Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOd 70 lat Bydgoszcz kształci inżynierów

Od 70 lat Bydgoszcz kształci inżynierów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 10 czerwiec 2021 17:26
Od 70 lat Bydgoszcz kształci inżynierów Fot: Ryszard Wszołek/UTP.

Wraz z powstanie Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej rozpoczęły się dzieje technicznego szkolnictwa wyższego w Bydgoszczy. Od dzisiaj na Moście Staromiejskim możemy oglądać wystawę pt. ,,70 lat bydgoskich inżynierów” przygotowaną z okazji jubileuszu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, który jest kontynuatorem Wieczorowej Szkoły Inżynierów, a wkrótce stanie się politechniką.

- Historia kształcenia inżynierów w Bydgoszczy rozpoczęła się 70 lat temu. Wtedy powstała pierwsza uczelnia wyższa w Bydgoszczy i tą pierwszą szkołą wyższą była Wieczorowa Szkoła Inżynierska – mówił rektor prof. Marek Adamski, tuż przed uroczystym otwarciem wystawy.

 

Następnie tą tradycję kontynuowała Wyższa Szkoła Inżynierska, później Akademia Techniczno-Rolnicza, a obecnie Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, zaś najprawdopodobniej od 1 września Politechnika Bydgoska.

 

- 70 lat dla człowieka to jest bardzo dużo, dla uczelni relatywnie krótko. Wiem jak ciężko jest budować potencjał i powiększać go, stąd też cieszę się na te działania, które pan rektor wraz ze swoi zespołem podejmuję. Tą dynamikę widać – mówił podczas uroczystego otwarcia wystawy prezydent Rafał Bruski.

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu