Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister Czarnek: Na 70. lecie tej uczelni, przekształcenie jej w politechnikę daje dużo większe możliwości rozwojowe

Minister Czarnek: Na 70. lecie tej uczelni, przekształcenie jej w politechnikę daje dużo większe możliwości rozwojowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 27 maj 2021 18:44

Wiążemy wielkie nadzieje jako rząd, że w tym miejscu będzie od września Politechnika Bydgoska – powiedział w czwartek w murach jeszcze Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, a najprawdopodobniej od 1 września już Politechnice Bydgoskiej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jego wizyta była związana z przekształceniem uczelni, na co zgodę na poprzednim posiedzeniu wyraził Sejm RP.

O zmianę nazwy zabiegała społeczność akademicka, która na początku roku zmianę nazwy poparła w wewnętrznym referendum. Władze UTP w przekształceniu w Politechnikę Bydgoską widzą przede wszystkim nowe możliwości rozwojowe.

 

Rektor Marek Adamski dziękował ministrowi Czarnkowi oraz towarzyszącemu mu ministrowi Łukaszowi Schreiberowi za sprawne prace legislacyjne, które pozwalają uzyskać status politechniki już od przyszłego roku akademickiego.

 

- Nie ma politechniki w województwie kujawska-pomorskim. Dla całego województwa kujawska-pomorskiego, ale też dla całego regionu szerzej rozpatrywanego to niezwykle ważne, aby w tym miejscu jedna z kilkunastu politechnik w Polsce rozpoczęła swoje funkcjonowanie – mówił minister Przemysław Czarnek - Na 70. lecie tej uczelni, przekształcenie jej w politechnikę daje dużo większe możliwości rozwojowe, podnosi prestiż też zasłużonej uczelni, która ma znakomite wyniki naukowe i dydaktyczne.


Minister edukacji i nauki podkreślał, że powołanie Politechniki Bydgoskiej, możliwe jest dzięki systematycznemu rozwijaniu się bydgoskiej uczelni - Idziemy jeszcze wyżej dzięki stałemu rozwojowi tej uczelni, bo to nie dzieje się z niczego. To jest zasługa całej kadry naukowej i dydaktycznej tej uczelni na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

 

Czarnek podkreślił, że zostało to docenione tym, że w Sejmie uchwała o przekształcenie została podjęta prawie jednogłośnie. Z jego ust wybrzmiała również deklaracja, że resort dofinansuje utworzenie Akademickiego Centrum Sportu – dedykowanej społeczności akademickiej infrastruktury sportowej, z której korzystać będą mogli także mieszkańcy Fordonu.

 

Ustawą w sprawie zmiany nazwy na Politechnikę Bydgoską zajmie się wkrótce Senat RP. Proces legislacyjny zakończy się podpisem prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu