Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent Bydgoszczy wnosi do rządu o wsparcie inwestycji. Kwota pokazuje, że ma rozmach

Prezydent Bydgoszczy wnosi do rządu o wsparcie inwestycji. Kwota pokazuje, że ma rozmach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 30 wrzesień 2020 11:01
Prezydent Bydgoszczy wnosi do rządu o wsparcie inwestycji. Kwota pokazuje, że ma rozmach Fot: Bartosz Bieliński

Fundusz Inwestycji Lokalnych to wdrażana obecnie pomoc rządu dla samorządów – jej celem jest wsparcie wybranych przez samorządy inwestycji, aby poprawić sytuację budżetową w gminach. Pandemia COVID-19 gospodarczo uderza bowiem we wszystkie samorządy. Prezydent Bydgoszczy zawnioskował o inwestycję wielokrotnie przekraczającą dostępną alokację.

Fundusz Inwestycji Lokalnych najbardziej kojarzony jest chyba ze słynnymi czekami, jakie w kampanii prezydenckiej rozdawali samorządom posłowie. W rzeczywistości te pieniądze do samorządów trafiają dopiero jesienią, na wyraźny wniosek samorządowców, czyli akcję z czekami można określić jako wyjście przed szereg.

 

Wczoraj prezydent Rafał Bruski poinformował o dwóch wnioskach do tego programu – na kompleksową termodernizację 75 budynków publicznych za 375 mln zł i przebudowę zajezdni tramwajowej i zakup 40 nowych tramwajów za ponad 485 mln zł. Łącznie mamy zatem kwotę ponad 850 mln zł, gdy alokacja dla samorządów w całej Polsce wynosi 6 mld (wniosek prezydenta Bydgoszczy to ponad 14% ogólnej alokacji, gdy populacyjnie Bydgoszcz odgrywa znacznie mniejszą rolę), natomiast przewidziane dla jednego samorządu maksymalne wsparcie to 93 mln zł.

 

Z wypracowanego algorytmu wynika, że do Bydgoszczy ma trafić 63 mln zł, stąd też najprawdopodobniej taką kwotą zostanie sfinansowane jedno ze zgłoszonych przez prezydenta zadań. Pod warunkiem, że będziemy dysponowali środkami na dalszy wkład, bowiem są to nowe zadania, które nie były ujęte w planie inwestycyjnym na rok bieżący.

 

Część mieszkańców oczekiwała, aby środki z rządowego wsparcia trafiły na przesuniętą z powodu recesji w czasie rozbudowę ulicy Nakielskiej. Pod koniec roku ratusz planuje konsultacje społeczne nad kolejnością realizowania kluczowych dla mieszkańców inwestycji, rządowe wsparcie mogło być trudno nimi objąć, bowiem wnioski powinny być składane do końca września, czyli do dzisiaj.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Arriva: Pod pozorem oszczędności funduje się chaos

  W poniedziałek jako pierwsi poinformowaliśmy wręcz o rewolucyjnej zmianie na kujawsko-pomorskich torach. Marszałek Piotr Całbecki na sesji Sejmiku Województwa zakomunikował, że od 12 grudnia zakończy się współpraca województwa z Arrivą. Linie bez elektryfikacji ma przejąc Polregio, ale jak się przyznano, na dzisiaj nie posiada taboru. Taki obrót wydarzeń z zaskoczeniem odbiera Arriva.

  Etykiety: kolej
 • Skok na kasę zjednoczył radnych na sejmiku

  Nie codziennie zdarza się, że radni Sejmiku Województwa głosują niemal jednomyślnie. Okazją do działania ponad podziałami politycznymi była możliwość przyznania sobie około 60% podwyżek diet. Radni tłumaczyli to tym, że ostatni raz diety były podnoszone kilkanaście lat temu. Padła też deklaracja, że podwyżek nie będzie przez kolejne 20 lat, ale za kilka lat o tej deklaracji opinia publiczna może zapomnieć.

Wiadomości z regionu