Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta wskazuje Komisji Europejskiej, że Bydgoszcz to kluczowy w Polsce węzeł drogowo-kolejowy

Rada Miasta wskazuje Komisji Europejskiej, że Bydgoszcz to kluczowy w Polsce węzeł drogowo-kolejowy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 30 kwiecień 2021 07:04
Rada Miasta wskazuje Komisji Europejskiej, że Bydgoszcz to kluczowy w Polsce węzeł drogowo-kolejowy Grafika: UM Gdynia

W środę radni Rady Miasta Bydgoszczy jednogłośnie poparli stanowisko konsultacyjne, w którym wskazują, iż Bydgoszcz spełnia warunki bycia węzłem sieci bazowej TEN-T, czyli powinna się zaliczać do najważniejszych węzłów logistycznych w Europie. O podjęcie takiego stanowisko wniosło stowarzyszenie Nowy Bursztynowy Szlak.

Bydgoszcz jako jedyne z dużych miast w Polsce znajduje się w przebiegu linii kolejowej nr 131, która tworzy obecnie sieć bazową TEN-T – czytamy w stanowisku. Bydgoscy radni wskazują, że ta linia łączy się w Bydgoszczy z linią 201, która zalicza się co prawda do sieci kompleksowej, ale do 2030 roku powinna spełniać większość warunków dla sieci bazowej.

 

 

Bazowa a kompleksowa

Bydgoszcz jest obecnie jedynym węzłem sieci TEN-T w województwie kujawsko-pomorskim, ale zaliczającym się do sieci kompleksowej. Sieć bazowa powinna funkcjonować już do 2030 roku w pełni, kompleksowa dopiero do 2050 roku, stąd też stawką jest przyśpieszenie rozwoju Bydgoszczy.

 

Bydgoscy radni wskazują, że od momentu ustalenia sieci TEN-T przez Parlament Europejski i Radę w 2013 roku wiele się zmieniło, w ostatnich latach mamy rozwijającą się koncepcje terminalu intermodalnego w Emilianowie, z którym blisko chcą współpracować porty morsie w Gdańsku i w Gdyni. Bydgoszcz może stać się dla tych portów tzw portem zewnętrznym, gdzie będą grupowane kontenery i wysyłane dalej. - Mając powyższe argumenty na uwadze i dostrzegająć żywotny interes miasta i regionu Rada Miasta Bydgoszczy wyraża stanowisko, aby Bydgoszcz uznana została za drogowo-kolejowy węzeł bazowy Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) – czytamy w uchwale.

 

Komisja Europejska prowadzi obecnie konsultacje nad zmianą wytycznych rozporządzenia o TEN-T z 2013 roku, którego rewizja planowana jest na 2023 rok.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Brytyjscy dokerzy w walce o bolszewicką sprawę

  Dzisiaj przypada 102 rocznica Bitwy Warszawskiej, która nie tylko uratowała niepodległość dopiero co odzyskaną przez Polskę, ale też co przyznaje wielu zachodnich polityków, zachowała Traktat Wersalski, który w przypadku pochodu bolszewizmu na zachód by upadł, bowiem bolszewicy chcieli w Europie zaprowadzić swój ład. Mówimy dzisiaj o Cudzie nad Wisłą, o tym, że osamotniona Polska sama powstrzymała ten bolszewicki pochód, w czym jest oczywiście dużo prawdy.

Wiadomości z regionu