Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPracownicy MZK grożą strajkiem

Pracownicy MZK grożą strajkiem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 01 czerwiec 2021 00:25
Pracownicy MZK grożą strajkiem Fot: Bartosz Bieliński

Wyższych płac domagają się pracownicy Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy. Ponad 70% załogi w referendum strajkowym opowiada się za zaostrzeniem akcji protestacyjnej, w tym także za rozpoczęciem strajku. Kilka dni temu związki zawodowe działające w MZK weszły w spór zbiorowy z pracodawcą.

Referendum przeprowadził Związek Zawodowy Pracowników Komunikacji Miejskiej RP oraz NSZZ ,,Solidarność”. Główną przyczyną są oczekiwania finansowe załogi, związkowcy wskazują, iż pensje kierowców autobusów oraz motorniczych tramwajów zbliżają się do najniższej krajowej. Za zaostrzeniem formy protestów opowiedziało się 760 pracowników MZK na 1060, co stanowi ponad 70% załogi.

 

Na dzisiaj planowane jest spotkanie organizacji związkowych z władzami MZK, które może być kluczowe dla dalszego obrotu spraw.

 

W grudniu 2015 roku miał miejsce kilkugodzinny strajk pracowników MZK, który skutecznie sparaliżował miasto. Wówczas przyczyną sporu była nieakceptowana przez związkowców nominacja na stanowisko prezesa MZK. Załoga swoje niezadowolenie wyraziła nie wyjechaniem autobusów na ulicę, przez co wiele osób nie dotarło do pracy, na uczelnie i do szkół. Komunikacja miejska w Bydgoszczy przez kilka godzin praktycznie nie funkcjonowała.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Arriva: Pod pozorem oszczędności funduje się chaos

  W poniedziałek jako pierwsi poinformowaliśmy wręcz o rewolucyjnej zmianie na kujawsko-pomorskich torach. Marszałek Piotr Całbecki na sesji Sejmiku Województwa zakomunikował, że od 12 grudnia zakończy się współpraca województwa z Arrivą. Linie bez elektryfikacji ma przejąc Polregio, ale jak się przyznano, na dzisiaj nie posiada taboru. Taki obrót wydarzeń z zaskoczeniem odbiera Arriva.

  Etykiety: kolej
 • Skok na kasę zjednoczył radnych na sejmiku

  Nie codziennie zdarza się, że radni Sejmiku Województwa głosują niemal jednomyślnie. Okazją do działania ponad podziałami politycznymi była możliwość przyznania sobie około 60% podwyżek diet. Radni tłumaczyli to tym, że ostatni raz diety były podnoszone kilkanaście lat temu. Padła też deklaracja, że podwyżek nie będzie przez kolejne 20 lat, ale za kilka lat o tej deklaracji opinia publiczna może zapomnieć.

Wiadomości z regionu