Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSejm uczcił 40. rocznicę Bydgoskiego Marca 1981

Sejm uczcił 40. rocznicę Bydgoskiego Marca 1981

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 marzec 2021 16:49

W środę Sejm RP poprzez aklamację przyjął uchwałę okolicznościową upamiętniającą 40. rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981, których obchody rozpoczęły się we wtorek – W czterdzieści lat od pamiętnych Wydarzeń Sejm RP z uznaniem przypomina ówczesną postawę powszechnego bezprecedensowego oporu przeciwko komunistycznej władzy – napisano w uchwale.


Z propozycją rozszerzenia porządku środowych obrad wystąpiła marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, informując o zgodzie na takie procedowanie Konwentu Seniorów. Następnie poprosiła wszystkich na sali o powstanie i odczytała treść uchwały – Społeczeństwo Polskie, wielokrotnie doświadczone w minionych latach kryzysami żywnościowymi, opowiedziało się z całą mocą w obronie działaczy związkowych pobitych przez funkcjonariuszy reżimu. Dało temu wyraz w ostrzegawczym strajku, największym w dziejach Polski, w którym uczestniczyły wszystkie siły społeczne – odczytała.

 

 

Również dzisiaj widoczne było zjednoczenie, bowiem uchwała nie była nawet glosowana, bowiem nikt nie sprzeciwił się, aby przyjąć go przez aklamację. W uchwale wspomina się również o proteście rolników indywidualnych, ale nie jest już to specjalnie zaakcentowane.

 

Obradom z galerii przysłuchiwał się uczestnik tamtych wydarzeń, były senator Jan Rulewski, który kilka dni temu wyraził publicznie prośbę, aby Sejm poprzez tego typu stanowisko uczcił Bydgoski Marzec 1981,

 

Warte obejrzenia

  • Najlepsze polskie koszykarki powalczą nad Brdą o Puchar Polski

    W 2018 roku zawodniczki bydgoskiego Basket25 zrobiły niespodziankę zdobywając Puchar Polski. Pod koniec stycznia będą miały ponownie na to szansę, na dodatek przed własną publicznością, bowiem tegoroczny turniej Suzuki Puchar Polski odbędzie się na bydgoskiej Arenie Bydgoszcz, nad samą Brdą. Turniej rozpocznie się w piątek 28 stycznia, a zakończy w niedzielę 30 stycznia.

  • CWZS Zawisza staje się historią

    Zgodnie z podjętą w środę uchwałą, dzisiaj – z dniem 31 grudnia – rozwiązany zostaje Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy ,,Zawisza”, można powiedzieć spadkobierca 75 tradycji wielosekcyjnego klubu sportowego Zawisza Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

    

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

Wiadomości z regionu