Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz102. lata temu pod Paryżem zdecydowano o losach Bydgoszczy

102. lata temu pod Paryżem zdecydowano o losach Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 28 czerwiec 2021 16:35

11 listopada 1918 roku Polska ogłosiła niepodległość – w Warszawie była radość, natomiast na zachodnich ziemiach znajdujących się pod władzą niemiecką rozpoczynała się ostateczna rozprawa czy rdzenne piastowskie ziemie jak Kujawy, Wielkopolska i Pomorze do Polski wrócą. Przesądziło się to dopiero 28 czerwca 1919 roku, gdy pod Paryżem podpisano Traktat Wersalski.

Data 28 czerwca dla Bydgoszczy jest zatem dość ważna, stąd też trzeba o niej przypominać. Dzisiaj w 102 rocznicę pod tablicą upamiętniającą jednego z sygnatariuszy Traktatu Wersalskiego Romana Dmowskiego odbyła się symboliczna uroczystość. Udział w niej wzięli przedstawiciele niemal wszystkich sił politycznych, począwszy od przedstawiciela wicemarszałka województwa Zbigniewa Ostrowskiego (dzisiaj w tym czasie obradował Sejmik Województwa), przez radnych miejskich Grażynę Szabelską i Jerzego Mickusia, po Marcina Sypniewskiego z Konfederacji. Obecny był też Grzegorz Hetzig z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego – musimy pamiętać bowiem o roli tego zrywu w walce o powrót do polski tych ziem.

 

 

 

Natomiast w trakcie zdalnej sesji Sejmiku Województwa, która odbywała się w podobnym czasie, o chwilę zadumy z okazji 102 rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego i zaprotokołowanie jej w protokole wniósl radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz.

 

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku sytuacja epidemiczna wróci do normy i będziemy mogli państwa zaprosić na konferencję historyczną, które organizowaliśmy w poprzednich latach.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

Wiadomości z regionu