Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCałbecki: Dzięki nam port lotniczy nadal funkcjonuje

Całbecki: Dzięki nam port lotniczy nadal funkcjonuje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 26 maj 2021 00:38
Całbecki: Dzięki nam port lotniczy nadal funkcjonuje Fot: PLB

Bydgoskie lotnisko właściwie dopiero teraz odmraża się po dobrym roku utrudnień pandemicznych – w marcu powróciły loty do Warszawy, od 1 czerwca będziemy mogli latać do Wielkiej Brytanii i Irlandii, jest też zapowiedź nowego połączenia z Krakowem. Ostatnie miesiące były jednak trudne ekonomicznie z tego powodu Województwo Kujawsko-Pomorskie jako większościowy udziałowiec dokapitalizowało Port Lotniczy kwotą 12 mln zł, poprzez dokupienie udziałów. Wsparcie rządowe dla Portu Lotniczego Bydgoszcz to zaledwie 200 tys. zł.

- Tylko dzięki środkom z budżetu województwa port funkcjonuje – mówił w poniedziałek na sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki - Współakcjonariusze nie objęli portu wsparciem i trzeba to wyraźnie powiedzieć.

- Jako miasto nigdy nie udzielaliśmy pomocy, która jest logiczna, spójna i na podstawie materiałów, które pozwalają tego decyzje podjąć, bo tak naprawdę każdy pieniądz publiczny jest kontrolowany – odnosi się do sprawy prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski – Marszałek do mnie się w tej sprawie nie zwrócił.

Według szacunków strata Portu Lotniczego Bydgoszcz w 2020 roku wynieść mogła nawet 14 mln zł. Dokładny bilans powinniśmy poznać w czerwcu.

 

- Perspektywy dla tej branży na najbliższe 2-3 lata według analityków nie są dobre - ocenił na sesji sejmiku przewodniczący komisji budżetowej Leszek Pluciński - Jesteśmy skazani na to, że będziemy albo dofinansowywać, albo zmienić całkowicie rolę portu lotniczego.

 

Rząd przeznaczył na wsparcie dla polskich lotnisk kwotę 142 mln zł – z tej puli dla Portu Lotniczego Bydgoszcz przypadła kwota około 200 tys. zł.


Dzięki dokapitalizowaniu wartość udziałów Województwa Kujawsko-Pomorskiego wzrosła do 75%.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

Wiadomości z regionu