Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni PO oczekują, że wojewoda umożliwi szybsze szczepienia w Bydgoszczy

Radni PO oczekują, że wojewoda umożliwi szybsze szczepienia w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 20 kwiecień 2021 00:30

W Bydgoszczy zdaniem radnych Platformy Obywatelskiej można by uzyskać odporność stadną przeciwko COVID-19 w dwa miesiące, konieczne jest jednak przyśpieszenie programu szczepień. W ciągu ostatnich 7 dni w Bydgoszczy przeprowadzono nieco ponad 15 tys. szczepień, bydgoski samorząd wyraził gotowość na przygotowanie infrastruktury na 35 tys. szczepień tygodniowo.


- Statystyki są nieubłagane – liczbą zgonów nie można manipulować. W tej liczbie jesteśmy w czołówce światowej – mówi przewodniczący komisji zdrowia Rady Miasta, radny prof. Maciej Świątkowski, wskazując na potrzebę przyśpieszenia szczepień.

 

 

Dzisiaj w kampusie UTP w Fordonie przychodnia Bajka we współpracy z ratuszem uruchomiła pilotażowy – jak na razie jedyny w województwie – punkt masowych szczepień, w którym można przeprowadzić do 700 szczepień dziennie, z zapowiedzią zwiększenia w każdym momencie, jak wojewoda zdecyduje się podnieść limit. Drugi punkt masowy na terenie Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego w Myślęcinku ma zostać uruchomiony dopiero w maju. Władze Bydgoszczy były gotowe jednak już od wczoraj uruchomić 9 takich punktów.

 

- Apeluje do pana wojewody, aby wydał zgodę na utworzenie punktów powszechnych szczepień i żeby zagwarantował szczepionki – podnosi przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Jakub Mikołajczak. Wylicza on, że obecnie w polskich magazynach mamy 2 mln szczepionek, w tym tygodniu do Polski trafić ma kolejne 4,5 mln - Jeżeli potraktujemy Bydgoszcz jako 1% liczby ludności Polski, to 65 tys. szczepionek powinno trafić do Bydgoszczy natychmiast.


Mikołajczak w imieniu formacji rządzącej Bydgoszczą zapowiada - Minimum 9 punktów szczepielnych to jest to, co możemy jako miasto zagwarantował plus 58 obecnie działających w ramach POZ.

 

Zdaniem prof. Świątkowskiego nowe roczniki jakie są obecnie zapisywane na cierpienia, to są na ogół zdrowi ludzie, stąd też nie potrzeba zbyt wielu lekarzy. Świątkowski i Mikołajczak sugerują utworzenie punktów szczepienia w samochodach tzw. drive-thru, które sprawdzają się w krajach zachodnich. Takie punkty masowe jednocześnie odciążyłyby szpitale, w których także wykonywane są szczepienia.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu