Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Wiadukty Warszawskie należy uznać za wyeksploatowane”

,,Wiadukty Warszawskie należy uznać za wyeksploatowane”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 25 listopad 2020 17:31
,,Wiadukty Warszawskie należy uznać za wyeksploatowane” Fot: ZDMiKP

Jedną z trudniejszych decyzji bydgoskiego samorządu jest podjęcie decyzji co dalej z Wiaduktami Warszawskimi, na których od kilku tygodni ruch ograniczony jest do jednego pasa w każdym kierunku, z uwagi na zły stan techniczny. ZDMiKP zlecił ekspertyzę, która ma wskazać możliwe warianty działania. Rokowania nie są jednak zbyt optymistyczne.

Maciej Gust z Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej na sesji Rady Miasta Bydgoszczy wyjaśniał, że inwestycję wykonano kilkadziesiąt lat temu w technologii, która ostatecznie w budownictwie infrastrukturalnym się nie sprawdziła. Ponadto zastosowano dość niskiej jakości materiały - Kiedyś tak się budowało, a dzisiaj przychodzi nam zapłacić za to rachunek – stwierdził prezydent Rafał Bruski.

 

Obiekt wybudowano pod natężenie w wielkości 22 ton, przez dziesiątki lat natężenie ruchu w Polsce znacznie wzrosło. W trakcie modernizacji ten obiekt dostosowano do 40 ton, ale dzisiejsze normy budownictwa mostowego to 60 ton.

 

- Wiadukty Warszawskie należy uznać za wyeksploatowane – ocenił Maciej Gust, wskazując, że ich dalsze utrzymywanie będzie wiązało się z milionowymi wydatkami oraz uciążliwościami dla mieszkańców, jak chociażby ograniczenie ruchu do jednego pasa.

 

Wstępne ekspertyzy powinny się pojawić pod koniec roku. Na sesji pojawiły się głosy o potrzebie przeanalizowania, aby planowaną na dalszą przyszłość przebudowę Węzła Wschodniego przyśpieszyć. Obecnie problemem jest jednak brak funduszy. Ratusz całą modernizację trasy W-Z, wraz z Węzłem Wschodnim zgłosił do Krajowego Programu Obudowy, w ramach planowanego przez Unię Europejską nowego instrumentu inwestycyjnego na odbudowę gospodarki europejskiej po pandemii poprzez inwestycje. Lista inwestycji KPO powinna się pojawić w pierwszym kwartale 2021 roku.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

Wiadomości z regionu