Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszczanka ufundowała stypendia dla uzdolnionych polskich Amerykanów

Bydgoszczanka ufundowała stypendia dla uzdolnionych polskich Amerykanów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 14 marzec 2021 16:51

Muzyka to marka Bydgoszczy od dawna, będąca także naszym towarem eksportowym. Okazuje się, że wywodząca się z Bydgoszczy Leokadja Dombroska ufundowała stypendium dla zdolnej muzycznie młodzieży w Stanach Zjednoczonych o polskich korzeniach. Stypendium przyznawane jest co roku, wielu jej absolwentów dostało dzięki temu szansę na zaistnienie na arenie międzynarodowej.

 

Stypendium imienia Leokadji Dombroskiej przyznaje Polish Singers Alliance of America – Związek Śpiewaków Polskich w Ameryce. Organizacja zajmuje się przede wszystkim promowaniem polskiej kultury muzycznej – w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje wiele polskich chórów, w tym też parafialnych. Związek Śpiewaków Polskich w Ameryce powołany został w 1888 roku, ma zatem ponad 100 lat tradycji.

 

O samej Leokadji Dombrowskiej wiemy bardzo niewiele, wspomina się jedynie, że urodziła się w Bydgoszczy, nie wiemy jednak kiedy oraz kiedy wyemigrowała do Ameryki. Zamieszkać miała na południowym Broolynie, angażować się w Towarzystwie Śpiewaczym Jutrzena oraz pracować jako bibliotekarka. Wspomina się również o tym, że 100 lat temu miała okazję poznać światowej sławy muzyka, premiera Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Nie wiemy jednak gdzie doszło do spotkania z maestro, czy w Polsce – może w Bydgoszczy, czy w Stanach Zjednoczonych, gdzie Paderewski też często bywał.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

Wiadomości z regionu