Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWładze Torunia sugerują, że istnieje ryzyko nawet zwracania dotacji za budowę spalarni

Władze Torunia sugerują, że istnieje ryzyko nawet zwracania dotacji za budowę spalarni

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 16 kwiecień 2021 12:12

Wczoraj informowaliśmy o zaskakującej decyzji bydgoskiej spółki ProNatura, która zapowiedziała, że od wtorku przestanie odbierać odpady z Torunia. Przyczyną takiej zapowiedzi są zaległości finansowe ze strony MPO Toruń. Władze Torunia uważają, że stawki ProNatury są za duże, pojawia się nawet groźba ryzyka zwracania Unii Europejskiej ponad 300 mln zł dotacji.

Szantażowanie Torunia wstrzymaniem odbioru odpadów, zarówno w kontekście niezakończonych negocjacji cenowych, jak i prawnych aspektów Porozumienia, jakie legło u podstaw wspólnej decyzji naszych miast o budowie spalarni w Bydgoszczy, jest niczym innym jak potwierdzeniem braku woli po stronie miasta Bydgoszcz do osiągnięcia jakiegokolwiek konsensusu w staraniach o dobro naszych mieszkańców – pisze rzecznik prasowa prezydenta Torunia Anna Kulbicka-Tondel - Pamiętajmy, że spalarnia powstała przy potężnym wsparciu unijnych pieniędzy dedykowanych nie tylko Bydgoszczy, a całemu obszarowi bydgosko-toruńskiemu. Wstrzymanie odbioru odpadów z tego regionu to zniweczenie celu inwestycji, a tym samym realne zagrożenie dla zachowania trwałości projektu.

 

Władze Torunia zarzucają, że od początku 2021 roku stawka jest wyższa niż proponowana przez to miasto,

 

dlatego MPO Toruń postanowiło płacić 90% stawki proponowanej przez Bydgoszcz. Wywołało to już zaległości finansowe ponad 250 tys. zł, stąd też zapowiedź zaprzestania odbioru odpadów. Zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel wskazuje, że stawki na bramie za odpady w ProNaturze są jednymi z najniższych w kraju. Gdyby pójść na oczekiwania torunian, to musieliby za to zapłacić bydgoszczanie.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu