Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiby poważne dyskusje o ZIT

Niby poważne dyskusje o ZIT

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 12 lipiec 2013 21:34

Głównie w toruńskich mediach dużo uwagi w ostatnim czasie poświęca się tematyce Zintegrowanego Obszaru Funkcjonalnego Bydgoszczy i Torunia. Prezydent Bruski w nim miał odnieść nawet mały sukces, problem jednak w tym, że o niczym konkretnie się nie rozmawia.

W ramach wspólnego ZIT 88,6 mln euro ma trafić na inwestycje bydgoskie, a 49,4 mln euro na inwestycje toruńskie. Tam wynikać ma bowiem z proporcjonalnego do liczby mieszkańców podziału środków. Prezydent Rafał Bruski uważa to za pozytyw tych negocjacji, a marszałek Piotr Całbecki przyznaje, że na ten postulat bydgoski się zgadza.

 

Marszałek przyznaje jednak, że jest to uzgodnienie umowne, gdyż do żadnych dokumentów tego nie można wpisać. Tutaj marszałek ma w pełni rację, gdyż zgodnie z duchem ZIT inwestycje powinny służyć integracji całych obszarów. Osobne projekty Bydgoszczy i Torunia przeczyły by tej idei.

 

Pozostaje jeszcze jednak kwestia tej proporcjonalności, bo należało by doliczyć także inne gminy, które w ZIT mogły by się znaleźć. Problem jednak w tym, że co do granic ZIT także nie ma żadnych ustaleń.

 

Tego typu dyskusja jest w praktyce jednak o niczym, bo skoro znamy mniej więcej kwoty jakie są do rozdysponowania w latach 2014-2020, to powinniśmy znać już dzisiaj projekty na jakie te środki zostaną  przeznaczone. Jak można odnieść wrażenie, tych projektów nie ma, ale dyskusje polityczne się kończą.

 

W rozmowie z bydgoskimi dziennikarzami prezydent Rafał Bruski przyznał, że najlepszym rozwiązaniem było by powołanie dwóch osobnych ZIT dla Bydgoszczy i Torunia. Podejmując  już jednak negocjacje w sprawie wspólnego ZIT, prezydent wykazuje brak konsekwencji.

 

Z infomracji jakie docierają do społeczeństwa wynika, że formalnie chcemy utworzyć wspólny ZIT, który nieformalnie będzie działał jak dwa osobne. W praktyce może powstać z tego wielki chaos prawny. 

 

Rozstrzygnąć będzie trzeba także kwestie sprawowania władzy wewnątrz ZIT, bo propozycja rotacyjnego przewodnictwa spotkała się z brakiem zgody Komisji Europejskiej.

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

 • Kryzys z ukraińskim zbożem ponownie uwypukla jak bardzo brakuje nam infrastruktury

  Polska miała być państwem tranzytowym w eksporcie ukraińskiego zboża, bowiem rosyjskie działania w porcie w Oddesie, wymusiły poszukania innej drogi eksportu. Stało się jednak tak, że spora część tego zboża pozostawała w Polsce i teraz mamy problem. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy są braki infrastrukturalne.

Wiadomości z regionu