Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRozpoczął się największy test interoperacyjności sił sojuszniczych NATO

Rozpoczął się największy test interoperacyjności sił sojuszniczych NATO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 11 czerwiec 2021 11:55
Rozpoczął się największy test interoperacyjności sił sojuszniczych NATO Fot: JFTC

W poniedziałek 7 czerwca rozpoczęła się edycja 2021 wojskowych ćwiczeń interoperacyjności CWIX. Głównym ich centrum jest Centrum Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy. Celem CWIX jest przetestowanie nowych technologii wojskowych, pod względem interoperacyjności, czyli współdziałania pomiędzy sojusznikami z innych państw.

 

Interoperacyjność na polu bitwy jest zawsze kluczowa, chodzi o to, aby systemy dowodzenia i zarządzania poszczególnych państw doskonale ze sobą się komunikowały. W ćwiczeniach CWIX oprócz oficerów wojsk NATO biorą udział przedsiębiorcy, którzy tworzą technologię militarne. Do ćwiczeń zapraszane są też armie państw współpracujących z NATO, ale nie będące członkami sojuszu. Ćwiczenia CWIX odbywają się w Bydgoszczy co roku, w ubiegłym roku dominował tryb zdalny z uwagi na pandemię, w tym roku jednak za sprawą szczepień można było powrócić do działań stacjonarnych.

 

Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy jest tym głównym centrum CWIX, ale ćwiczenie odbywa się też w łączności zdalnej z kilkoma rozproszonymi lokalizacjami w Europie i w Ameryce Północnej. Wdrażanie coraz lepszej komunikacji pomiędzy rozproszonymi jednostkami to przecież też jeden z celów CWIX.

 

W tegorocznym CWIX w sposób szczególny testowane są technologie dla sił NATO Response Force (siły szybkiej odpowiedzi) oraz Very High Readiness Joint Task Force – czyli natychmiastowego reagowania. Ćwiczenia potrwają do 25 czerwca.

 

Warte obejrzenia

  • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

    Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu