Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTerminal w Emilianowie planuje się na 2026 rok

Terminal w Emilianowie planuje się na 2026 rok

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 27 maj 2021 00:34
Terminal w Emilianowie planuje się na 2026 rok Wizualizacja

Gościem wczorajszej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był prezes spółki Terminal Intermodalny Bydgoszcz – Emilianowo Paweł Bukowski. Przedstawił on realny termin utworzenia pierwszego etapu terminalu intermodalnego w Emilianowie jako rok 2026. Istnieją duże szansę na sfinalizowanie zadania z Krajowego Programu Odbudowy.


Obecnie prowadzone są prace środowiskowe, decyzje wydawać będzie wójt Nowej Wsi Wielkiej, bowiem na terenie tej gminy znajduje się Emilianowo, we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy - RDOŚ ustalił z gminą dalszy tryb postępowania. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego nie ma żadnej tego typu inwestycji, w związku z tym dla podmiotów wydających tego typu decyzje jest to nowość – wyjaśniał Paweł Bukowski - Nie będzie decyzji dla terminala jako całości, ale dla poszczególnych elementów jak stacja paliw, czy stacje transformatorowe.


Prezes Bukowski przewiduje, że decyzje środowiskowe mogą być wydane już w przyszłym roku, co pozwoli zfinalizować pierwszy etap inwestycji do 2026 roku w pierwszym etapie. Rozbudowę terminalu przewiduje się na trzy etapy.

- Minister rolnictwa złożył do KPO stosowny wniosek. Stosowny wniosek do KPO został złożony, przeszedł weryfikację i został skierowany do realizacji – mówił o poszukiwaniu źródła finansowania Bukowski - Takich środków na rozwój intermodalu nie było w historii naszej przynależności do Unii Europejskiej – zapowiedział.

 

- Przewiduje się, że jeżeli Emilianowo będzie portem zewnętrznym dla Portu Gdynia, to dla Gdynii będzie przeładowywał dla Gdyni rocznie 1,5 mln ton – zaznacza Bukowski.

 

Spółkę Terminal Intermodalny Bydgoszcz – Emilianowo powołał przed rokiem Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w tym roku po zgodzie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przystąpiło PKP oraz finalizowane jest włącznie się Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Bukowski wskazał, że w rozmowach z prezesem BPPT Andrzejem Półgrabkskim planuje się rozwój parku przemysłowego w kierunku terminalu.

 

Spółka Terminal Interodalny Bydgoszcz – Emilianowo powstała tylko w celu budowy terminalu, nie będzie jej jednak operatorem.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Arriva: Pod pozorem oszczędności funduje się chaos

  W poniedziałek jako pierwsi poinformowaliśmy wręcz o rewolucyjnej zmianie na kujawsko-pomorskich torach. Marszałek Piotr Całbecki na sesji Sejmiku Województwa zakomunikował, że od 12 grudnia zakończy się współpraca województwa z Arrivą. Linie bez elektryfikacji ma przejąc Polregio, ale jak się przyznano, na dzisiaj nie posiada taboru. Taki obrót wydarzeń z zaskoczeniem odbiera Arriva.

  Etykiety: kolej
 • Skok na kasę zjednoczył radnych na sejmiku

  Nie codziennie zdarza się, że radni Sejmiku Województwa głosują niemal jednomyślnie. Okazją do działania ponad podziałami politycznymi była możliwość przyznania sobie około 60% podwyżek diet. Radni tłumaczyli to tym, że ostatni raz diety były podnoszone kilkanaście lat temu. Padła też deklaracja, że podwyżek nie będzie przez kolejne 20 lat, ale za kilka lat o tej deklaracji opinia publiczna może zapomnieć.

Wiadomości z regionu