Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOdważny pomysł na największy mural w Bydgoszczy

Odważny pomysł na największy mural w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 wrzesień 2020 16:34
Odważny pomysł na największy mural w Bydgoszczy Fot: Robert Sawicki / UMB

- Powiem szczerze, gdy zobaczyłem tą pracę to mówię – ryzykowny kierunek – ocenił prezydent Rafał Bruski propozycję zagospodarowania otwartego tunelu tramwajowego wzdłuż ulicy Kujawskiej, który obecnie powstaje. Komisja konkursowa uznała, że najlepszą propozycję opracowania muralu o szerokości 440 metrów zaproponowali artyści, architekci Jan Kołodziej i Krzysztof Syrucia. Dzieło ma postać do końca listopada.

Pomysł jest na pewno odważny, bowiem zaprezentowane wizualizacje odbierane są przez internautów, ale również jak wynika z wypowiedzi samego prezydenta, z pewnym dystansem - Te prezentacje nie oddają, tego my jako komisja ocenialiśmy przygotowaną prezentację, gdzie mogliśmy właściwie będąc w tym tramwaju obserwować to co się dzieje w przestrzeni – wyjaśnia prof. Dariusz Markowski, przewodniczący komisji konkursowej. Z oceną pozostaje nam zatem poczekać przynajmniej do końca listopada, choć właściwy efekt zobaczymy dopiero, gdy Kujawską pojadą tramwaje.

 

- Napłynęło 20 prac bardzo różnorodnych, większość tych prac traktowała tę przestrzeń typowo jako przestrzeń statyczną przygotowaną pod mural, czyli myślenie takie, że będziemy go oglądając stojąc w różnych miejscach, natomiast nam zależało na tym, aby ten mural był muralem dynamicznym, czyli takim który będzie obserwowany głównie podczas jazdy – podkreśla prof. Markowski.

 

- Doszliśmy do koncepcji skomponowania muralu jak utworu muzycznego, czyli do wprowadzenia rytmu, akcentów i – można powiedzieć – akordów, które będą odbierane z ruchu tramwaju - mówił Krzysztof Syruć, współautor projektu.

 

W otwartym konkursie artyści wygrali kwotę 85 tys. zł, z czego kwota 80 tys. zł ma być przeznaczona na powstanie dzieła.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Szczepienia znowu zwalniają (raport szczegółowy)

  W ostatnim tygodniu pierwszą lub drugą dawką szczepionki w kujawsko-pomorskim zaszczepiło się ponad 11,4 tys. osób. Niestety od 12 listopada nie są udostępniane dane o trzeciej dawce i dawkach przypominających, stąd też nie wiemy ile tak naprawdę odbywa się szczepień.

 • Kujawsko-pomorski wątek afery mailowej pokazuje dobitnie jak wygląda kuchnia polityczna

  Od kilku miesięcy ujawniana jest korespondencja ministra Michała Dworczyka, politycy PiS sprawy nie chcą komentować, w tym także zanegować autentyczności ujawnianych treści. Wiele wiadomości udało się jednak potwierdzić. Wczoraj ujawniono korespondencję pomiędzy ministrem Łukaszem Schreiberem i wspomnianym ministrem Dworczykiem.

Wiadomości z regionu