Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBruski: ,,Docelowo cała trasa W-Z powstanie." Pytanie tylko kiedy?

Bruski: ,,Docelowo cała trasa W-Z powstanie." Pytanie tylko kiedy?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 15 marzec 2021 13:32
Bruski: ,,Docelowo cała trasa W-Z powstanie." Pytanie tylko kiedy? Wizualizacja skrzyżowania na W-Z

Od momentu oddania do użytku trasy Wschód-Zachód łączącej Węzeł Zachodni z Fordonem, którą doskonale dzisiaj znamy, minęły dobre dwie dekady. Wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę, że nie jest ona w pełni ukończona. Prezydent Bydgoszczy nie traci nadziei, iż uda się na ten cel pozyskać wsparcie z Krajowego Programu Odbudowy.

 

Plany ratusza, o których mówi się już od kilku lat zakładają przede wszystkim poszerzenie jezdni do dwóch pasów w każdym kierunku oraz budowę bezkolizyjnych skrzyżować z ulicami: Gdańską, Sułkowskiego i Wyszyńskiego oraz w ostatnim etapie przebudowę Węzła Wschodniego.

 

Kilka tygodni temu rząd opublikował projekt Krajowego Programu Odbudowy, z którego nie wynika specjalnie, aby ta inwestycja mogła zostać sfinansowana - W lipcu i w sierpniu byliśmy poproszeni przez stronę rządową, abyśmy wskazali te kluczowe inwestycje, które chcielibyśmy jako samorządowcy realizować w ramach Krajowego Programu Odbudowy – wyjaśnia prezydent Rafał Bruski - Przekazaliśmy te projekty i była cisza – bodajże 2 tygodnie temu rząd przedstawił projekt tego dokumentu i ku wielkiemu zdziwieniu nas jako samorządowców, przede wszystkim stwierdziliśmy, że obszary w których widać interwencję oraz chęć interwencji dotyczy co najmniej między 80 a 90% to są środki, które trafią bezpośrednio do budżetu państwa, czy chociażby spółek skarbu państwu.


- Jeszcze ciągle nadziei nie tracę – przyznaje prezydent - Zakładam, że dzisiaj trwają konsultację, my jako samorządowcy podejmujemy stosowne działania i kierujemy je do rządu, ale mam też świadomość, że rząd będzie decydować i decydować o ostatecznym kształcie Krajowego Programu Odbudowy.

 

W ubiegłym tygodniu prezydent skierował do posłów z okręgu bydgoskiego pismo z prośbą o wsparcie tych starań.

 

Jeżeli jednak nie uda się pozyskać dotacji z Krajowego Programu Odbudowy, wówczas Bydgoszcz będzie starała się pozyskać przynajmniej część dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach funduszy strukturalnych na lata 2021-2027, wciąż jednak trwają rozmowy o kształcie programów operacyjnych.

 

Najgorszym rozwiązaniem byłoby realizowanie rozbudowy trasy W-Z ze środków budżetu miasta, z uwagi na rozmach inwestycji musiałoby się to odbywać etapami i rozłożone byłoby w czasie na długie lata. Prezydent zapewnia jednak, że niezależnie od scenariusza, trasa W-Z zostanie rozbudowana.

 

Warte obejrzenia

  • Najlepsze polskie koszykarki powalczą nad Brdą o Puchar Polski

    W 2018 roku zawodniczki bydgoskiego Basket25 zrobiły niespodziankę zdobywając Puchar Polski. Pod koniec stycznia będą miały ponownie na to szansę, na dodatek przed własną publicznością, bowiem tegoroczny turniej Suzuki Puchar Polski odbędzie się na bydgoskiej Arenie Bydgoszcz, nad samą Brdą. Turniej rozpocznie się w piątek 28 stycznia, a zakończy w niedzielę 30 stycznia.

  • CWZS Zawisza staje się historią

    Zgodnie z podjętą w środę uchwałą, dzisiaj – z dniem 31 grudnia – rozwiązany zostaje Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy ,,Zawisza”, można powiedzieć spadkobierca 75 tradycji wielosekcyjnego klubu sportowego Zawisza Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

    

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

Wiadomości z regionu