Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszczanka ufundowała stypendia dla uzdolnionych polskich Amerykanów

Bydgoszczanka ufundowała stypendia dla uzdolnionych polskich Amerykanów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 14 marzec 2021 16:51

Muzyka to marka Bydgoszczy od dawna, będąca także naszym towarem eksportowym. Okazuje się, że wywodząca się z Bydgoszczy Leokadja Dombroska ufundowała stypendium dla zdolnej muzycznie młodzieży w Stanach Zjednoczonych o polskich korzeniach. Stypendium przyznawane jest co roku, wielu jej absolwentów dostało dzięki temu szansę na zaistnienie na arenie międzynarodowej.

 

Stypendium imienia Leokadji Dombroskiej przyznaje Polish Singers Alliance of America – Związek Śpiewaków Polskich w Ameryce. Organizacja zajmuje się przede wszystkim promowaniem polskiej kultury muzycznej – w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje wiele polskich chórów, w tym też parafialnych. Związek Śpiewaków Polskich w Ameryce powołany został w 1888 roku, ma zatem ponad 100 lat tradycji.

 

O samej Leokadji Dombrowskiej wiemy bardzo niewiele, wspomina się jedynie, że urodziła się w Bydgoszczy, nie wiemy jednak kiedy oraz kiedy wyemigrowała do Ameryki. Zamieszkać miała na południowym Broolynie, angażować się w Towarzystwie Śpiewaczym Jutrzena oraz pracować jako bibliotekarka. Wspomina się również o tym, że 100 lat temu miała okazję poznać światowej sławy muzyka, premiera Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Nie wiemy jednak gdzie doszło do spotkania z maestro, czy w Polsce – może w Bydgoszczy, czy w Stanach Zjednoczonych, gdzie Paderewski też często bywał.

 

Warte obejrzenia

  • Najlepsze polskie koszykarki powalczą nad Brdą o Puchar Polski

    W 2018 roku zawodniczki bydgoskiego Basket25 zrobiły niespodziankę zdobywając Puchar Polski. Pod koniec stycznia będą miały ponownie na to szansę, na dodatek przed własną publicznością, bowiem tegoroczny turniej Suzuki Puchar Polski odbędzie się na bydgoskiej Arenie Bydgoszcz, nad samą Brdą. Turniej rozpocznie się w piątek 28 stycznia, a zakończy w niedzielę 30 stycznia.

  • CWZS Zawisza staje się historią

    Zgodnie z podjętą w środę uchwałą, dzisiaj – z dniem 31 grudnia – rozwiązany zostaje Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy ,,Zawisza”, można powiedzieć spadkobierca 75 tradycji wielosekcyjnego klubu sportowego Zawisza Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

    

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

Wiadomości z regionu