem, że Zawisza awansował do III ligi. To kolejny krok w odbudowywaniu bydgoskiej piłki nożnej, który kilka lat temu rozpoczął się w B klasie, najniższej klasie rozgrywkowej.

  • Zawisza pewnie pokonuje zespół z Włoclawka. Czekamy na potwierdzenie podtrzymania walkowera

    W zaległym meczu 29 kolejki Zawisza Bydgoszcz pokonał 5:1 Lidera Włocławek wracając na pozycję lidera IV ligi. Przed nami jedna kolejka – jeżeli w sobotę Zawisza i Włocłavia wygrają swoje mecze, to do III ligi awansuje bydgoski klub. Sprawę może jednak skomplikować cofnięcie walkowera jakim ukarana została Włocławia.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu