Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBędzie większa kontrola społeczna obywatelskich projektów uchwał

Będzie większa kontrola społeczna obywatelskich projektów uchwał

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 31 maj 2021 00:24

Rada Miasta uchwaliła w środę 26 maja zasady procedowania obywatelskich projektów uchwał. Istotna zmiana zakłada, iż zanim rozpoczniemy zbiórkę podpisów musimy powołać komitet inicjatywny oraz powiadomić o tym Biuro Rady Miasta Bydgoszczy, co spowoduje zarejestrowanie wniosku w Biuletynie Informacji Publicznej.

Do zbierania podpisów pod obywatelskim projektem uprawnione są Komitety Obywatelskie, które tworzy przynajmniej 3 mieszkańców Bydgoszczy. Niezwłocznie po zawiązaniu Komitetu Obywatelskiego, należy o tym zawiadomić Biuro Rady Miasta Bydgoszczy, które informacje o tym zamieści na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Bydgoszczy. Dopiero wtedy będzie można zacząć zbierać podpisy. Ma to na celu umożliwienie społecznej kontroli inicjatyw uchwałodawczych, bowiem każdy mieszkaniec będzie mógł sprawdzić w internecie kto i w jakiej sprawie zbiera podpisy.

 

Żeby projekt obywatelski trafił pod obrady Rady Miasta Bydgoszczy konieczne jest podpisanie go przez przynajmniej 300 mieszkańców Bydgoszczy.

 

Chodzi o ochronę przed nadużyciami

We wrześniu ubiegłego roku ujawniliśmy, że nie rozliczono się zbiórki podpisów pod obywatelskim projektem ,,Bydgoszcz wolna od ideologii LGBT”. W maju 2019 roku zbiórkę podpisów pod tym projektem rozpoczął na konferencji prasowej Krzysztof Drozdowski, wówczas kandydat do Parlamentu Europejskiego. Do dzisiaj nie wyjaśnił co się z tymi podpisami pod projektem, które zawierały takie dane osobowe jak adresy zamieszkania i numer pesel.

 

Nie jest tajemnicą ,że ta sprawa była przyczyną uchwalenia przez Radę Miasta nowych zasad, które poprzez większą kontrolę społeczną, mają przeciwdziałać tego typu sytuacjom w przyszłości.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Arriva: Pod pozorem oszczędności funduje się chaos

  W poniedziałek jako pierwsi poinformowaliśmy wręcz o rewolucyjnej zmianie na kujawsko-pomorskich torach. Marszałek Piotr Całbecki na sesji Sejmiku Województwa zakomunikował, że od 12 grudnia zakończy się współpraca województwa z Arrivą. Linie bez elektryfikacji ma przejąc Polregio, ale jak się przyznano, na dzisiaj nie posiada taboru. Taki obrót wydarzeń z zaskoczeniem odbiera Arriva.

  Etykiety: kolej
 • Skok na kasę zjednoczył radnych na sejmiku

  Nie codziennie zdarza się, że radni Sejmiku Województwa głosują niemal jednomyślnie. Okazją do działania ponad podziałami politycznymi była możliwość przyznania sobie około 60% podwyżek diet. Radni tłumaczyli to tym, że ostatni raz diety były podnoszone kilkanaście lat temu. Padła też deklaracja, że podwyżek nie będzie przez kolejne 20 lat, ale za kilka lat o tej deklaracji opinia publiczna może zapomnieć.

Wiadomości z regionu