Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta wskazuje Komisji Europejskiej, że Bydgoszcz to kluczowy w Polsce węzeł drogowo-kolejowy

Rada Miasta wskazuje Komisji Europejskiej, że Bydgoszcz to kluczowy w Polsce węzeł drogowo-kolejowy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 30 kwiecień 2021 07:04
Rada Miasta wskazuje Komisji Europejskiej, że Bydgoszcz to kluczowy w Polsce węzeł drogowo-kolejowy Grafika: UM Gdynia

W środę radni Rady Miasta Bydgoszczy jednogłośnie poparli stanowisko konsultacyjne, w którym wskazują, iż Bydgoszcz spełnia warunki bycia węzłem sieci bazowej TEN-T, czyli powinna się zaliczać do najważniejszych węzłów logistycznych w Europie. O podjęcie takiego stanowisko wniosło stowarzyszenie Nowy Bursztynowy Szlak.

Bydgoszcz jako jedyne z dużych miast w Polsce znajduje się w przebiegu linii kolejowej nr 131, która tworzy obecnie sieć bazową TEN-T – czytamy w stanowisku. Bydgoscy radni wskazują, że ta linia łączy się w Bydgoszczy z linią 201, która zalicza się co prawda do sieci kompleksowej, ale do 2030 roku powinna spełniać większość warunków dla sieci bazowej.

 

 

Bazowa a kompleksowa

Bydgoszcz jest obecnie jedynym węzłem sieci TEN-T w województwie kujawsko-pomorskim, ale zaliczającym się do sieci kompleksowej. Sieć bazowa powinna funkcjonować już do 2030 roku w pełni, kompleksowa dopiero do 2050 roku, stąd też stawką jest przyśpieszenie rozwoju Bydgoszczy.

 

Bydgoscy radni wskazują, że od momentu ustalenia sieci TEN-T przez Parlament Europejski i Radę w 2013 roku wiele się zmieniło, w ostatnich latach mamy rozwijającą się koncepcje terminalu intermodalnego w Emilianowie, z którym blisko chcą współpracować porty morsie w Gdańsku i w Gdynii. Bydgoszcz może stać się dla tych portów tzw portem zewnętrznym, gdzie będą grupowane kontenery i wysyłane dalej. - Mając powyższe argumenty na uwadze i dostrzegająć żywotny interes miasta i regionu Rada Miasta Bydgoszczy wyraża stanowisko, aby Bydgoszcz uznana zostaa za drogowo-kolejowy węzeł bazowy Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) – czytamy w uchwale.

 

Komisja Europejska prowadzi obecnie konsultacje nad zmianą wytycznych rozporządzenia o TEN-T z 2013 roku, którego rewizja planowana jest na 2023 rok.

 

Warte obejrzenia

  • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

    Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

  • Derby dla Sportisu

    W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu