Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPiątek będzie sprawdzianem dojrzałości elit wywodzących się z Solidarności

Piątek będzie sprawdzianem dojrzałości elit wywodzących się z Solidarności

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 marzec 2021 00:03
Piątek będzie sprawdzianem dojrzałości elit wywodzących się z Solidarności Fot: IPN

 

Piątkowe uroczystości w ramach Bydgoskiego Marca 1981 mają szansę przejść do historii nie tylko za sprawą 40. okrągłej rocznicy, ale także z tego, że kwiaty pod symbolicznym obeliskiem będą składane w ramach dwóch niezależnych od siebie uroczystości, co pokaże jak elity dawnej Solidarności są dzisiaj zantagonizowane – do piątku pozostały jeszcze dwa dni, jest zatem jeszcze trochę czasu, aby uniknąć katastrofy.

Oficjalne harmonogramy mówią, że o 11 odbędą się przed tym obeliskiem uroczystości wojewody i marszałka województwa, zaś 30 minut później prezydenta Bydgoszczy z udziałem m.in. Jana Rulewskiego, Antoniego Tokarczuka czy Wojciecha Mojzesowicza. Jeżeli tak się faktycznie stanie to dla Bydgoskiego Marca będzie to ogromna katastrofa. Bydgoszczanom, a szczególnie młodemu pokoleniu będzie ciężko wytłumaczyć powód tego, że ważną dla jednych i drugich uroczystość (w końcu PiS i PO wywodzą się politycznie od Solidarności) nie została uczczona wspólnie, jak przywykliśmy świętować ważne rocznice. Jest to zatem ostatni moment na opamiętanie się.

 

Konfrontacja może się co prawda podoba jakieś grupce żelaznych elektoratów, ale większość Polaków może jej Solidarności, jako symbolowi z lat 80. po prostu nie wybaczyć.

 

Wczoraj mieliśmy obchody związane z początkiem wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku, czyli strajku chłopskiego. Udało się wówczas świętować wspólnie, stąd też powtórzenie tego w piątek nie będzie niczym niezwykłym.

 

Warte obejrzenia

 • Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną walczą w Bydgoszczy o medale

  W ten weekend 20-22 maja odbywa się drugi z pięciu turniejów XII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2022, w ramach którego w Bydgoszczy o medale rywalizuje 115 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Ceremonia otwarcia Igrzysk miała miejsce na bydgoskim Nowym Torbydzie.

 • Kujawy ponownie szczęśliwe dla Radosława Wojtaszka

  Arcymistrz Radosław Wojtaszek wywalczył w poniedziałek tytuł szachowego mistrza Polski, w czasie turnieju odbywającym się w Kruszwicy, tym samym obronił ubiegłoroczny tytuł wywalczony podczas mistrzostw w Bydgoszczy. Wspomnieć warto, że Wojtaszek klubowo związany jest z Minutorem Energą Gwiazdą Bydgoszcz. Mistrzostwa Polski w szachach odbywają się w Kruszwicy, jako wydarzenie towarzyszące przypadającej w tym roku 600. rocznicy nadania praw miejskich.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Śmierć i zniszczenie – to dzieło waszych przyjaciół!

   To zdjęcia zniszczonego wojną Chersonia, znajdującego się obecnie pod okupacją rosyjską. Okupacyjne władze kilka dni temu zapowiedziały włączenie go do Federacji Rosyjskiej jako terenu anektowanego. Kilka dni temu ukazał się raport, z którego wynika, że w rejonie Chersona Rosjan wspierali Syryjczycy związani z reżimem Al Assada, którego – co najbardziej przeraża – niektórzy lokalni politycy z naszego regionu próbowali prezentować jako przyjaciela.

 • Gdyby zwiększyć liczbę okręgów kto zyska,a kto straci?

  W ostatnim czasie pojawiło się sporo spekulacji na temat zmiany ordynacji wyborczej. Publicznie nikt w obozie rządzącym tego jednak nie potwierdza, stąd też trudno mówić o jakimkolwiek konkrecie. Nie mniej jednak Prawo i Sprawiedliwość reformuje swoje struktury, tworząc 100 komitetów okręgowych – struktury w okręgu bydgoskim będą podzielone na okręg bydgoski (północny) i inowrocławski (południowy). Niektórzy uważają, że to wstęp do zwiększenia liczby okręgów do Sejmu z 41 obecnie do 100. Jakby taka zmiana przełożyła się na wynik wyborów?

Wiadomości z regionu