Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLewica zbiera podpisy w sprawie odwołania ministra edukacji i szkolnictwa wyższego

Lewica zbiera podpisy w sprawie odwołania ministra edukacji i szkolnictwa wyższego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 16 lipiec 2021 00:29

- To wszystko świadczy o tym, że szkoła z wolnej i otwartej, ma być zamkniętą i pełną zniewolenia, takiego jak proponuje Prawo i Sprawiedliwość – tak przygotowane przez ministra Przemysława Czarnka projekty zmian w ustawie o szkolnictwie ocenia poseł Krzysztof Gawkowski. Od kilku tygodni w Polsce zbierane są podpisy pod wnioskiem o obywatelskie wotum nieufności wobec ministra Czarnka. W czwartek podpisy zbierali w Bydgoszczy posłowie Lewicy wraz z lokalnymi działaczami.

 

Największe kontrowersje jeżeli chodzi o propozycje zmian w prawie oświatowym, które wyszły z resortu ministra Przemysława Czarnka dotyczą wprowadzenia przepisu zakładającego karę do 3 lat pozbawienia wolności dla dyrektorów szkół za przekroczenie swoich uprawnień lub niedopełnienie obowiązków - Pierwszy raz w ustawie o szkolnictwie takie przepisy mają się znaleźć – mówi poseł Krzysztof Gawkowski, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy.Gawkowski wskazuje, że do tej pory w ustawie o szkolnictwie nigdy nie stosowano przepisów karnych.

 

Kontrowersje budzą też propozycje zmiany zasad powoływania i odwoływania dyrektorów szkół. Obecnie jest to kompetencja głównie samorządów, zmiany chcą zwiększyć rolę powoływanych przez ministra kuratorów oświaty - Pan minister chce tak obsadzić stanowiska dyrektorów, aby były one obsadzane przez kuratorów oświaty. To nie są kuratorzy oświaty, to będą prokuratorzy oświaty, którzy będą funkcjonować w każdym województwie. I taki prokurator w zależności od tego, w jaki sposób określony aktyw pisowski będzie oceniał danego dyrektora szkoły, tak będzie tego dyrektora szkoły zmieniał – ocenia poseł Jan Szopiński z Lewicy.

 

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu