Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy NATO dostosowuje się do zmieniającej rzeczywistości

W Bydgoszczy NATO dostosowuje się do zmieniającej rzeczywistości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 21 czerwiec 2021 22:18

Coroczne ćwiczenie CWIX to jeden z najważniejszych elementów rozwijania możliwości bojowych państw NATO, głównie poprzez rozwijanie interoperacyjności systemów dowodzenia. Glównym centrum CWIX jest Centrum Szkolenia Sił Połączonych mające swoją siedzibę w Bydgoszczy. W tym roku Bydgoszcz pierwszy raz samodzielnie zarządza całym CWIX oraz bierze udział w testowaniu morskich systemów walki.

 

W ramach CWIX dowództwa poszczególnych państw, przy udziale przedsiębiorców tworzących systemy militarne, testuje wzajemne komunikowanie się swoich systemów - Z zalożenia interoperacyjność w systemie jednego państwa jest czymś co przychodzi naturalnie, jednak w sojuszu ponad 30 państw wymagane jest środowisko testowe, które właśnie CWIX zapewnia – wyjaśnia Patric Fryer, koordynator tegorocznego CWIX. Każde pańśtwo sojusznicze rozwija swoje systemy w swoim zakresie, CWIX to jest ten czas, aby doprowadzić do tego, aby te systemy wzajemnie się rozumiały w warunkach pola walki.

 

 

- Jesteśmy hubem łączącym wszystkie lokalizację. Udostępniając uczestnikom CWIX specjalne sieci informatyczne, zapewniamy nie tylko łączność pomiędzy wszystkimi lokalizacjami, ale także umożliwiamy testowanie ponad 200 zdolności w kilkunastu obszarach tematycznych – mówi dowódca JFTC w Bydgoszczy gen. Adam Joks. Wciąż borykamy się z panemią COVID-19, dlatego tegoroczny CWIX odywa się hybrydowo – w Bydgoszczy obecne jest 9 państw członkowskich, pozostałe 20 łączą się zdalnie. Zorganizowanie bezpiecznej komunikacji zdalnej to kolejne wyzwanie przed którym stanęło Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy.

 

- Naszym zadaniem jako dodództwa odpowiedzialnego za rozwój zdowlności bojowych NATO jest patrzeć przyszłość dzialań wojennych i pracować razem z naszymi sojusznikami, by mieć pewność, że w miarę jak świat się zmienia NATO jest przygotowane by stanąć na przeciwk każdemu wyzwaniu, odpowiedzieć na każdy kryzys, aby zagwarantować wolnośc i bezpieczeństwo swoim członkom – mówi o misji Sojuczniczego Dowództwa ds Transformacji gen. Poul Primdant.

 

Warte obejrzenia

  • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

    Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

  • Derby dla Sportisu

    W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu