Jesteś tutaj: HomeBydgoszczEuroposeł w Parlamencie Europejskim promował Bydgoszcz jako kluczowy węzeł komunikacyjny

Europoseł w Parlamencie Europejskim promował Bydgoszcz jako kluczowy węzeł komunikacyjny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 20 styczeń 2021 06:51
Europoseł w Parlamencie Europejskim promował Bydgoszcz jako kluczowy węzeł komunikacyjny European Union, 2019

Od dwóch lat podkreślamy, że uznanie Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej przez Komisję Europejską, to nasza ogromna szansa na szybszy rozwój. Obecnie węzeł Bydgoszcz znajduje się w sieci kompleksowej (drugorzędnej) TEN-T, nasze aspiracje dotyczą jednak awansu na węzeł sieci bazowej, przy okazji planowanej na 2023 rok rewizji. Wczoraj dyskutowano o tym w Brukseli na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

 

Głos w tej debacie zabrał europoseł Kosma Złotowski, który pracuje również Komisji Infrastruktury.

 

- Łączenie potencjału różnych środków transportu to większa wydajność oraz niższe koszty. Rewizja Transeuropejskiej Sieci Transportowej to doskonała okazja do położenia większego nacisku na rozwój infrastruktury multimodalnej – mówił parlamentarzysta z Bydgoszczy - Realizacja tego celu wymaga nie tylko realizacji rozpoczętych już inwestycji, ale także wsparcia dla projektów, które niezasłużenie miały do tej pory niższy priorytet. Jestem przekonany, że węzeł transportowy Bydgoszcz, który jest dzisiaj częścią sieci uzupełniającej, spełnia wszystkie warunki aby w ramach planowanej rewizji TEN-T stać się ważnym elementem sieci bazowej. Istniejące i budowane w pobliżu Bydgoszczy szlaki kolejowe, drogowe oraz lotnisko uzupełni Terminal Intermodalny w Emilianowie. Mam nadzieję, że Komisja dostrzega wynikające z tego nowe możliwości


Według założeń sieci TEN-T – do 2030 roku planuje się wdrożyć sieć bazową, natomiast sieć kompleksową dopiero do 2050 roku. Największe środki w najbliższej dekadzie będą zatem kierowane do sieci bazowej, stąd też wydaje się ważne, aby po rewizji planowanej na 2023 rok, w tej sieci znalazła się Bydgoszcz. To szansa na przyśpieszenie rozwoju regionu nawet o kilkanaście lat.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu