Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWciąż bez przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości w prezydium Rady Miasta

Wciąż bez przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości w prezydium Rady Miasta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 26 maj 2021 19:14

W środę Rada Miasta przyjęła rezygnacje z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Miasta Szymona Wiłnickiego. Na nową wiceprzewodniczącą wybrano radną Joannę Czerską-Thomas, która w rozmowie z nami zapowiada działania na rzecz poprawy atmosfery w Radzie Miasta.

W ostatnich miesiącach przywykliśmy, że sesje Rady Miasta odbywają się w trybie zdalnym. Wybory do prezydium Rady Miasta wymagają tajnego głosowania, stąd też trzeba było wprowadzić do tej sesji element stacjonarny. Po zgłoszeniu przez kluby kandydatek i debacie w godzinach 16 – 18 radni przyjeżdżali do ratusza, aby oddać swoje głosy, poprzez wrzucenie karty do głosowania do urny.

 

Koalicja Obywatelska zgłosiła kandydaturę Joanny Czerskiej-Thomas, związanej z partią Nowoczesna, przedstawiając ją jako osobę zaangażowaną w biznes oraz aktywną na polu społeczny. Jej kandydaturę poparła również Lewica. Prawo i Sprawiedliwość zgłosiła kandydaturę radnej Grażyny Szabelskiej, od niedawna pełnomocnik wojewody ds. rodzin, co wskazywano jako atut, bowiem radna mogłaby budować mosty między prezydentem i wojewodą, których relacje nie są najlepsze. Padały również zarzuty, że PiS pomimo posiadania więcej niż 1/3 składu Rady Miasta, nie ma swojego przedstawiciela w prezydium.

 

Głosowanie ustępującego wiceprzewodniczącego Szymona Wiłnickiego

 

Trzeba zwrócić też uwagę na ustalenia koalicyjne z początku kadencji wskazywały, że przez pól kadencji funkcję wiceprzewodniczącego ma pełnić przedstawiciel Inicjatywy Polskiej, którym był Szymon Wiłnicki, a w rozpoczynającej się drugiej połowie kadencji ta funkcja przypada Nowoczesnej. Te ustalenia koalicyjne zostały zatem dzisiaj sformaizowane.

 

Po wyborach rozmawialiśmy z nową wiceprzewodniczącą, w szczególności pytając o to, że w ostatnich miesiącach pracy zdalnej atmosfera sporu między koalicją i opozycją jest bardzo wysoka - Na pewno usiądziemy, bo już rozmawialiśmy z panią przewodniczącą Moniką Matowską, będziemy w tej prawie rozmawiać, co można zrobić w sprawie – powiedział nam wiceprzewodnicząca Joanna Czerska-Thomas.

 

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Arriva: Pod pozorem oszczędności funduje się chaos

  W poniedziałek jako pierwsi poinformowaliśmy wręcz o rewolucyjnej zmianie na kujawsko-pomorskich torach. Marszałek Piotr Całbecki na sesji Sejmiku Województwa zakomunikował, że od 12 grudnia zakończy się współpraca województwa z Arrivą. Linie bez elektryfikacji ma przejąc Polregio, ale jak się przyznano, na dzisiaj nie posiada taboru. Taki obrót wydarzeń z zaskoczeniem odbiera Arriva.

  Etykiety: kolej
 • Skok na kasę zjednoczył radnych na sejmiku

  Nie codziennie zdarza się, że radni Sejmiku Województwa głosują niemal jednomyślnie. Okazją do działania ponad podziałami politycznymi była możliwość przyznania sobie około 60% podwyżek diet. Radni tłumaczyli to tym, że ostatni raz diety były podnoszone kilkanaście lat temu. Padła też deklaracja, że podwyżek nie będzie przez kolejne 20 lat, ale za kilka lat o tej deklaracji opinia publiczna może zapomnieć.

Wiadomości z regionu