Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz81 rocznica wybuchu II wojny światowej bez uroczystości, ale z pamięcią

81 rocznica wybuchu II wojny światowej bez uroczystości, ale z pamięcią

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 01 wrzesień 2020 17:46

81 lat temu tak jak dzisiaj rozpoczynał się rok szkolny, który jak się potem okazało nie doszedł do skutku z powodu wybuchu II wojny światowej. Dzisiaj szkoły są otwarte, ale w reżimie sanitarnym do którego nie byliśmy przyzwyczajeni. Co roku 1 września zbieraliśmy się na uroczystej Mszy Świętej, aby później uczestniczyć w uroczystościach rocznicowych, w tym roku zalecane jest unikanie gromadzenia się.

Co prawda uroczyste obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Bydgoszczy się nie odbyły, ale przedstawiciele władz składali wiązanki kwiatów m.in. przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa na Starym Rynku.

 

Ciekawa inicjatywa miała miejsce natomiast w Brdyujściu, gdzie przed odsłoniętym w ubiegłym roku pomnikiem poświęconym bydgoskim marynarzom z Oddziału Wisła, można było przez cztery godzinny oddać hołd. W godzinach 10-14 czuwali przy pomniku żołnierze z Garnizonu Bydgoszcz. Przez kolejne godziny pojawiały się w tym miejscu wiązanki kwiatów. Taka forma sprawiała, że udawało się unikać gromadzenia się, jednocześnie wiele środowisk mogło uczcić 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pomnik znajduje się na terenie śluzy, czyli przedsiębiorstwa Wody Polskie.

 

Tablica – pomnik powstała z inicjatywy Romana Kanafouskiego, wnuka dowódcy OW ppor. Romana Kanafouskiego; Roberta Szatkowskiego, prezesa Stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród oraz Jacka Podwolskiego, przewodniczący Rady Osiedla Brdyujście. Pamiątkowa tablica – pomnik została ufundowana przez szereg podmiotów, ale wiodącą role odegrały Wody Polskie.

 

Warte obejrzenia

  • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

    W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

  • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

    Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
    Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu