Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWicepremier pisze do prezydenta Bydgoszczy. Panowie nie mogą się jednak dogadać

Wicepremier pisze do prezydenta Bydgoszczy. Panowie nie mogą się jednak dogadać

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 03 luty 2021 20:01

Czy Park Kultury powstający w Mlynach Rohtera, będzie współprowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego? Taką wolę złożył prezydent Bydgoszczy, który nie może się jednak zbytnio w korespondencji porozumieć z wicepremierem Piotrem Glińskim.

Zaczęło się 18 stycznia, gdy taką propozycje prezydent Bydgoszczy skierował do resortu prowadzonego przez wicepremiera Glińskiego. Przy tej okazji włodarz Bydgoszczy pozwolił sobie skomentować fakt wsparcia za kwotę 60 mln zł wystawy przy toruńskim muzeum ojca Tadeusza Rydzyka - W związku z informacją o wsparciu z budżetu państwa kwotą 60 mln zł opracowania założeń i kompleksowej realizacji wystawy stałej do Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Św. Jana Pawła II w Toruniu utworzonego na podstawie umowy z Fundacją Lux Veritatis zarządzanej m.in. przez Ojca Tadeusza Rydzyka, zwracam się do Pana Premiera z prośbą o adekwatne wsparcie dla utworzonej w Bydgoszczy w 2019 roku instytucji Park Kultury wraz z propozycją współprowadzenia tej instytucji – napisał prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Do sprawy odniósł się osobiście wicepremier Piotr Gliński, w liście adresowanym do włodarza Bydgoszczy – Rozumiem, że celem Pana listu jest rozpoczęcie kampanii wyborczej na łamach życzliwych mediów, ale wydaje się, że Czytelnikom płomiennego apelu do ministra należy się kilka dodatkowych informacji.

 

Wicepremier wskazuje, że w tym samym dokumencie, w którym przyznaje się dotację dla toruńskiego muzeum zapisano na bieżący rok prawie 52 mln na budowę nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz kwotę prawie 22 mln zł na budowę nowej siedziby Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, co dawać ma łącznie 425 mln zł (także ze środków unijnych, którymi dysponuje resort) zaangażowane w projektach wieloletnich w Bydgoszczy.

 

W tym liście nie pada jednak odpowiedź, czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje współprowadzić Park Kultury.

 

W ubiegłym tygodniu na sesji Rady Miasta, pomysł współprowadzenia Parku Kultury w Młynach Rothera, pozytywnie oceniła radna PiS Grażyna Szabelska - Rzeczywiście, może to być Urząd Marszałkowski, a w części może być to prowadzone też przez państwo. Uważam, że pomysł generalnie mógłby być interesujący i mógłby zyskać znacznie większą rangę, niż my dysponujący znacznie mniejszymi środkami.

 

Radna wyraziła jedynie ubolewanie o uszczypliwe uwagi dotyczące toruńskiego muzeum, jakie znalazły się w piśmie prezydenta.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu