Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW temacie Zachemu: ,,Żaden z organów ochrony środowiska nie dysponuje pełną i rzetelną wiedzą na temat stanu środowiska”

W temacie Zachemu: ,,Żaden z organów ochrony środowiska nie dysponuje pełną i rzetelną wiedzą na temat stanu środowiska”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 19 maj 2021 00:12

Kilka lat dyskusji o Zachemie oraz realizacji kilku projektów badawczych za nami, a jak się okazuje wciąż wiemy o tym co leży w ziemi niewiele. Jest szansa, że dzięki środkom z Krajowego Programu Odbudowy w kolejnych latach dowiemy się więcej. Gorzej już wygląda z określeniem, kiedy szkody środowiskowe wyrządzone przez Zachem będą naprawiane. Takiego terminu bowiem nie ma.

Żaden z organów ochrony środowiska czy też innych ośrodków zainteresowanych problematyką zanieczyszczeń po dawnych Zakładach Chemicznych „Zachem” nie dysponuje pełną i rzetelną wiedzą na temat stanu środowiska gruntowo-wodnego całego tego terenu, bowiem wszelkie badania, jeśli są prowadzone, ograniczają się do konkretnych nieruchomości,na których istniały instalacje „Zachem-u” lub znajdowały się lub nadal znajdują– składowiska

2odpadów. Z kolei badania prowadzone przez „Zachem” w latach jego istnienia, są już nieaktualne i wymagają powtórzeni – pisze w odpowiedzi na interpelacje posła Jana Szopińskiego, minister klimatu Michał Kurtyka.

 

Minister dalej przyznaje, że nie ma przepisów w Polsce, które by regulowały postępowanie w przypadku takich terenów jak Łęgnowo - Problem tzw. „bomb ekologicznych”, których likwidacja jest utrudniona ze względu na brak stosownych przepisów dedykowanych takim obiektom jak byłe Zakłady Chemiczne "Zachem"

 

W ramach Krajowego Programu Odbudowy po pandemii część środków finansowych ma być w latach 2021-2026 dedykowana takim terenom jak pozachemowskie, ale jak wyjaśnia minister Kurtyka, będą to środki np. na kompleksowe rozpoznanie stanu środowiska na obszarach zdegradowanych, czy działania ograniczające negatywne oddziaływania na środowisko. Jest zatem szansa, że za kilka lat dowiemy się dużo więcej na temat stanu środowiska w Łęgnowie i dopiero potem być może będzie planować kompleksową naprawę tego stanu.

 

Warte obejrzenia

 • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

  Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 • Derby dla Sportisu

  W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

 • Prof. Czop: Przyrody się nie oszuka

  Wracamy po wakacyjnej przerwie z poniedziałkowymi rozmowami w ramach ,,Głosu Parlamentarnego”, pierwszym naszym gościem był prof. Mariusz Czop z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, który koordynował badania, dzięki którym dowiedzieliśmy się, że po zakładach chemicznych Zachem pozostała ogromna bomba zanieczyszczeń.

  Etykiety: Zachem
 • Jest długo oczekiwany przetarg na obsługę przewozów kolejowych

  W piątek ukazało się ogłoszenie warte kilkaset milionów złotych – chodzi o obsługę kolejowych o znaczeniu lokalnym w województwie kujawsko-pomorskim od 12 grudnia 2021 roku do 14 grudnia 2030 roku. Teoretycznie w tym okresie możemy mieć nawet dziesięciu przewoźników, może się zdarzyć też tak, że będzie on jeden.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu